Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil İşlemleri (Detaylar)

Yüksek lisans askerlik tecili Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin 35 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği‘nde belirtilen azami süre kadar yapılabilmektedir.

Tezli Yüksek Lisans ile Askerlik Kaç Yıl Tecil Edilebilir?

Tezli yüksek lisans azami tamamlama süresi bilimsel hazırlık süresi hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en çok 6 yarıyıldır, öğrenciler kayıt tarihinden itibaren bilimsel hazırlık gördükleri süre hariç olmak üzere askerliklerini 3 yıl 4 ay tecil ettirebilirler

Tezsiz Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Ettirilebilir mi?

Tezsiz yüksek lisans azami tamamlama süresi bilimsel hazırlık süresi hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en çok 3 yarıyıldır, öğrenciler kayıt tarihinden itibaren bilimsel hazırlık gördükleri süre hariç olmak üzere askerliklerini 1,5 yıl tecil ettirebilirler

Yüksek lisanstan mezun olduktan sonra tekrar yüksek lisans kaydı yaptıranlar askerliklerini tecil ettirebilir mi?

Aynı seviyede ya da daha aşağı bir seviyede lisansüstü eğitim yapanlar askerlik tecili yaptıramazlar. Askerliklerini tecil ettirebilmeleri için doktora eğitimi almaları gerekir. Doktora eğitimi alanlar askerliklerini 6 yıl tecil ettirebilir.

Yüksek lisans eğitimi devam ederken, başka bir yüksek lisans programına kayıt yaptıranların askerlikleri tecil süreler yenilenir mi?

Askerlik tecili yeniden yapılabilmesi için devam edilen eğitiminin kayıdının silinmesi gerekir. 35 yaşının doldurduğu yılın sonuna kadar devam eden yüksek lisans eğitimin kaydını sildirmek şartı ile yeni bir yüksek lisansa kayıt yaptıranların askerlik tecil süreleri yeniden başlar.

Yüksek lisansı normal sürede bitirenlerin askerlik tecil süresi nedir?

Tezli yüksek lisans maksimum bitirme süresi 3 yıl olduğundan askerlik 3 yıl 4 ay tecil edilir, fakat tezli yüksek lisansın 2 yılda bitirilmesi durumunda mezun olunan tarihte öğrencilik ile ilişik kesildiğinden askerlik tecil süresi biter. Bu durumda mezun öğrencinin askerlik şubesine giderek 1 yıl daha tecil etme hakkı olur. Bu süre içerisinde doktora eğitimine başlanılarak tekrar askerlik tecil ettirilebilir.

35 Yaşını Doldurdukları Yılın Sonuna Göre Son Askerlik Tecil Tarihleri

Doğum YılıAskerlik Tecil Ettirebileceği Son Tarih
198031.12.2015 itibariyle tecil hakkı sona erdi.
198131.12.2016
198231.12.2017
198331.12.2018
198431.12.2019
198531.12.2020
198631.12.2021
198731.12.2022
198831.12.2023
198931.12.2024
199031.12.2025

Yukarıda bulunan son tarihler yaş sınırına göre askerliğin tecil ettirilebileceği son tarihtir.

Aşağıdaki hesaplama motorunu kullanarak tecil sürenizi kolayca öğrenebilirsiniz:

Hesaplama motorundaki veriler, tahminidir, net bir bilgi yansıtmamaktadır. Lütfen daha doğru bilgi için askerlik şubesi ile iletişime geçiniz.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

89 Yorum

 1. 1

  Merhabalar,
  Benim askerlik tecil sürem kasım 2017’e kadar ama e-devlette baktığımızda haziran 2017 olarak gözüküyor. Sorum şu:2017 eylül ayında da yüksek lisans yapmak için bir üniversiteye kayıt yaptırsam,askerliğimi tecil ettirebilir miyim?Yoksa üniversiteye kayıt yaparken sıkıntı olabilir mi ?
  Teşekkürler.

