Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil İşlemleri (Detaylar)

Yüksek lisans askerlik tecili Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin 35 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği‘nde belirtilen azami süre kadar yapılabilmektedir.

Tezli Yüksek Lisans ile Askerlik Kaç Yıl Tecil Edilebilir?

Tezli yüksek lisans azami tamamlama süresi bilimsel hazırlık süresi hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en çok 6 yarıyıldır, öğrenciler kayıt tarihinden itibaren bilimsel hazırlık gördükleri süre hariç olmak üzere askerliklerini 3 yıl 4 ay tecil ettirebilirler

Tezsiz Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Ettirilebilir mi?

Tezsiz yüksek lisans azami tamamlama süresi bilimsel hazırlık süresi hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en çok 3 yarıyıldır, öğrenciler kayıt tarihinden itibaren bilimsel hazırlık gördükleri süre hariç olmak üzere askerliklerini 1,5 yıl tecil ettirebilirler

Yüksek lisanstan mezun olduktan sonra tekrar yüksek lisans kaydı yaptıranlar askerliklerini tecil ettirebilir mi?

Aynı seviyede ya da daha aşağı bir seviyede lisansüstü eğitim yapanlar askerlik tecili yaptıramazlar. Askerliklerini tecil ettirebilmeleri için doktora eğitimi almaları gerekir. Doktora eğitimi alanlar askerliklerini 6 yıl tecil ettirebilir.

Yüksek lisans eğitimi devam ederken, başka bir yüksek lisans programına kayıt yaptıranların askerlikleri tecil süreler yenilenir mi?

Askerlik tecili yeniden yapılabilmesi için devam edilen eğitiminin kayıdının silinmesi gerekir. 35 yaşının doldurduğu yılın sonuna kadar devam eden yüksek lisans eğitimin kaydını sildirmek şartı ile yeni bir yüksek lisansa kayıt yaptıranların askerlik tecil süreleri yeniden başlar.

Yüksek lisansı normal sürede bitirenlerin askerlik tecil süresi nedir?

Tezli yüksek lisans maksimum bitirme süresi 3 yıl olduğundan askerlik 3 yıl 4 ay tecil edilir, fakat tezli yüksek lisansın 2 yılda bitirilmesi durumunda mezun olunan tarihte öğrencilik ile ilişik kesildiğinden askerlik tecil süresi biter. Bu durumda mezun öğrencinin askerlik şubesine giderek 1 yıl daha tecil etme hakkı olur. Bu süre içerisinde doktora eğitimine başlanılarak tekrar askerlik tecil ettirilebilir.

35 Yaşını Doldurdukları Yılın Sonuna Göre Son Askerlik Tecil Tarihleri

Doğum YılıAskerlik Tecil Ettirebileceği Son Tarih
198031.12.2015 itibariyle tecil hakkı sona erdi.
198131.12.2016
198231.12.2017
198331.12.2018
198431.12.2019
198531.12.2020
198631.12.2021
198731.12.2022
198831.12.2023
198931.12.2024
199031.12.2025

Yukarıda bulunan son tarihler yaş sınırına göre askerliğin tecil ettirilebileceği son tarihtir.

Aşağıdaki hesaplama motorunu kullanarak tecil sürenizi kolayca öğrenebilirsiniz:

Hesaplama motorundaki veriler, tahminidir, net bir bilgi yansıtmamaktadır. Lütfen daha doğru bilgi için askerlik şubesi ile iletişime geçiniz.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

25 Yorum

 1. 1

  Merhaba arkadaşlar ara dönemde yüksek lisansa başlamak istiyorum tecilim haziran 2017 de sona erecek herhangi bir yüksek lisansa başladıktan sonra tecil süresi uzaması için 1 yıl sonra başka bir yüksek lisans programına geçiş yapıldığında tecil süresi nasıl oluyor? Baştan mı başlıyor ? Bu şekilde sürekli tecil ettirme durumu mümkün mü?

  • 2

   35 yaşını doldurduğunuz yılın sonuna kadar yeni bir yüksek lisansa başlarken öncekini sildirmek kaydıyla askerlik tecil süresi yenilenebiliyor.

 2. 3

  Merhabalar, 31.12.2016’da tecil sürem bitiyor. Ales ve YDS sınavlarına girmedim. Ne yapabilirim tecil için? Teşekkür ederim.

 3. 5

  Kolay gelsin. Bu yılın sonunda Y.lisans’a başvuru yapmak istiyorum. Lakin normal askerlik tecil sürem 2017 şubat sonu bitiyor. Kısa donem yapacağımdan yaza doğru bittiğini düşünürsek, eğer çakışma olursa askerde iken başvuru yapabiliyor muyuz. Bir diğer sorum ise yaza kadar askerliğe gitmez isem(yaza kadar celbi geciktireceğim) Y.lisans’a başvurabilir miyim. İyi çalışmalar.

 4. 6

  Merhaba benim tecil hakkım 01.07.2017 tarihinde sona eriyor. Tezsiz yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum. Başvuracağım üniversite haziran döneminde kayıtları alıyor. Ben şimdi tezsiz yüksek lisansa başvurursam maksimum ne kadar bir tecil hakkım oluyor. Bu tecil hakkımı nasıl uzatmamı tavsiye edersiniz? (Tezsiz yüksek lisansa başvurup kaydı ne zaman sildirip tezli yüksek lisansa başvurabilirim? Ardından doktora eğitimi düşünüyorum) Şimdiden teşekkürler

  • 7
 5. 8

  eylül ayında tezsiz yüksek lisanstan mezuniyetim oldu ben askeriyeye bildiri yapmadım birkacgün once askerlik teciliniz iptal olmuştur ve celp dönemi ile ilgili yazı geldi ben mezuniyet belgemi götürürsem 1 sene tecil ettirme hakkım vardır değilmi ?

