YÖK Tez Arama Merkezi (Nasıl Kullanılır?)

YÖK Tez Arama Merkezi – yükseköğretim kurumlarında yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından hazırlanmış olan tezlerin yayımlandığı bir veritabanıdır. YÖK tez arama sayfasında tez araması yapmak aranılan sonuçlara ulaşılamadığında bazen çok sıkıcı bir süreç olabilmektedir, bu işi  kolaylaştırmak adına aşağıda önemli ipuçları bulunmaktadır.

Tez Arama Nasıl Yapılır?

Öncelikle BURAYA TIKLAYARAK YÖK Tez Arama Merkezi sitesine gidiniz.

Karşınıza çıkan sayfada şu alanlar bulunmaktadır:

Tarama terimi giriniz : Bu kısıma araştırmayı düşündüğünüz konuya ilişkin anahtar kelimeler girmelisiniz. Daha kapsayıcı ve basit anahtar kelimeler kullanırsanız daha çok teze ulaşabilirsiniz.

Aranacak Alan : Bu kısımda “Tez Adı, Yazar, Danışman, Konu, Dizin, Özet, Tümü” seçenekleri bulunmaktadır. Buradan arama yapmak istediğiniz alanı seçiniz, çoğu durumda “Tez Adı”na göre arama yapmanız daha kesin sonuçlar verecektir.

İzin Durumu : Bu kısımda “İzinli, İzinsiz, Tümü” seçenekleri bulunmaktadır. Eğer karşınıza henüz veritabanına erişim izni verilmemiş tezlerin çıkmasını istemiyorsanız “izinli” seçeneğini seçiniz.

Tez Türü : Bu kısımda “Yüksek Lisans, Doktora, Tıpta Uzmanlık, Sanatta Yeterlilik, Diş Hekimliği Uzmanlık, Tıpta Yan Dal Uzmanlık” seçenekleri bulunmaktadır. Buradan “Tümü” seçeneğini seçebileceğiniz gibi lisansüstü eğitim türlerine göre seçim yapabilirsiniz. Çoğu durumda bunlar yerine “Tümü” seçeneği daha iyi sonuçlar verecektir.

Aradığınız Konuda Daha Fazla Teze Ulaşmak için

Bazı durumlarda girdiğiniz anahtar kelimeler size daha az sonuç gösterir ve farklı anahtar kelimeler denemek zorunda kalırsınız. Fakat basit bir şekilde bütün olası anahtar kelimeleri girerek kolayca bütün tezleri tek sonuçta toplayabilirsiniz. Birçok kişi aşağıda şekilde gösterilen “Detaylı Tarama” butonu ile arama yapar, fakat buradan sadece daha spesifik arama yapabilirsiniz, daha detaylı arama yapmak için “Gelişmiş Tarama” seçeneğinin kullanılması gerekir. Bunun için:

tez merkezi

Şekilde gösterildiği gibi gelişmiş tarama butonuna tıklayınız. Bu sayfada sırasıyla anahtar kelimeleri gireceğiniz formlar bulunmaktadır. Karşınıza şu şekilde bir sayfa çıkar:

tez arama nasıl yapılır

Aranacak Kelimeler: “Ve, Veya, İçermesin” seçeneklerinden uygun olanları seçerek kolayca daha derin bir tez arama yapabilirsiniz. “Ve” seçeneği ile girdiğiniz iki anahtar kelimenin de geçtiği tezler listelenir. “Veya” seçeneği ile girdiğiniz anahtar kelimelerden herhangi birini içeren tezler listelenir. “İçermesin” seçeneği ile girdiğiniz anahtar kelimeyi içermeyen tezler listelenir.

Aranacak Alan : Buradan anahtar kelimelerinizin hangi alanda aranmasını istiyorsanız, o seçeneği seçiniz.

Arama Tipi : Bu alan oldukça kritiktir, eğer girdiğiniz anahtar kelimelerin olduğu gibi geçmesini istiyorsanız “Sadece yazılan şekilde” seçeneğini seçebilirsiniz, fakat birçok durumda bu aramalarınızı kısıtlayacaktır. “İçinde geçsin” seçeneğini seçerek daha fazla sonuca ulaşabilirsiniz.

Yıl : Bu seçeneği belirli yıllar arasında arama yapmak istiyorsanız kullanabilirsiniz, çoğu durumda gereksizdir, olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Tez Türü ve İzin Durumu seçeneklerinin yukarıda açıklaması yapıldı.

Grup : Bu seçenek “Fen, Sosyal, Tıp” alanlarında ayrı ayrı arama yapmanızı sağlar.

Dil : Belirli bir dilde yazılmış tezleri arıyorsanız, dil seçimi yapabilirsiniz.

Üniversite : Belirli bir üniversiteye ait tezleri arıyorsanız -birçok durumda bu gerekmez- üniversite seçimi yapabilirsiniz.

“YÖK Tez Arama Merkezi (Nasıl Kullanılır?)” konusunda her türlü sorunuz için aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>