 2. 2

  merhabalar bende 2015 eylülde sdü sağlık yoönetimi uzaktan eğitim yüksek lisansa kaydoldum 3 dönem bitti 4. döneme kaydolmam gerekiyor hiçbir dersi geçmedim şu an e devlette 2018 ağustosa kadar tecilliyim (20 OCAK 2017 DE BAKTIM en son) yeni yönetmelikle tecil sürem değişiyor mu? ben bunun (sağlık yönetiminin) yerine yine sdü işletme uzaktan eğitim yükseğe başvurup kazansam şubat içinde kaydolsam tecil sürem değişşir mi?aynı üniversite olunca askerlik şubeye tecil bozdrurup tekrar tecil yaptırabiliyor muyum?ayrıca kayıt dondurma ve kayıt dondurmanın tecile etkisi nedir acaba?

 3. 3

  merhabalar. şu an tezsiz yüksek lisans yapmaktayım ve ilk dönem bitmek üzere. kaydımı sildirip tekrar aynı üni ve aynı bölümden yeni kayıt yaptırırsam 6 aylık bir kazancım olur mu askerlik yönünden ?

  • 4

   Yeniden başladığınızda tecil süresi yenilenir, fakat üniversiteniz sizi daha önce gördüğünüz derslerden muaf tutarsa bir farkı olmaz. Bunu öğrenci işleri ile görüşmeniz gerekir.

 4. 5

  Şu anda tezsiz yüksek lisans yapıyorum . Bu bitmeden tezli yüksek lisansa başlarsam , şimdiye kadar mi aldığım tecilin üstüne 3 yıl daha ekleyebiliyormuyum ?

 5. 7

  Merhabalar. 2014 yılında lisanstan mezun olur olmaz tezli yüksek lisansa başladım. Askerliğim 2017 eylül ayına kadar tecilli oldu. tezi yazmayıp 2017 yılı güz döneminde tekrar kayıt yenilesem askerliğim tecil olur mu tekrardan ?

 6. 8

  Merhaba;

  Halihazırda tezli yüksek lisans öğrencisiyim. Tecilim 2018 yılına kadar.

  Bu Ocak ayında sıfırdan başka bir üniversitenin tezli yüksek lisansına kayıt yaptırdığımda tecilim ne olur?

 7. 9

  merhaba tezsiz yüksek lisansı bitirirsek 1 yıl daha tecil hakkımız oluyor mu ? ayrıca devam ederken sildirip tekrar kayıtla ilgili sınırlama vs var mı yeni yönetmelik sonrası bunu deneyip sorunla karşılaşmadan işlemini gerçekleştirenler oldu mu pratikte

 8. 10

  Merhaba,
  2017 ocakta uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptığım takdir de 19.06.2017′ ye kadar olan tecil sürem ne kadar uzar ?
  1.5 yıldan sonra 1 yıl daha hakkım var sanırım yani toplamda 2.5 yıl hakkım kayıt tarihinde mi başlar yoksa haZiran 2017den sonra mı başlar?
  Ve son sorum; benim tecil sürem haziran 2017de bitiyor ama 30 eylüle kadar askerlikle ilgili bir sıkıntı yoktur deniyor belgede ben hemen ocakta y.lisansa mı kayıt yapayım yoksa bekleyip agustosta mı yapayım?
  Cvplarımız için şimdiden çok teşekkür ederim sağlıcakla kalın…

 9. 11

  Merhabalar; e devlette 29/06/2017 ye kadar bir sakıncası yoktur yazıyor askerlik şubesinde aldığım kağıtta da 9. aya kadar askerlik yönüünden bir sakıncası yoktur yazıyor celp dönemi kasım 2017 yazıyor. SORUM ŞU : lisans mezunuyum sırf askerlik için yüksek lisans yapıcam uzaktan eğitim tezsiz ve alesede girmedim diploma notum da iç açıcı değil açıkcası hangi devlet üniversileri bu şekilde alıyor . özel üniversitelerde ise ücretler kaçla kaç arasında araştırdım bulamadım araştırmam için link yada bilgi verir misiniz
  Teşekkür ederim.

