YÖK Dönüşüm Tablosu (4’lük ve 5’lik Sistem)

YÖK dönüşüm tablosu, yüksek lisans veya doktora başvurusu yapılırken adayların ihtiyaç duyduğu not dönüşüm tablosudur, YÖK eşdeğerlilik tablosu olarak da bilinmektedir. YÖK dönüşüm tablosuna duyulan gereksinimin temel sebebi üniversiteler arasındaki not sistemlerinin farklı olmasıdır.

Daha açık ifade etmek gerekirse, bazı üniversiteler lisans eğitimlerinde 4’lük veya 5’lik not sistemini kullanmaktayken bazı üniversiteler ise 100’lük not sistemini kullanmaktadırlar. Bu durum, yüksek lisans ve doktora başvuru sıralamalarında adaletsizliğe neden olabilmektedir. YÖK dönüşüm tablosu bu noktadan yola çıkarak adayların notlarının aynı sistematikle değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır.

YÖK Not Dönüşüm Tabloları

YÖK 4’ lük Not Sistem 100’lük Sistem Dönüşüm Tablosu

YÖK 4’lük not sisteminde 1 ; 2 ; 3 ; 4 puanları not dönüşüm tablosuna göre yüzlük sistemde sırasıyla 30; 53,33; 76,66; 100 puanlarına eşit olacak şekilde belirlenmiştir. Not: YÖK 4’lük not sisteminde en düşük not 1 olarak belirlenmiştir.

YÖK 5’ lik Not Sistem 100’lük Sistem Dönüşüm Tablosu

YÖK 5’lük not sisteminde 1,25; 2; 3; 4; 5 puanları not dönüşüm tablosuna göre yüzlük sistemde sırasıyla 30; 44; 62,67; 81,33; 100 puanlarına eşit olacak şekilde belirlenmiştir. Not: YÖK 5’lik not sisteminde en düşük not 1,25 olarak belirlenmiştir.

Yurtdışında Kullanılan Not Sistemlerinin 4’lük Sistemde Karşılıkları

Yurtiçi üniversitelerden alınmış olan transkriptlerin eşdeğerliği YÖK dönüşüm tablosu ile belirlenmekteyken, yurtdışından alınmış transkriptlerin eşdeğerli konusunda ülkeler arasındaki farklılıklardan kaynaklanan bir belirsizlik bulunmaktadır. Bu belirsizliğin giderilmesi için Tübitak tarafından not dönüşüm tablosu hazırlanmıştır. Yurtdışında bir üniversiteden mezun olanlar için Tübitak tarafından hazırlanan not dönüşüm tablosunu buradan görüntüleyebilirsiniz: Yurtdışında Kullanılan Not Sistemlerinin 4’lük Sistemde Karşılıkları

Bu not dönüşüm tablosunda önce 4’lük sistemde not ortalamasının karşılığı bulunur, daha sonra YÖK 4’lük dönüşüm tablosu kullanılarak not ortalaması  100’lük sisteme çevrilir.

YÖK Dönüşüm Tablosu konusu ile ilgili sorularınız için aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevaplanacaktır.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

33 Yorum

 1. 1

  Merhabalar,

  Ben de Gaziantep Üniversitesi mezunuyum. 100 üzerinden 72, 4 üzerinden 2.03 olarak mezun oldum. Yüksek lisans başvurusu için ortalamanın 2.5 ve üzeri olması isteniyor.
  YÖK sisteminde 100 üzerinden aldığım not 2.75 civarına geliyor. Bu durumda bir mağduriyet oluşmuyor mu acaba?
  Yorumların birinde aynı üniversiteden mezun olmuş bir arkadaş da benzer bir soru sormuş fakat cevap alamamış, ben de bir şansımı denemek istedim.
  Bilgisi olan birisi var ise yardımcı olabilir mi lütfen?

 2. 2

  merhaba..ben siirt üniversitesi fen bilimleri enstitüsüne okuluma ait yüzlük dönüşümüm olmasına rağmen başvuru yaptım…fakat ıslak imzalı yüzlük dönüşümüm yönetmelik gerekçe gösterilerek kabul edilmedi…ve 77 olan notum 68 olarak kayda geçildi..drumu bimere ve rektörlüğe yazdım…fakat birileri bu durumdan hoşlanmamış olacak ki beni arayarak gayet saygısız ve seviyesiz bir polemiğe girdi…sizce ne yapmalıyım??bu saatten sonra alınsam dahi biliyorum o tez bana bitirtilmeyecek…lütfenn bu dönüşüm mağduriyetleri için bir çalışma yapılsın…

  • 3

   Bu konuda bimere ve rektörlüğe yaptığınız başvurulardan olumlu bir dönüş alamadıysanız, bizim önerimiz eğitim mevzuatlarından anlayan bir avukatla görüşmeniz. Avukat ile ilgili mevzuatları inceleyin, haklılık durumu yasal olarak da açık bir şekilde görünüyorsa üniversiteye bu konuda dava açabilirsiniz. Çoğu durumda bu tarz durumlar mahkeme yoluyla çözülebiliyor.

