MEB Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu

MEB Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu, Milli Eğitim Bakanlığı (M.E.B.) Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün “Yabancı Hükümet Bursları” arasında yer almaktadır. Yabancı Hükümet Bursları, yabancı hükümetler tarafından -ikili anlaşmalar çerçevesinde- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına araştırma, lisans, yüksek lisans, doktora ve dil kursu alanlarında verilmektedir. MEB Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından adaylara herhangi bir ödeme yapılmamaktadır ve adayların eğitim sonrasında herhangi bir mecburi hizmet yükümlülükleri bulunmamaktadır.

MEB yurtdışı Yüksek Lisans Bursu’nun şartları her ülkeye göre değişmekle birlikte, genel olarak adayların eğitim, konaklama, sağlık ve aylık burs ücreti gibi giderlerini kapsamaktadır. Bunların dışındaki her türlü gider (gidiş-dönüş yol masrafı, vize sigorta vb.) adaylara aittir.

MEB Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu ile ilgili daha ayrıntılı ön bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

MEB Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu Genel Başvuru Şartları Nelerdir?

 • MEB bursu için, adayların YDS’den C seviyesinde ya da eşdeğer dil belgesine sahip olması gerekmektedir.
 • MEB bursuna adaylar, bir akademik dönemde en fazla iki ülke için başvuruda bulunabileceklerdir. Bir ülkenin sınavını asil olarak kazanan aday, diğer bir ülkenin sınavına başvuruda bulunamayacaktır. Bir ülkenin sınavını yedek olarak kazanan aday, diğer bir ülkenin sınavını asil olarak kazandığı takdirde yedek olarak kazandığı burs hakkı doğrudan iptal edilecektir. Bu kurala uymayan adayların başvuruları dikkate alınmayacak ve geçersiz sayılacaktır.
 • MEB bursu için daha önce bir ülkenin sınavını kazanan aday, ancak 2 yıl sonra başka bir ülkenin sınavına ve farklı bir burs alanında başvuru yapma hakkına sahiptir. Aday daha önce kazanmış olduğu aynı burs türüne ve aynı ülkeye 2 yıl geçse dahi müracaat edemeyecektir.
 • MEB yurtdışı yüksek lisans bursuna bir dönem içerisinde iki kez ön başvuru yaptığı halde mülakata gelmeyen adaylar aynı dönem içerisinde başka bir burs için başvuruda bulunamayacaklardır.

MEB Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu Başvurusu ve Aday Seçimleri Nasıl Yapılmaktadır?

 • MEB yurtdışı yüksek lisans bursu için adayların öncelikli olarak belirtilen süreler dahilinde BURADAKİ adresden online başvuru yapmaları ve başvuru evraklarının çıktısını alıp istenilen diğer tüm evraklarla birlikte mülakat gününde görevli kişiye elden teslim etmeleri gerekmektedir.

NOT 1: Kaydını tamamlayan adayların bakanlıktan herhangi bir çağrı beklemeden açıklanan tarih ve yerde mülakat için hazır bulunmaları gerekmektedir.

NOT 2: İstenilen belgeler üçer kopya ve üç ayrı telli dosya içerisinde hazırlanacaktır. İstenilen belgeler ve özel şartlarla ilgili bilgi ilgili ülkenin linkinde yer almaktadır.

 • Mülâkat sonuçları mülâkat tarihinden sonra (25) gün içerisinde http://abdigm.meb.gov.tr/student/default.aspx adresinden adayın T.C. Kimlik Numarasına göre yayınlanacaktır.

Ayrıca MEB Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu başvuru genel şartları, başvuru ve seçim süreciyle ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN  ulaşabilirsiniz.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

5 Yorum

 1. 1
 2. 2

  “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından adaylara herhangi bir ödeme yapılmamaktadır ve adayların eğitim sonrasında herhangi bir mecburi hizmet yükümlülükleri bulunmamaktadır.”

  O’rlly?

 3. 3

  Arkadaşlar benim anlamadığım nokta eger biz burada olmayan programlardan bir tanesine gitmek istersek mesela Amerikada yapmak istersek bunu nasıl gerçekleştirebiliyoruz

 4. 5

  şekilde de görüldüğü gibi devletimiz bu imkandan da yaralanmamız için elinden geleni ardına koymamış yapmış aga 😀 tabi anlayana

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>