 10. 12

  Tecil sürem 2015 Aralık ayında bitti. Bir yıla yakın süredir asker kaçağı veya bakaya görünüyorum. Yüksek lisansa başlamam halinde tecil ettirebilir miyim askerliği?

 11. 13

  Merhaba. Benim haziran 2018 de tecilim bitecek. Tezli veya tezsiz hangi yüksek lisansa basvurdugumda askerliğim ne kadar ertelenecek? En onemliside tecil bitmeden önce en son hangi dönemde yüksek lisansa başvurmalıyim..?Teşekkürler..

 12. 14

  merhabalar 5 yıllık diş hekimiliği fakültesinden mezunum.
  mezun olduktan sonra 2 yıl askerliğimi tecil ettirdim. Kasım 2017 ‘ye kadar tecilim var.
  Tezsiz yüksek lisansa başlayıp askerliğimi daha da ertelemek istiyorum.
  Ne zaman başlamam benim için en garanti ve doğru olur.
  teşekkürler

 13. 16

  merhaba
  ben yüksek lisansı btirdim 1 yılda öyle geçti.yerim belli olacakken ben rapor aldım yine ertelettim 25 ocakta askerlik yerim belli olacak 6-12 şubat askerlik kaydı var ama 6 şubat ta da doktoraya kaydım var doktoraya kayıt yaparken askerlik belgesi isteniyor 25 ocak askerlik belgesi olarak vereceğim belgeyi okul kabul eder mi etmezse askerliği ertelemem için 35 gun rapor almam gerekiyormuş ve onun içinde 12 şubatı beklemem lazım ama doktoraya kayıt kaçırırsam bu arada ne yapacağım?

 14. 18

  merhabalar tezsız yuksek lısansta askerlık 1.5 yıl ertelenıyor ya bu 1.5 yıl okula kayıt olduktan sonra mı gecerlı yoksa tecılımızın bıttıgın gunden sonra mı gecerlı örneğin benım tecılım hazıranda bıtıyor sımdı ben bu bahar donemınde tezsız yuksek lısansa basvurup kabul edılırsem ocak ta kayıt olduysam ocaktan sonramı 1.5 yıl tecıl olacak iyi çalışmalar dılerım

 15. 20

  Merhabalar,

  27/06/2016 tarihinde Tezsiz Yüksek Lisans bölümünden mezun oldum. Fakat öncesinde 22/02/2016 tarihinde Tezli yüksek lisans programına kayıt yaptırmıştım ve şu anda bu tezli programdan ders alıyorum. Şu anda askerlik durum belgemde “AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 27/06/2017 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
  YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.” yazıyor. Askerlik tecil sürem ile ilgili ne yapmam gerekiyor? Bana fikir verebilir misiniz?

 16. 22

  Merhaba,

  2014 Ocak ayında lisanstan mezun oldum ve mezun olur olmaz tezsiz yüksek lisansa kaydoldum. Tezsiz yüksek lisanstan mezuniyet tarihim Kasım 2016. Askerlik sevk tarihim de Kasım 2017 gözüküyor.

  Tezsiz yüksek lisansı bitirdiğim için doktora programlarına kayıt olamıyorum, not ortalamamın 3 olmasını istediler. Askerliği nasıl tecil ettireceğim? Lütfen yardım edin.

  • 23

   Tezsiz yüksek lisans ile doktoraya devam edemiyorsunuz maalesef, ortalama ile alakalı değil(06.02.2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisansa kayıtlı olan veya mezun olanlar hariç)

   Maalesef lisansüstü eğitim gerekçesi tecil ettiremiyorsunuz. Kasım 2017’ye kadar belki birşeyler değişirse ancak o zaman şansınız olur.