  • 5

   Merhaba benim transkriptimde hem 100’lük hem 4’lük notum var. (Gazi üni. mezuyum. 100Lük: 71,9 ve 4’lük 2.19 ) SDÜ’ye öğretim görevlisi olmak için başvurduğumda benim lisans notumu 100’lük olanı almak yerine tekrar YÖK not dönüşümden yaparak 57,76 aldılar. bende ısparta idare mah. dava açtı lehime karar verdiler ancak kurum uygulamadı, kaç defa yöke sormama rağmen hiçbir işlem yapılmadı ve benim gibi üniversitesinde 2’nin karşılığı 70 olan kişiler mağdur ve bununla ilgili bir çalışma yok. Yök’de kendi üniversiteleri yanlışda yapsa birşey yapmıyor onları haklı çıkarıyor. Ülkede akademisyen olmak isteyenlerin önündeki en büyük sorunlu konu olarak yerini koruyor.

 3. 8

  Merhaba. Ben Deü’den yaz okulunda aldığım dersten DD ile burada geçmiş görünüyorum. Ancak benim okulumda, OMÜ’de en geçme harf notu en son CC. Bu durumda kendi okulumda dersten yine kalmış mı sayılıyorum?

  • 9

   Aldığınız harf notuna değil de puana bakılması gerekiyor, iki okulun da geçme notu aynı ise geçmiş sayılırsınız. Bizim tahminimiz bu şekilde, fakat en doğru cevabı üniversiteniz öğrenci işlerinden alabilirsiniz.

 4. 10

  Merhabalar. Romanya’da denkliği olan bir üniversitede hukuk eğitimi alıyorum. 1.sınıfı tamamlamış bulunuyorum. Yatay geçiş ile Türkiye’de bir üniversiteye kaydımı aldırmak istiyorum fakat not ortalamamı 4’lük sisteme tam anlamıyla çeviremedim. Her yerde farklı bir sonuçla karşılaşıyorum. Tam olarak transkriptimde yazan ibare şu : 1.yılın geçme ortalama notu : 6.73 (altı %73). Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sevgiler..

  • 11

   Okulun sisteminden 100 lük sisteme karşılık olacak not dökümanı iste. O 100 lük sistemide yök den 4 lük sisteme geçirme yapabilirsin

  • 12

   Bu konuyla ilgili gelişmeleri gerçekten merak ediyorum beni yakından ilgilendiği için. 3 sene önce Romanya’daki diplomamın denkliğini aldığım halde mezuniyet notumun dönüşümü yapılmamıştı.( Romanya’daki not sistemi 10’luk ve 100’luk sisteme bir denk resmi olarak verilmemektedir Dönüşümü istediğimde ne Romanya ne de YÖK yardımcı oldular). Ocak ayından beri olumlu bir gelişme olmamıştı ve bunun sonucunda açılan bazı kadrolara başvuramamıştım. Herhangi bir gelişme kaydettiyseniz buradan paylaşırsanız sevinirim.

 5. 13

  Slovenya Ljubljana üniversitesi de 10 luk sistem kullanıyor. Mezun oldum ancak bir türlü 100 lük sistem karsılıgını bulamadım . Bir fikri olan var mıdır acaba ?

  şimdiden teşekkürler

 6. 14
 7. 15

  KPSS sınavına girerken en son mezun olduğunuz eğitim durumuna göre giriyorsunuz.Yüksek lisans doktora artık uzmanlık alanın oluştuğu eğitim durumu. Fakat bir okutman veya araştırma görevlisi alınırken uzmanlık alanınızı gösteren yüksek lisans diploma notu değil de lisans diploması göz önünde tutuluyor.Düşündürücü…

 8. 16

  Tabiiki genel not ortalaması en önemlisi de…Türkiye’de bütün üniversitelerin kabul edeceği bir şekilde…Umarız Rusya ve Ukrayna
  not sistemi ile bir çalışma yapılır.

 9. 17

  Yök Rusya eğitim not sistemini de hesaplasa.. Denklik var fakat not dönüşüm tablosu yok…

  Rusyadaki de bızdeki ilkokul gibi
  pekiyi-5 ( 84-100 )
  iyi-4 (84)
  orta-3 (69)
  zaçöt ( 5) 84-100)
  Bu şekilde hesaplansa sıkıntılar ortadan kalkacak..

 10. 18

  Gaziantep üniversitesi mezunuyum.100 lük sisteme göre 70,6 4 lük sisteme göre 2,06 ile mezun oldum yok ‘ün dönüşüm tablosuna göre çok düşük formasyon anlamıyorum. Yok ‘e göre 2,74 denk geliyor .yökün dönüşüm toblosunu kullanabilir miyim çok önemli lütfen bilgilendirirmisiniz

 11. 19

  Murat bey ben erzurum atatürk uni mezunuyum benim 4 luk sistem üzerinden diploma puanim 3.09 ama bizim diplomada 100 luk sistem şeklinde puanimda yazıyor 84.9. Ama yok ile celisiyo yök te 78.76 olarak gözüküyor benim yüksek lisansa basvuracagim puanim hangisi . Tesekkur ederim .

