Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? (Ne İşe Yarar?)

Tezsiz yüksek lisans mezun olunan lisans eğitimi alanında ya da farklı bir alanda akademik düzeyde bilginin uygulamaya dönüştürülmesinin amaçlandığı bir lisansüstü eğitim türüdür.

Yüksek lisans hakkında daha fazla bilgi almak için: Yüksek Lisans Nedir?

Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Farkı

 • Tezsiz yüksek lisansta tezli yüksek lisansın aksine ALES puanı şartı aranmaz ve adından da anlaşılacağı üzere tez yazılmaz, tez yerine dönem projesi yazılır.
 • Tezsiz yüksek lisanstan mezun olanlar doktora eğitimine başvuramazlar(06.02.2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisansa kayıtlı olan veya mezun olanlar hariç), sadece tezli yüksek lisanstan mezun olanlar doktora eğitimine başvurabilirler.
 • Tezsiz yüksek lisansta yabancı dil şartı aranmaz.

Tezsiz Yüksek Lisans Kaç Yıl Sürer? Eğitim Süresi

Eğitim süresi 1 yıldır, iki yarıyıldan oluşur. 1 yıl içerisinde bitirilmemesi durumunda bir yarıyıl uzatma hakkı bulunmaktadır, maksimum 3 yarıyıl, yani 1,5 yılda bitirilmek zorundadır. 1,5 yılın sonunda bitirilemezse öğrencinin üniversite ile ilişiği kesilir.

Bilimsel hazırlık programı uygulanan öğrencilerin bitirme süresi programın ana derslerini aldığı tarihten itibaren geçerlidir. Dersleri başarıyla tamamlayan ve dönem projesinden başarılı olan öğrenci diploma almaya hak kazanır.

Tezsiz Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Bu eğitim ilgili alanda bilimsel düzeyde yetkinlik kazanmak için yapılır. Özel sektör iş alımlarında tezsiz yüksek lisans mezunları lisans mezunlarına göre bir adım öndedir. Şirketler lisans mezunu yerine bir yüksek lisans mezunu almak isteyeceklerdir. Hali hazırda çalıştığınız şirkette üst pozisyonlara terfi etmeniz daha kolaydır.

Tezsiz Yüksek Lisans Ders Programı-Müfredat

Program 2 yarıyıldan oluşur. Müfredatta mevzuat gereği 30 kredilik en az 10 ders bulunur. Öğrencinin mezun olabilmesi için bu dersleri başarılı bir şekilde vermesi gerekir ve ayrıca bir adet dönem projesi yazmak zorundadır.

Dönem projesi kredisizdir, sadece başarılı/başarısız olarak değerlendirme yapılır. Üniversite dilerse program sonunda yeterlilik sınavı yapabilir. Programda birinci yarıyılın sonuna kadar öğrenciye bir danışman atanır.

Tezsiz Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil  Ettirilebilir mi?

Bu eğitimi alan erkek öğrenciler askerliklerini tecil ettirebilirler.

Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Uzaktan eğitim, öğrencinin mekandan bağımsız olarak online olarak internet üzerinden eğitim alabildiği eğitim türüdür. Uzaktan tezsiz yüksek lisans programı olan üniversiteler öğrencilere haftanın belirli gün ve saatlerinde internet üzerinden dersin öğretim elemanları tarafından ders verilir. Sınav uygulamaları ise genellikle ilgili üniversiteye gidilerek yapılır.

Tezsiz Yüksek Lisansın Yapmanın Avantajları

Bu programı çalışan bireylerin tercih etmesinin en önemli sebebi derslerin akşam saatlerinde başlamasıdır. Bunun yanı sıra, tezli yüksek lisans gibi haftada genellikle en az 2-2,5 gün devam zorunluluğu aranmaması çalışan bireyleri daha esnek bir yapıya sahip olan tezsiz programlara yöneltmektedir.