 17. 24

  Merhabalar. Benim sorum da ikinci yüksek lisans ile ilgili. Yüksek lisansa devam ederken geçtiğimiz eylül ayında ikinci yüksek lisansa başladım (Yani birinciden kaydımı sildirmeden ikinciye başladım). Tecilim Ocak 2017’ye kadar. Yeni okulum tecilimi uzatabilmek için eski okulumdan kaydımı sildirmemi söyledi. Ben de eski okulumdan kaydımı sildirerek yeni okuluma gerekli belgeleri teslim ettim. Bu durumda tecilimde bir sorun çıkar mı? Kaydımı sildirdiğim okul artık tecil yaptıramayacağımı, yeni okulum da tecil yaptırabileceğimi söylüyor. Bu durumda ne olur acaba? Teşekkürler.

  • 25

   Evet, en son kayıt yaptırdığınız üniversite sizin askerliğinizi tecil ettirebilir. Siz enstitü ile görüşün, askerlik tecilinizin uzatılmasını talep edin.

  • 26
 18. 27

  Merhabalar,

  Ben mevcutta tezli yüksek lisans yapıyorum. Askerlik şubesinden aldığım askerlik tecil durum belgesinde “ASAGIDA KIMLIGI YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 31/03/2018 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI
  YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR.” Edevletten girip baktığımda ise ASAGIDA KIMLIGI YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 25/12/2017 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI
  YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR. yazmaktadır.
  Kaydımı sildirip tekrar yeni programa kayıt yaptırmam için hangi tarihi baz almayalım?
  Ve örneğin eylül 2017 tarihinde yeni yüksek lisans kayıtı yaptırmam için eski kaydı ağustos ayında sildirdiğimde askerlik şubesine öğrencilik hakkı sona ermiş bilgisi verildiğinde kayıt yaptırırken sıkıntı olur mu ?

  • 28

   Askerlik şubesinden güncel askerlik belgesi aldığınızda belirtilen tarihi baz alacaksınız. Üniversite sıkıntı yapmazsa kayıt yaptırdıktan sonra öncekinin kaydını sildirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 19. 29

  Arkadaşlar kıyaslama yapabilmeniz adına ben Aksaray üniversitesi tezli yüksek lisans 10/08/2016 kayıt silme Dicle üniversitesi 08/08/2016 yeni kayıt tezli yüksek lisans yani kayıt yaptıktan 2 gün sonra kayıt sildim YÖK’e bilgilerim ulaşmadan önce yoksa yeni yasaya göre aynı anda 2 tezli yüksek lisans olmuyor askerlik sonucu eski tarih 30/05/2019 yeni tecil tarihi 08/08/2019

 20. 30

  Adem
  Merhabalar
  Benim 31.12.2016 tarihinde tecil sürem bitiyor.Tecil süremi uzatmak istiyorum nasıl yapabilirim.
  Herhangi bir üniversite de tezli veya tezsiz bir bölüme yüksek lisans başvurusu yapmak için ocak ayını veya şubat başını beklemem lazım ama tecil sürem 31.12.2016 bitiyor. Bunu nasıl yapabilirim .
  Teşekkür ederim

  • 31
   • 32

    Cihan bey çok sağolun.Cihan bey üniversitelere baktığımda kayıtlar genellikle ocak ayında oluyor.Ama benim tecil 31.12.2016 da biteceğinde benim için sıkıntı olmaz mı
    Birde kayıt yaptıracağım zaman askerlik belgesi isteyecekler onun için nasıl bir yol izlemem gerek.Çok teşekkür ederim

    • 33

     Kayıt yaptırmayı düşündüğünüz üniversitelerden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz bu konuda. Teciliniz bitmeden kayıt yaptırabileceğiniz açık programlar mutlaka vardır.