 12. 20

  Slm ben Fransada yuksek lisans yaptım, 20 uzerinden degerlendirmeyle mezun olmaa notu en az 11 ve bize 70 e denk gelıyor dendi. yani TUBİTAK donusumune gore 11 cok dusuk seviyelerde bunu nasıl tam netlestirebilirz. TUBİTAK ORAN orantı mantıgıyla hesaplamıs bu sizce adil mi,

 13. 21

  bnm de diploma notum 100 luk sistem ancak basvuracagim okul 4 luk sistemden aliyor ne yapmaliyim 4 den 100 e ceviri var ama 100 den 4 e ceiri yoj

 14. 22
 15. 23

  transkiripte hem 100 lük hemde 4 lük not ortalaması verilmiş 100 lük not ortalamasında 63 4 lük not ortalaması 2.52 ve lisans tamamlamaya başvurdum siirt biyoloji geldi ama kaydımı yaptırmadılar yök ise 4 lük sisteme göre bana 65.46 vererek beni siirt biyolojiye yerleştirdi ama kaydımı yaptırmadılar nedenide 100lük 63 poana bakarak yapmadılar yani transkiripte 63 yerleşme poanımda yökün verdiği 65.46 birbirine uymadığı için kaydımı yaptırmadılar yardımcı olsanız ve bilgilendirseniz kayıtların bitimine son iki gün rica etsem

 16. 24

  merhb yökün belirlemiş olduğu poan 65.46 ve ben tercih ettim bana siirt fen fak biyoloji geldi ama kaydımı yaparken daha önceki transkiripimde 100 lük sistemde 63 yazıyor ve memur bu durumda kaydımı yapamacağımı söyledi benimle aynı kaderi paylaşan kaç tane daha arkadaşım oldu onlarda kayıtlarını yapamadılar ama oysaki bize lisans tamamlama çıkmıştı yani ne yapmam lazım transkiripteki not ortalaması 100 lük sistemde genel not ortalaması 63 ama yökün verdiği not 65.46 ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz kayıtların son iki günü

 17. 25
 18. 26

  mrb ben Omü mezunuyum mezuniyet notum 2.27 kendi okulumun not donusum tablosunda 67 puana denk gelmekte. ancak yok de cevirdigim zaman 58 puana donusuyor. yani arada 10 puanlik kaybim olmakta. transkriptimizde 4 luk sistemden. yüksek lisans a basvurmak istiyorum. ben not donusumunu kullanirken direk okulumuzun yuzluk sistem notunu yuksek lisans basvurusunda kullansam ne gibi bir sakinca dogar?

 19. 27

  Teşekkür ederim güzel paylaşımınız için. Listede Bulgaristan yok. Bulgaristandan mezun olup denklik alan bir öğrenci, formasyon başvurusunda puanının dengini öğrenebilmesi için nereye sorması lazım?

 20. 30

  merhabalar, benim transkriptimde hem 100 lük sisteme göre verilmiş hem de 4 lük sisteme göre verilmiş. Ancak dörtlük sistemde verilmiş olan notumu YÖK dönüşüm tablosuna göre dönüştürdüğüm zaman düşük çıkıyor, üniversitenin 100 lük sistemde verdiği not daha yüksek. Acaba başvurularda transkripte 100 lük sistemde bana verilen notumu kullanabilir miyim? bu konuda herhangi bir bilgisi olan bana yardımcı olursa sevinirim teşekkürler

  • 31

   Evet onu kullanın…Şahsen ben İstanbul’da bulunan bir devlet üniversitesinde buna doğrudan tanık oldum..Hatta kayıtları da biz yaptık..
   Memurlar, bakmazlar ellerindeki notu girerler, siz hiç YÖK’ü karıştırmayın..100’lük sistemi verin sadece

 21. 32

  MELİKŞAH ÜNİVERSİTESİ MBA YÜKSEK LİSANS İŞLETME BİLGİ YÖNETİMİNDE YÜKSEK LİSANS MEZUNUYUM. İKTİSAT VEYA İŞLETME-ULUSLARARASI İLİŞKİLER ANA BİLİM DALLADINDA DOKTORA EĞİTİMİ YAPMAK İSTİYORUM.BU KONUDA BİLGİ AKTARMAK İÇİN DÖNÜŞ YAPARSANIZ MEMNUN OLURUM.
  SAĞLIK VE BAŞARI DİLEKLERİMLE…

  • 33

   Suat Bey,
   Belirtmiş olduğunuz programlar, birbirlerinden çok farklı olan doktora anabilim dalları..Bu bakımdan, öncelikle bir karar vermeniz gerekiyor. Çünkü programların başvuru koşulları, kendi arasında olduğu gibi enstitü ve üniversiteler arasında da değişebiliyor.
   Başarılar

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>