Tezsiz yüksek lisansta tez yazılmaz, dönem sonunda dönem projesinin hazırlanır.

Eğitimin devam zorunluluğu genelde dersi veren hocalara bağlıdır. Bazı hocalar derslerinde devam zorunluluğu ararken bazı hocalar öğrencilerin iş durumlarını göz önünde bulundurmaktadır. Bu programının çalışan bireylere sağlayacağı katkı; seçilen bölümde uzmanlaşmak, kişisel tatmin sağlamak ve kariyer hayatına bir yatırım yapmaktır.

Tezli Yüksek Lisansa Geçiş

Öğrenciler kabul şartlarını yerine getirmeleri durumunda tezli yüksek lisansa geçebilmektedir. Geçiş başvuruları ilgili enstitü ve bilim dalı koordinatörlüğüne yapılmaktadır. Ayrıca, tezsiz yüksek lisansta geçilmiş olan dersler tezli yüksek lisans programlarındaki derslerin yerine sayılabilmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvurusu

Başvurularda başvuru ücreti gerekmemektedir. Adaylar, bu bakımdan istedikleri sayıda programa gönül rahatlığıyla başvurabilirler.

Tezsiz yüksek lisans vakıf üniversitelerinde olduğu gibi devlet üniversitelerinde de belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, tezsiz yüksek lisans başvurusu yaparken ALES başvurusu artık kaldırılmıştır.

Bu programa başvuruda yabancı dil sınavı puanı genellikle istenmemektedir. Ancak önceden de belirtildiği gibi başvurulan program ve bölümlere göre üniversitelerin gereksinimleri değişebilmektedir.

Başvurusunda geriye kalan son önemli adım ise eğer yapılıyorsa yazılı veya sözlü mülakattan başarılı olabilmektir, birçok üniversitede tezsiz yüksek lisans için mülakat bulunmamaktadır. Başvuru yapan adaylar özetlemek gerekirse yukarıda anlatılmış olan unsurların ışığında programa kabul edilirler.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

Başvuru ile ilgili gerekli belgeler ve başvuru tarihleri üniversitelere göre değişmektedir. Başvuru tarihleri genellikle güz ve bahar yarıyılı olmak üzere yılda iki kez gerçekleşmektedir. Ancak başvuru tarihleri her üniversitede farklı olabileceği için enstitülerin web sitelerinden yada bağlı oldukları öğrenci işlerinden başvuru tarihlerinin öğrenilmesi adaylara tavsiye edilmektedir.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

5 Yorum

 1. 1

  tezsiz yüksek lisans yaparken yarı dönemde brakıp tezli yüksek lisans için yeniden başvuru yapıp girmem mümkün mü?

 2. 2

  merhaba ben Adnan Menderes Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalında tezsiz yüksek lisansın 1.dönemindeyim.2.dönemi de okuyup sonra tezliye geçebilir miyim?tezliye geçtiğimde kaç dönem ne derslerini alırım?

 3. 3

  Merhaba ben yabanci uyruklu orgenciyim.Ben Turkiyeden 2014 yili isletme bolumden mezun oldum.Ales puan yok . Tezsiz yuksen lisans basvuru yapmak istiyorum 1.Hangi unv nereden basvuru yapabilirim.
  2. Nereden basvuru yapiyorum
  3.2donem den girebilirmiyim
  bana cevap verirmisinz ? lutfen cevap beklerim

 4. 4
  • 5

   Bilindiği gibi, 01/06/2012 tarihli ve 28310 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 29/05/2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararı’nın 30. maddesinde, “1/9/2012 tarihinden itibaren geçerli olmak zere Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir” hükmü yer almaktadır. Maliye Bakanlığı’nın 24.09.2012 tarihli ve 10155 sayılı yazısından da anlaşılacağı üzere, öğretmen ve yöneticiler fiilen girdikleri derslerden yüzde 5 oranında artırımlı ek ders ücreti alabileceklerdir.

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>