     • 34

      Ona gerek yok bu ayın 31 ini geçirecek şekilde 1haftalık yatak istirahatı al en azından celp dönemini atlatırsın ocaktada rahat rahat kaydını yaparsın denemeyle sabittir ben geçen yıl böyle kayıt yaptım

 21. 35

  Merhabalar,

  Ben yüksek lisans sebebiyle 6 Ocak 2017 ye kadar tecilli durumdayım dersleri tamamladım ve tez aşamasındayım tezimi teslim etmem 1 ayı bulacak gibi görünüyor. Tez aşamasında olduğumu belirten yazı yazsa okul tecil sürem uzar mı ? diğer soru da tezsiz yüksek lisans ile tezli yüksek lisansı beraber devam ettirebilir miyim
  Teşekkürler

  • 36

   Mezun olduktan sonra 1 yıl tecil hakkınız bulunmakta. Bitirdikten sonra kendiniz mezuniyet belgenizle askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Tezsiz ve tezli yüksek lisans birlikte yapılabilir herhangi bir problem olmaz.

 22. 37

  hocam 25/12/2018 tarihine kadar askerlikle ilgili sıkıntı yok yazıyor e devlette.tezsiz yl de öğrenciyim. ama şu bir bucuk sene olayı olursa nisan gibi kaydım mı silinir.peki ne yapmam lazım şimdi. yeni bir yuksek lisans mı yapmalıyım şimdi. 29 yaşındayım…

  • 38
  • 39

   Öğrenciliğiniz bittiği anda askerlik teciliniz de bitmiş olacak otomatik olarak. Aslında durum tamamen üniversiteniz ile alakalı, askerlik işlemlerini bildirenler de onlar, sınavlara girmediğiniz için sizi başarısız sayıp bildirim de yapabilirler. Daha net bir bilgi almak için öğrenci işlerinizden bilgi almanız daha sağlıklı olcaktır. Diğer yandan 35 yaşına kadar bu tezsiz yl bitmeden başka birine kayıt yaptırıp bunu sildirerek tecile devam edebilirsiniz.

 23. 40

  merhabalar.2015 lisans mezunuyum ve 2017 hazirana kadar askerlikle ilgili bi sıkıntılı yoktur durumum var.bahar döneminde tezsize kaydolursam tecil tarihim 2018 nisan veya mayısa kadar uzuyor sanırım .bu süreye ek tecil durumu olmuyor diye de biliyorum yeni yasaya göre mezun belgesini askeriyeye götürsek bile tezsiz yüksek lisansı zamanında bitirdikten sonra.tezlide 3 yıl 4 ay durumu var .işimden dolayı devlette tezli yüksek sıkıntılı olacağı için özelde yapmayı düşünürsek sırf askerlik için tezli yaparak tecil ettirmek külfetli olucak 🙂 tezsize başlayıp bu uzaktan da olabilir tabi tezsizin öğrenim süresi bitmeden sildirip başka bir tezsiz programa kaydolunca da tecil oluyor mu yoksa tezsiz bitmeden sildirip tezli programa kaydolmak tek çare midir ?

  • 41

   “tezsize başlayıp bu uzaktan da olabilir tabi tezsizin öğrenim süresi bitmeden sildirip başka bir tezsiz programa kaydolunca da tecil oluyor mu”

   Evet, oluyor.

 24. 42

  merhaba tezsiz/uzaktan eğitim yüksek lisans programlarına başvuru tarihlerini ilgili fakülte sitelerinde bulamıyorum ocak-şubat (2017) aylarında mı oluyor genelde?

 25. 46

  Merhaba lisans mezunuyum ve tecilim eylül 2017’de bitiyor. ALES’e girmek istemiyorum. Özel üniversitede yüksek lisans yaparsam askerliğimi erteleyebilir miyim?

  • 47

   ALES puanınız olmadan devlet üniversitelerinde de tezsiz yüksek lisans programlarına başvurabilirsiniz. Özel üniversitede de yapabilirsiniz askerliğiniz tecil olur.

