Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Yüksek Lisans başvurusunda öncelikli yapılması gereken, başvurulması düşünülen programın başvuru tarihlerinin takip edilmesidir. Üniversiteler belirli tarih aralıklarında öğrenci alımı yapmakta ve bu tarihler genellikle üniversiteler arasında değişiklik göstermektedir. Hedeflenen programın belirlenmesiyle ilgili üniversitenin yüksek lisans kabulü sırasında istediği belgelerin tamamlanması ve başvuru tarihi içerisinde teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru tarihleri ve istenilen belgeler üniversite enstitülerinin web sayfalarında yer almaktadır.

Yüksek Lisans Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek lisans adaylarının başvuru esnasında bilmesinin faydalı olduğu düşünülen bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar kısaca şu şekilde özetlenebilir:

 • Üniversiteler ve programları arasında değişikliklikler bulunmaktadır. Bu bakımdan adaylar başvuracakları üniversitenin kendi koşullarını incelemelidir. Tezli yüksek lisans programları gündüz olmaktayken tezsiz yüksek lisans programları hafta içi akşam veya hafta sonu olabilmektedir.
 • Yüksek lisans başvurularında, başvurulan programlar aynı olsa bile enstitülerin koymuş olduğu ALES ve Yabancı Dil taban puanları üniversitelere göre farklılık gösterebilmektedir. Tezsiz yüksek lisans programı başvurularında ALES puanı aranmamaktadır.
 • Devlet üniversitelerinin de tezsiz ve ücretli yüksek lisans programları bulunmaktadır. Devlet üniversitelerindeki tezsiz yüksek lisanslar vakıf üniversitelere göre genelde daha hesaplıdır.
 • Uzaktan eğitim yoluyla yürütülen yüksek lisans programları da bulunmaktadır, bu uzaktan yüksek lisans program ücretleri örgün eğitim programlarına göre daha pahalıdır (bknz: Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler).
 • Yüksek lisans başvurularında, adayların değerlendirilme sürecinde üniversiteler kendi sınavlarını da yapmaktadır. Ancak, bu sınavlar bazen formalite niteliğinde olmaktadır.

Yüksek Lisans Başvurusunda Gerekli Belgeler

Yüksek lisans eğitimi başvurusunda üniversiteler öğrencilerden bazı belgeler istemektedir. Bu belgeler üniversite ve programlara göre bazen değişiklik gösterse de Yüksek lisans başvurusunda genellikle istenilen belgeler şu şekildedir:

 • ALES sonuç belgesi,
 • Lisans diploması ve transkripti
 • Başvuru formu
 • Referans mektubu
 • YDS veya YDS’ye eşdeğer olan dil sınavları
 • Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi istenmektedir.

Yüksek lisans eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz: Yüksek Lisans Nedir?

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

2 Yorum

 1. 1

  Askerlik icin acilen yuksek lisans yapmaliyim en ucuz yol nedir bedeb egitimi mezunuyum antrenorluk egitimi okudum saygilar yardimlarinizi bekliyorum.

 2. 2

  Yüksek lisans başvurusunda direk olarak üniversiteye giderek mi başvuru yapmamız gerekiyor.uzaktan başvuru olmuyomu

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>