Uzaktan Yüksek Lisans Nedir? (Nasıl Yapılır?)

Uzaktan yüksek lisans; derslerin internet üzerinden online olarak  yürütüldüğü bir yüksek lisans türüdür.

Bu eğitim, kişilerin evlerinde&ofislerinde bilgisayar karşısında yüksek lisans eğitimi almalarına olanak sağlamaktadır. Bu bakımdan, yoğun iş temposunda olanlar, yaşadıkları şehirde istedikleri programı bulamayanlar açısından uzaktan yüksek lisans programı alternatif bir çözüm üretmektedir.

Bu programların bir çoğu tezsiz yüksek lisans programlarıdır, Bu uzaktan tezsiz yüksek lisans programlarına başvurabilmek için ALES puanı gerekmemektedir.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim; öğrenci ve öğretmenin aynı mekanda olmadan, internet gibi bilişim teknolojileri kullanılarak eş zamanlı ya da eş zamansız olarak yürütülen bir eğitim türüdür. Eş zamanlı olarak yürütülen eğitime senkron eğitim, eş zamansız olarak yürütülen eğitime ise asenkron eğitim adı verilir.

Uzaktan Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Uzaktan yüksek lisans programları internet üzerinden yürütülür. Dersler genellikle mesai saatleri dışında, akşam vakitlerinde yapılır. Belirlenen saate öğrenci üniversitenin online ders sistemine giriş yapar ve ilgili dersin öğretim elemanından dersi online olarak dinler, soru sorabilir.

Dersler canlıdır, eş zamanlı olarak gerçekleşir. Çoğu üniversitede öğrencilerin dersi daha sonra tekrar dinleyebilmesi için dersler kayıt altına alınır.

Sınavlar Nasıl Yapılır?

Bu programda dersler ve bazen vize sınavları bilgisayar karşısında gerçekleştirilmekte iken, final sınavları sanal ortamda değil ilgili üniversitenin dersliklerinde yapılmaktadır.

Uzaktan Yüksek Lisansın Avantajları

Uzaktan eğitim özellikle çalışanlar ve hali hazırda örgün bir yüksek öğretim programına kayıtlı öğrenciler için zaman problemini ortadan kaldırmaktadır.

Derslerin kayıt altına alınması, öğrencinin ilgili dersi sınırsız sayıda tekrar etmesine olanak sağlar. Bu da öğrencinin başarısını artırmaktadır.

Sınava hazırlanırken, daha önce alınan derslerin tekrar dinlenmesi öğrenciye büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Örgün eğitimde böyle bir olanak bulunmamaktadır.

Başvuru Tarihleri

Normal yüksek lisans programlarıyla aynı zamanlarda olmaktadır. Uzaktan yüksek lisans kayıtları güz dönemi için Ağustos-Ekim; bahar dönemi ise Kasım-Şubat aylarında olmaktadır. Ancak, kayıt tarihleri üniversitelere göre değişebilmektedir, lütfen ilgilendiğiniz programın bağlı bulunduğu üniversitenin web sitesini inceleyiniz.

Başvuru Koşulları Nelerdir?

Uzaktan Yüksek lisans başvuru koşulları, tezli ve tezsiz yüksek lisans başvuru koşulları ile genel olarak aynıdır.  Ayrıca, başvuru koşulları üniversiteler arasında farklılık da gösterebilmektedir. Bu bakımdan adayların doğrudan başvurmayı düşündükleri üniversiteler ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir.

Eğitim Ücretleri

Uzaktan yüksek lisans programlarının eğitim ücretleri yıldan yıla ve üniversiteler arası artan rekabete göre değişmektedir. Bu bakımdan, bu yazıda uzaktan eğitim ücretleri hakkında kesin bir bilgi verilmesi yoluna gidilmemiştir. Buna karşın, genel bir tabirle uzaktan eğitim yüksek lisans fiyatları çoğunlukla 5000-40.000 TL arasında değişmektedir.

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Diploması

Uzaktan yüksek lisans programlarından mezun olanların diplomalarında üniversitenin tercihine göre “uzaktan … yüksek lisans programı” ibaresi bulunabilir. Fakat örgün eğitim yüksek lisans programlarından alınan diplomadan herhangi bir farkı bulunmamaktadır, öğrenci örgün eğitime eş değer şekilde bütün haklardan yararlanabilir.

Uzaktan Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Ettirilebilir mi?

Yasal anlamda öğrenci oldukları için askerliklerini enstitüden almış oldukları öğrenci belgesiyle tecil ettirebilmektedir.

Bu konumuz da ilginizi çekebilir: Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

2 Yorum

  1. 1

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>