 26. 48

  merhabalar benım tecılım hazıran 2017 de bıtıyor ara donemde uzaktan egıtım yuksek lısansa basvuru yapsam tecılım uzar mı uzarsa ne kadar uzar

  • 49

   Daha önce yüksek lisans yapmadıysanız, evet tecil ettirebilirsiniz. Tezsizde 1,5 yıl, tezlide 3 yıl 4 ay süre ile tecil yaptırılabilir.

 27. 50

  Ben tezli tezsiz ikisinde de 3 yil tecil hakkimiz var diye biliyordum. Bu yeni yonetmelik ne zaman degisti ? Yururluge girdi mi ? Suan tezsiz y.lisansta 1.5 yila dusurupen tecil hakki kesin dogru mu ?

 28. 52

  Merhaba, tezsiz yüksek lisansa eylül 2014 te başlayıp şubat 2016 da bitirdim. sonra 1 sene daha tecil hakkımı kullandım. Şu anda ocak 2017 de tecilim bitiyor görünüyor. Şimdi bir tezli yüksek lisansa kayıt olursam ne kadar süre tecil hakkı kazanırım ? hiç bir yerden kesin bilgi alamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • 53

   Aynı seviyede ya da daha düşük seviyede bir eğitime devam edildiğinde tecil hakkınız olmaz deniliyor, tezli yüksek lisans da tezsiz yüksek lisansın daha yüksek seviyesinde bir eğitim değil. Ayrım lisans, yüksek lisans, doktora gibi yapılıyor. Eğitim süresine bağlı olarak da askerlik tecil süresi belirleniyor. Dolayısıyla tezsiz yüksek lisanstan mezun olduğunuz için tezli yüksek lisans ile askerlik tecil hakkınız olmayacağı anlamına geliyor. Fakat emin olmak için en yakın askerlik şubesine gidip sormanız daha sağlıklı olacaktır.

 29. 54

  bir üniversitede tezli yüksek lisansa başlayıp muzun olmadan kaydı sildirdikten sonra tekrar aynı üniversite ve aynı bölüm için yine tezli yüksek lisansa başvurursak tecil olur mu yoksa kaydı sildirdikten sonra farklı bir üniversiteye mi başvurmak gerekli?

  • 55

   Üniversitenin hangisi olduğu önemli değil. Önemli olan öğrenciliğin bitirilip yeniden başlaması, yalnız üniversitenin farklı uygulamaları olabilir, siz yine de bu durumu öğrenci işleri ile konuşursanız daha iyi olur.

 30. 56

  2014 mezunuyum Hocam ben 12.09.2016 tezsize basladım. Seneye de tezliye cevırmek istıyorum askerligimde 01.02.2018 de bitiyor nasıl askerlıgımı uzatabılırım ? Tezlıde gecıste sıkıntı olur mu

  • 57

   Tezsiz yüksek lisanstan tezliye geçiş genellikle zor oluyor. Tezsiz yüksek lisanstan mezun olmadan önce kayıt sildirip yeni bir tezsiz yüksek lisansa başlayarak tecil ettirebilirsiniz 35 yaşına kadar.

 31. 58

  Selamlar Antalyada serbest avukatlık yapmaktayım okan üniversitesi uzaktan tezsiz yüksek lisans yapıyorum muhasebe bölümü 20 12 2017 ye kadar askerlik yönğnden bir sakıncası yoktur diye bir yazı var elimde nasıl uzatabilirim kaydımı sildirip başka bölümr kayıt yaptırsam tecil sürem uzar mı

 32. 60

  Merhaba, benim de bir sorum var. Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans dolayısıyla askerlik tecil ettirilebiliyor mu? Şimdiden teşekkürler.

 33. 62

  Merhaba arkadaşlar ara dönemde yüksek lisansa başlamak istiyorum tecilim haziran 2017 de sona erecek herhangi bir yüksek lisansa başladıktan sonra tecil süresi uzaması için 1 yıl sonra başka bir yüksek lisans programına geçiş yapıldığında tecil süresi nasıl oluyor? Baştan mı başlıyor ? Bu şekilde sürekli tecil ettirme durumu mümkün mü?

