Yüksek Lisans İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yüksek lisans başvuruları için gerekli belgeler üniversitelere göre değişmekle birlikte genel olarak şu şekildedir:

Lisans Diploması

Yüksek lisans başvurusu yapabilmek için öncelikle; lisans eğitimini tamamlamış ve lisans diplomanızı almış olmanız gerekmektedir.  Kuruma lisans diploması sunulmadığı sürece kesin kayıt yaptırılamamaktadır. *Geçici mezuniyet belgesi geçerlidir.

ALES Sonuç Belgesi

Yüksek lisans programlarında istenilen ALES puanları değişiklik göstermek ile birlikte; YÖK tarafından belirlenmiş en düşük başvuru puanı 55’dir. Başvuru yapmak istediğiniz programın belirlenmiş ALES puanını kurumun web sitesinden öğrenebilirsiniz. Bazı üniversiteler ALES puanı yerine GRE ve GMAT sonuçlarını da kabul etmektedirler. * Tezsiz yüksek lisans başvurularında ALES puanı şartı aranmamaktadır.

ALES hakkında daha fazla bilgi almak için: ALES nedir?

Yabancı Dil Bilgisini Gösterir Belge

Yabancı dil bilgisini gösterir belge; YDS, TOEFL gibi sınavlardan alınan sonuçları içermektedir.

Transkript  

Transkript, alınan derslerdeki öğrencinin başarı durumunu gösteren belgedir. Transkripte not durum çizelgesi de denilmektedir.

Referans Mektubu

Referans mektubu, referans gösterebileceğiniz kişilerin sizinle ilgili görüşlerini ifade ettiği bir mektup türüdür. İnandırıcılığı olması bakımından, birden çok kişiden alınması gereken referans mektubu, başvuru yapılan programa ağzı kapalı, açılmamış veya mühürlü bir şekilde gönderilmelidir.

Niyet Mektubu

Niyet mektubu, başvuru yapan adayın; başvuru nedenini, o ana kadar almış olduğu eğitimi, gelecek hedeflerini net ve etkileyici bir şekilde anlattığı bir mektuptur. Niyet mektubu hazırlanırken, kazanılan başarılar, burslar ve ödüllerin yazılması kişiyi öne çıkartacaktır.

Özgeçmiş

Özgeçmiş, kişisel bilgilerin yer aldığı bir tanıtım yazısıdır. Kişisel bilgilerin yanı sıra; özgeçmişte eğitim, burs, ödül ve başarı bilgileri de yer almalıdır.

Başvuru Formu

Yüksek lisans başvurularında enstitülerin web sitelerinde bulunana başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Diğer Belgeler

Tezli yüksek lisans başvurularında fotoğraf, başvuru ücreti dekontu, disiplin sicilini gösterir belge, nüfus cüzdan fotokopisi ve askerlik durum belgesi de istenilmektedir.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>