Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Niyet Mektubu Nedir?

Niyet mektubu; yurtiçi tezli yüksek lisans, tezsiz yüksek lisans programlarının yanı sıra, yurtdışı yüksek lisans başvurularında da istenmektedir. Genel bir tanım olarak başvuru yaptığınız alanla ilgili; başvurma nedeninizi ve hedeflerinizi açıklayacağınız bir mektup türüdür. Yüksek lisans niyet mektubu, Türkiye’deki yüksek lisans başvurularında henüz çok fazla yaygın olmasa da yurtdışındaki üniversitelere yapılan başvurularda sıklıkla aranmaktadır.

Niyet Mektubu Hangi Sorulara Cevap Verebilmeli

  • Öncelikle, başvurmak istediğiniz yüksek lisans programıyla neden ilgilendiğinizi çarpıcı ve sadece bir şekilde anlatabilmelidir. Çünkü 1 sayfadan uzun, gereksiz bilgiler içeren bir niyet mektubu değerlendirme jürisinin ilgisini çekmeyecektir.
  • Yüksek lisans programına o üniversitede başvurmanızın özel bir nedeni varsa, bunlara da değinmenizde fayda vardır. Örneğin, başvurduğunuz kürsüdeki akademisyenlerin akademik yayınlarını bilip onlara atıfta bulunursanız, bu tavır sizi ne yaptığını bilen birisi olarak gösterecektir.
  • Sizi o programa en ideal aday yapan koşullar nelerdir (deneyimler, alanla ilgili beceriler, akademik başarı hikâyesi vb). Ayrıca, adaylar niyet mektuplarında o programa katacakları kişisel fayda ve katkılarına da değinmelidirler.

Niyet Mektubu Nasıl Hazırlanmalıdır?

Mektubu değerlendiren jürilerin başvurulan programının akademisyenlerinden oluştuğunu öncelikle belirtmekte fayda vardır. Bu bakımdan adaylar yüksek lisans niyet mektubunu mümkün mertebe akademisyenlerin anlayacağı ve beğeneceği dilde hazırlamaya dikkat etmelidir.

Kendinizi anlatmaktan ziyade somut şekilde örnekler vermenizi gerektirmektedir. Örneğin kendinizin çalışkan ve işine bağlı olduğunuzu göstermek istiyorsanız, niyet mektubunda kendinizi övmekten ziyade kendinizle ilgili (önceki iş ve eğitimden olabilir) somut örnekler vermeniz daha faydalı olacaktır.

Yüksek lisans niyet mektubunu değerlendiren hocaların vakitlerinin kısıtlı olduğunun farkında olmanız gerekmektedir. Bu bakımdan yüksek lisans niyet mektubunda önemli ve çarpıcı konulara belirli bir mantıksal çerçeve içerisinde sade bir şekilde değinmeniz gerekmektedir.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Hazırlanır? konusu ile ilgili sorularınız için aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevaplanacaktır.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>