  • 63

   35 yaşını doldurduğunuz yılın sonuna kadar yeni bir yüksek lisansa başlarken öncekini sildirmek kaydıyla askerlik tecil süresi yenilenebiliyor.

 34. 64

  Merhabalar, 31.12.2016’da tecil sürem bitiyor. Ales ve YDS sınavlarına girmedim. Ne yapabilirim tecil için? Teşekkür ederim.

 35. 66

  Kolay gelsin. Bu yılın sonunda Y.lisans’a başvuru yapmak istiyorum. Lakin normal askerlik tecil sürem 2017 şubat sonu bitiyor. Kısa donem yapacağımdan yaza doğru bittiğini düşünürsek, eğer çakışma olursa askerde iken başvuru yapabiliyor muyuz. Bir diğer sorum ise yaza kadar askerliğe gitmez isem(yaza kadar celbi geciktireceğim) Y.lisans’a başvurabilir miyim. İyi çalışmalar.

 36. 67

  Merhaba benim tecil hakkım 01.07.2017 tarihinde sona eriyor. Tezsiz yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum. Başvuracağım üniversite haziran döneminde kayıtları alıyor. Ben şimdi tezsiz yüksek lisansa başvurursam maksimum ne kadar bir tecil hakkım oluyor. Bu tecil hakkımı nasıl uzatmamı tavsiye edersiniz? (Tezsiz yüksek lisansa başvurup kaydı ne zaman sildirip tezli yüksek lisansa başvurabilirim? Ardından doktora eğitimi düşünüyorum) Şimdiden teşekkürler

 37. 70

  eylül ayında tezsiz yüksek lisanstan mezuniyetim oldu ben askeriyeye bildiri yapmadım birkacgün once askerlik teciliniz iptal olmuştur ve celp dönemi ile ilgili yazı geldi ben mezuniyet belgemi götürürsem 1 sene tecil ettirme hakkım vardır değilmi ?

 38. 72

  Kolay gelsin. Bu yılın sonunda Y.lisans’a başvuru yapmak istiyorum. Lakin normal askerlik tecil sürem 2017 şubat sonu bitiyor. Kısa donem yapacağımdan yaza doğru bittiğini düşünürsek, eğer çakışma olursa askerde iken başvuru yapabiliyor muyuz. Bir diğer sorum ise yaza kadar askerliğe gitmez isem(yaza kadar celbi geciktireceğim) Y.lisans’a başvurabilir miyim. İyi çalışmalar.

  • 73

   Yüksek lisans kayıtta askerlik durum belgesi isteniyor. Askerde iken başvuru yapamazsınız. Bakaya durumunda olmazsanız başvuru yapabilirsiniz.

 39. 74

  1992 doğumluyum 2014 te inşaat mühendisliğinde tezli yüksek lisansa başladım 2017 9. ayına kadar tecilim var . derslerimi bitirdim fakat teze henüz geçmedim resmi olarak tez önerimi vermedim. eğer tecil zamanıma kadar tezi veremezsem , tekrardan tecilimi uzatabilirmiyim eğer tecil ettiriliyorsa ne zmana kadar ettirebilirim. yardımlarınız için teşekkür ederim

  • 75

   Son sürede bitiremezseniz, mevcut yüksek lisansı sildirip yeni yüksek lisans ile tecil ettirmekten başka şansınız olmaz maalesef.

 40. 76

  Eylül 2016’da tezli yüksek lisans programına kayıt oldum. Derslere devam etmeden yalnızca kayıt yenileyerek ne kadar süre tecil hakkı kazanabilirim? Şuanda 31/12/2019’a kadar gözüküyor e devlette

  • 77

   Evet 3 yıl 4 ay kadar uzatabilirsiniz. Yine de öğrenci işleri ile görüşebilirsiniz, kayıt yenilediğim müddetçe başarılı başarısız olmama bakmadan öğrenciliğim devam ediyor değil mi diye sorabilirsiniz.

