TOEFL Nedir? Nasıl Başvurulur?

TOEFL (Test of English as a Foreign Language), ETS tarafından 165 ülkede, 4500 sınav merkezinde yapılan, 130’dan fazla ülkede 8500’den fazla üniversite, ajans ve diğer kurumlarca kabul edilen, İngilizce’yi üniversite seviyesinde kullanma ve anlama becerilerini ölçen; uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavıdır.

TOEFL, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı YDS sınavına denk bir sınav olup Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından biridir ve geçerliliği 2 senedir. TOEFL sonucunda elde edilen puanın ÖSYM’nin belirlediği denklik tablosundaki karşılığı ile yüksek lisans, doktora ve iş başvurularında bulunulabilir. ÖSYM’nin belirlediği TOEFL dil puanı denklik tablolarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

TOEFL’A Nasıl Başvurulur?

TOEFL’ın internet based (İBT; internet tabanlı sınav) ve paper based (PBT; klasik kağıt tabanlı sınav) olmak üzere iki farklı modülü bulunmaktadır. PBT sınav modülü yavaş yavaş kullanımdan kaldırıldığı için, bu yazıda aktarılan tüm bilgiler İBT modülüne dair bilgiler olacaktır.

TOEFL sınavı için internet üzerinden olabileceği gibi posta yoluyla, telefon aracılığıyla ya da bizzat TOEFL İBT Resource Center’da (belirli ülkelerde bulunmaktadır) sınav başvurusu yapmanız mümkündür.

Başvuru yapmadan önce kendinize en uygun sınav tarihini ve sınav merkezini seçmeniz gerekmektedir. Sınav tarihleri ve merkezlerini BURADAN öğrenebilirsiniz. Sınav için ödeyeceğiniz başvuru ücreti 160-250 Amerikan doları arasında olup, ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Türkiye için sınav ücreti 185 Amerikan doları olarak belirlenmiştir. Sınav başvuru ücretlerini BURADAN öğrenebilirsiniz.

TOEFL sınavına internet ortamında BURADAN başvuru yapabilirsiniz.

TOEFL Sınavı Formatı

TOEFL İBT internet ortamında yapılmakta olup, dinleme (listening), okuma (reading), konuşma (speaking) ve yazma (writing) becerilerini ölçmektedir.

TOEFL Puanları ve Sonuç Süreci

TOEFLS İBT sınavında, dört beceri alanının her birinden 0-30 arasında puan alınır ve sınava giren adayın sınav sonucunda alacağı genel puan bu puanların toplamından oluşur. Bu duruma göre, sınav sonucunda, aday 0-120 arasında bir puan almaktadır.

Sınava giren adayın puanı sınava girdiği günden yaklaşık 10 gün sonra internet ortamında yayınlanır. Adayın internet üzerinden yayınlanan sonucunu görmesi için kayıt sırasında verilen ETS kimliğini sisteme girmesi gerekmektedir.

4 adet puan raporu, adayın sınava girmeden önce belirlediği alıcılara, sınav tarihinden yaklaşık 13 gün sonra elektronik olarak veya postayla gönderilir.

TOEFL sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ETS’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>