 6. 10

  Kolay gelsin. Bu yılın sonunda Y.lisans’a başvuru yapmak istiyorum. Lakin normal askerlik tecil sürem 2017 şubat sonu bitiyor. Kısa donem yapacağımdan yaza doğru bittiğini düşünürsek, eğer çakışma olursa askerde iken başvuru yapabiliyor muyuz. Bir diğer sorum ise yaza kadar askerliğe gitmez isem(yaza kadar celbi geciktireceğim) Y.lisans’a başvurabilir miyim. İyi çalışmalar.

  • 11

   Yüksek lisans kayıtta askerlik durum belgesi isteniyor. Askerde iken başvuru yapamazsınız. Bakaya durumunda olmazsanız başvuru yapabilirsiniz.

 7. 12

  1992 doğumluyum 2014 te inşaat mühendisliğinde tezli yüksek lisansa başladım 2017 9. ayına kadar tecilim var . derslerimi bitirdim fakat teze henüz geçmedim resmi olarak tez önerimi vermedim. eğer tecil zamanıma kadar tezi veremezsem , tekrardan tecilimi uzatabilirmiyim eğer tecil ettiriliyorsa ne zmana kadar ettirebilirim. yardımlarınız için teşekkür ederim

  • 13

   Son sürede bitiremezseniz, mevcut yüksek lisansı sildirip yeni yüksek lisans ile tecil ettirmekten başka şansınız olmaz maalesef.

 8. 14

  Eylül 2016’da tezli yüksek lisans programına kayıt oldum. Derslere devam etmeden yalnızca kayıt yenileyerek ne kadar süre tecil hakkı kazanabilirim? Şuanda 31/12/2019’a kadar gözüküyor e devlette

  • 15

   Evet 3 yıl 4 ay kadar uzatabilirsiniz. Yine de öğrenci işleri ile görüşebilirsiniz, kayıt yenilediğim müddetçe başarılı başarısız olmama bakmadan öğrenciliğim devam ediyor değil mi diye sorabilirsiniz.

 9. 16

  ben 2013 10. ayda yuksek lisansa başladım ve 2016 şubatta tecilim bitiyor ancak hala mezun olamadığım için tekrardan askerliği tecil edebilirmiyim edebilirsem nezamana kadar erteleyebilirim?

  • 17

   Devam ettiğiniz yüksek lisansı sildirip yeni bir yüksek lisansa başlarsanız bu şekilde yapmaya devam ederek 35 yaşına kadar tecil ettirebilirsiniz.

 10. 18

  Merhabalar,

  Ben yüksek lisans sebebiyle 6 Ocak 2017 ye kadar tecilli durumdayım, vede yüksek lisans kaydım devam etmekte fakat enstitü daha önce 3 yıl 4 ay lık tecili yaptığı için öğrenciliğim devam etmesine rağmen yeni bir tecil yapmıyor.Bu durumda sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi yeni bir yüksek lisans programına başlamam gerekiyor, benim için sorun tarih noktası, çoğu üniversitenin askerlik durum belgesi istemesi sebebiyle kaydımı 6 ocaktan önce sonlandırmam gerektiğini düşünüyorum, böylece 6 ocak tan önce yeni kaydolduğum okul aracılığıyla yeniden tecil alabileyim. Yada sevk tarihim belirlenene kadar kayıt olmam yeterlimidir?

  Şuan için 6 ocak öncesinde kaydı bitirebileceğim tek tercihim Turtep olarak görülüyor, ben başka daha ekonomik alternatifler bulmak istiyorum . Bu yüzden 6 ocaktan önce kayıt olmak zorundamıyım değilmiyim benim için önemli

  • 19

   Edevletten baktığızda şu tarihe kadar askerlik işlemleri açısından sıkıntı yoktur yazar. O son tarihten önce kayıt olmanız yeterli.

 11. 20

  Ben de ayni durumdan muzdaripim acaba tezsiz yuksek lisansi bitirdikten sonra tezli yuksek lisans yapsam ertelenir mi askerlik ?

  • 21

   Kaydınızı sildirmeden yeni bir yüksek lisans askerlik tecil hakkı vermeyecektir. Aynı ya da daha alt seviyede tekrarlanan eğitimlerde tecil hakkı verilmiyor, tezsiz yüksek lisans da yüksek lisansın bir türü. İşin kötüsü, askerliği uzun süre erteleme niyetiniz varsa tezsiz yüksek lisanstan mezun olduktan sonra doktora da yapamıyorsunuz, 1 yıl tecil hakkınız oluyor sadece. Bu yüzden tavsiyem bir tezli yüksek lisans programını kazanana kadar tezsiz yüksek lisans kaydını bu şekilde sildirmeye devam etmeniz.

 12. 22

  Bu yaz yüksek lisans öğrenimine başladım.Tecil işlemi için askerlik şubesine gitmem gerekir mi? Yoksa e devlet üzerinden öğrenim durumum güncellenerek tecil kendiliğinden güncelleniyor mu?

  • 23

   Üniversiteniz kendisi tecil ettiriyor, yine de siz enstitünüze gidip askerlik tecil evraklarınızın gönderilip gönderilmediğini sorabilirsiniz.

 13. 24

  2015 te uzaktan tezsiz yuksek lisansa basvurdum. 2018 e kadar tecil hakkim dogdu. bu donem son donemim. bitirdigimde tecil durumum ne olacak ne yapabilrm.

  • 25

   Mezuniyet tarihinizde askerlik teciliniz bitecek, askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız tezsiz yüksek lisansınız bitmeden önce kayıt sildirip, yeniden bir yüksek lisans programına başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>