 41. 78

  ben 2013 10. ayda yuksek lisansa başladım ve 2016 şubatta tecilim bitiyor ancak hala mezun olamadığım için tekrardan askerliği tecil edebilirmiyim edebilirsem nezamana kadar erteleyebilirim?

  • 79

   Devam ettiğiniz yüksek lisansı sildirip yeni bir yüksek lisansa başlarsanız bu şekilde yapmaya devam ederek 35 yaşına kadar tecil ettirebilirsiniz.

 42. 80

  Merhabalar,

  Ben yüksek lisans sebebiyle 6 Ocak 2017 ye kadar tecilli durumdayım, vede yüksek lisans kaydım devam etmekte fakat enstitü daha önce 3 yıl 4 ay lık tecili yaptığı için öğrenciliğim devam etmesine rağmen yeni bir tecil yapmıyor.Bu durumda sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi yeni bir yüksek lisans programına başlamam gerekiyor, benim için sorun tarih noktası, çoğu üniversitenin askerlik durum belgesi istemesi sebebiyle kaydımı 6 ocaktan önce sonlandırmam gerektiğini düşünüyorum, böylece 6 ocak tan önce yeni kaydolduğum okul aracılığıyla yeniden tecil alabileyim. Yada sevk tarihim belirlenene kadar kayıt olmam yeterlimidir?

  Şuan için 6 ocak öncesinde kaydı bitirebileceğim tek tercihim Turtep olarak görülüyor, ben başka daha ekonomik alternatifler bulmak istiyorum . Bu yüzden 6 ocaktan önce kayıt olmak zorundamıyım değilmiyim benim için önemli

  • 81

   Edevletten baktığızda şu tarihe kadar askerlik işlemleri açısından sıkıntı yoktur yazar. O son tarihten önce kayıt olmanız yeterli.

 43. 82

  Ben de ayni durumdan muzdaripim acaba tezsiz yuksek lisansi bitirdikten sonra tezli yuksek lisans yapsam ertelenir mi askerlik ?

  • 83

   Kaydınızı sildirmeden yeni bir yüksek lisans askerlik tecil hakkı vermeyecektir. Aynı ya da daha alt seviyede tekrarlanan eğitimlerde tecil hakkı verilmiyor, tezsiz yüksek lisans da yüksek lisansın bir türü. İşin kötüsü, askerliği uzun süre erteleme niyetiniz varsa tezsiz yüksek lisanstan mezun olduktan sonra doktora da yapamıyorsunuz, 1 yıl tecil hakkınız oluyor sadece. Bu yüzden tavsiyem bir tezli yüksek lisans programını kazanana kadar tezsiz yüksek lisans kaydını bu şekilde sildirmeye devam etmeniz.

 44. 84

  Bu yaz yüksek lisans öğrenimine başladım.Tecil işlemi için askerlik şubesine gitmem gerekir mi? Yoksa e devlet üzerinden öğrenim durumum güncellenerek tecil kendiliğinden güncelleniyor mu?

  • 85

   Üniversiteniz kendisi tecil ettiriyor, yine de siz enstitünüze gidip askerlik tecil evraklarınızın gönderilip gönderilmediğini sorabilirsiniz.

 45. 86

  2015 te uzaktan tezsiz yuksek lisansa basvurdum. 2018 e kadar tecil hakkim dogdu. bu donem son donemim. bitirdigimde tecil durumum ne olacak ne yapabilrm.

  • 87

   Mezuniyet tarihinizde askerlik teciliniz bitecek, askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız tezsiz yüksek lisansınız bitmeden önce kayıt sildirip, yeniden bir yüksek lisans programına başvuru yapmanız gerekmektedir.

   • 88
    • 89

     Tabi o şekilde de yapabilirsiniz, bazı üniversiteler başka bir yerde kaydı olanları kabul etmeyebiliyorlar, bazıları kabul ediyorlar size başka bir yerde kaydınız olmadığına dair evrak imzalatıyorlar.

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>