Yüksek Lisans Başvuruları 2016-2017

Yüksek lisans başvuruları üniversiteler tarafından güz ve bahar dönemleri için olmak üzere yılda 2 defa alınmaktadır. Güz ve bahar dönemleri için başvuru tarihleri üniversitelere göre değişiklik göstermektedir, hatta üniversitelerin de kendi içerisinde fakültelere, enstitülere göre başvuru tarihleri değişebilmektedir.

 • Güz dönemi başvuruları genellikle Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında yapılmaktadır.
 • Bahar dönemi başvuruları ise genellikle Aralık-Ocak-Şubat aylarında yapılmaktadır.

Yüksek Lisans Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başvurular için merkezi bir sınav ya da sistem bulunmamaktadır. Adaylar bireysel olarak üniversitelerin web sitelerinden online olarak, posta yoluyla ya da  üniversiteye giderek bizzat başvuru yapabilirler. Başvuru tarihleri arasında üniversitelerin web sitelerinin takip edilmesi gerekir, başvuru tarihleri ertelenebilir ya da uzatılabilir.

Üniversiteler tarafından başvurular alınırken adaylar ALES puanı, lisans not ortalaması, yabancı dil puanı ve mülakat puanı kriterlerine göre belirli yüzdelikler belirlenerek ortalama bir puana göre alım yapılır. Bu ortalama puana genellikle “başarı puanı” denilir.

Örnek olarak:

Başarı Puanı = ALES puanı %40 + Lisans not ortalaması %15 + Yabancı dil puanı %15 + Mülakat puanı %30

*Bu yüzdelikler üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir.

Tezsiz yüksek lisans başvurularında ALES puanı, yabancı dil puanı, mülakat gibi kriterler bulunmayabilir, ALES ve yabancı dil puanınız olmadan tezsiz yüksek lisans yapabilirsiniz.

ALES Puanı

Tezli yüksek lisans başvurularında 55 ALES puanı gerekmektedir, bu YÖK tarafından belirlenen asgari puan şartıdır. Bu asgari ALES puanı üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir.

ALES puanı, tezli yüksek lisans başvurularında en yüksek yüzdeye sahip kriterdir. ALES puanınızın yüksek olması programa kabul edilme şansınızı artırır. ALES puanının başarı puanına etkisi ortalama olarak %40-50 civarındadır.

Tezsiz yüksek lisans başvuruları için ALES puanı gerekmemektedir.

Lisans Not Ortalaması

YÖK tarafından belirlenmiş bir asgari lisans not ortalaması bulunmamaktadır. Fakat üniversiteler asgari bir not ortalaması talep edebilir.

Lisans not ortalamasının başarı puanına %15-20 arasında bir etkisi bulunmaktadır.

Yabancı Dil Puanı

YÖK tarafından yabancı dil puanı için belirlenmiş bir asgari not yoktur. Üniversiteler yabancı dil puanını başvuru şartı olarak belirtmese de bazı bölümlerde yabancı dil puanı bir değerlendirme kriteri iken bazı bölümlerde değerlendirme kriteri değildir. Ayrıca üniversiteler kendileri de yabancı dil sınavları düzenleyebilmektedir. Eğer yabancı dil puanınız yoksa, bu sınavlara girebilirsiniz.

Yabancı dil puanının başarı puanına %15-20 civarında etkisi olmaktadır.

Mülakat

Tezli yüksek lisansa kabullerde belirli bir sıralamaya giren adaylar mülakata çağrılır. Mülakatın başarı puanına etkisi %15-30 arasında olabilmektedir.

Tezli yüksek lisans başvurularında ALES puanı, lisans not ortalaması ve yabancı dil puanı gibi kriterler değerlendirilerek belirli bir sıralamaya giren adaylar mülakata çağrılır. Bu mülakata çağırılan adaylar kontenjanın 2-4 katı kadar olabilir.

Mülakata giren adaylara jüri tarafından bir mülakat puanı verilir. Bu mülakat puanı diğer değerlendirme kriterleri ile birlikte değerlendirilerek kontenjan sayısı tutarınca puanı en yüksek adaylar programa ASİL olarak kayıt yapmaya hak kazanır. Kayıt yapmayanların da olabileceği göz önünde bulundurularak yedek adaylar da ilan edilebilir.

*Tezsiz yüksek lisansa kabullerde çoğunlukla mülakat uygulanmamaktadır.

Yüksek Lisansa Kabul Süreci

Kabul edilmeniz durumunda tarafınıza herhangi bir bilgilendirme yapılmaz. Üniversitenin sitesinde kabul edilen adaylar ilan edilir ve kayıt tarihleri arasında gerekli belgelerle üniversiteye gelmeleri istenir.

Gerekli belgeler genellikle şunlardır:

 • Lisans diploması (Geçici mezuniyet belgesi)
 • Transkript
 • ALES puanını gösterir belge
 • Yabancı dil puanını gösterir belge
 • İkametgah
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Erkek adaylar için Askerlik durum belgesi

Belgelerinizin orijinallerini teslim etmek istemiyorsanız, noter onaylı aslı gibidir yaptırarak teslim edebilirsiniz, fakat orijinallerini de teyit amaçlı yanınızda getirmeyi unutmayın.

Belgeleri teslim ettikten sonra resmi olarak yüksek lisana programına kayıt olursunuz. Kayıt olduğunuza dair bir evrak alırsınız, bu evrakla kimliğiniz çıkana kadar üniversiteye giriş çıkış yapabilirsiniz.

Yüksek lisans başvuruları hakkında her türlü sorunuz için aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevaplanacaktır.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

3 Yorum

 1. 1
 2. 2
  • 3

   Tamamen program ile alakalı, özel üniversitelerde 30.000 küsür fiyatlara kadar bulabilirsiniz. Devlet üniversitelerinde fiyatlar gayet uygun.

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>