KYK Yüksek Lisans Bursu

KYK Yüksek Lisans Bursu, Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yüksek lisans yapan, başarılı ve ihtiyaç sahibi gençlere karşılıksız olarak verdiği burstur. Kredi Yurtlar Kurumu, Öğrenim ve Katkı Kredisi de vermekte olup burs ile bu kredilerin birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Kredi alan öğrencilerden aldıkları kredileri geri ödemeleri beklenmektedir. Burs alan öğrenciler geri ödeme yapmamaktadırlar. Sitemizde ise genel olarak burs kavramına uyması açısından hem kredi, hem burs için “burs” tabiri kullanılacaktır.


KYK Kredi/Burs Sonuçları Açıklandı: KYK KREDİ/BURS BAŞVURU SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ


KYK Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar?

2016 yılında KYK yüksek lisans bursu 800 TL’dir.

2016 Yılında İlk Defa Burs/Kredi Alacaklara 3 Aylık Ödeme Yapılacak

Yapılan açıklamaya göre Ekim, Kasım, Aralık aylarını da kapsayacak biçimde ilk defa burs/kredi alacak öğrencilere 3 aylık ödeme yapılacak.

KYK Ne Zaman Ödenecek?

Aralık ayında ödenmeye başlanacak.

KYK Yüksek Lisans Bursuna Kimler Başvurabilir?

KYK Yüksek Lisans Bursu’na başarılı ve ihtiyaç sahibi tüm yüksek lisans öğrencileri başvurabilir.

KYK Yüksek Lisans Bursundan Kimler Yararlanamaz?

 • Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 •  Yabancı uyruklu öğrenciler,
 •  Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 •  Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
 •  Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim görenler,
 •  Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
 •  Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler burstan yararlanamazlar.

KYK Yüksek Lisans Bursu Başvuruları Ne Zaman?

KYK burs başvuruları her yıl güz döneminde yapılmaktadır, ara dönemde başvuru açılmamaktadır.

Lisansta KYK Bursu Aldım Yüksek Lisansta Alabilir miyim?

Evet, alabilirsiniz. Lisanstan sonra yüksek lisans yapan öğrencilere kredi ve burs bağlanmaktadır. 2016-2017 öğretim yılında kredi/burs başvurusu yapmanız halinde durumunuz değerlendirilerek gerekli işlemler yapılacaktır.

KYK Yüksek Lisans Bursuna Nasıl Başvurulur?

KYK Yüksek Lisans Bursu’nun başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Burs başvurusunda bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. İstenilen öncelik belgesinin nelerden oluştuğunu öğrenmek için Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi web sitesini BURADAN ziyaret edebilirsiniz.

NOT: Öğrencilerin başvuru yapmış olmaları, kendilerine mutlaka burs verileceği anlamına gelmemektedir.

KYK Yüksek Lisans Bursu konusu ile ilgili sorularınız için aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevaplanacaktır.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

348 Yorum

 1. 1

  Merhaba ben de 4 yillik üniversiteyi engellim nedeniyle 9 sene sürdü ama mezun olamadım. Bıraktım. Yurtdışında eğitim aldım 4 yıllık üniversite bitti. Türkiye de yüksek lisans okumak istiyorum. Daha önce girdiğim üniversite de 1.sene millilik bursu aldım daha sonra altan dersim olduğu için kestiler aynı zamanda memur olarak ta çalışıyorum. 8 yıldır burs almıyorum türkiye de ki okuldan kaydımı sildirmedim. Tekrar ÖSS sınavına gireceğim başka bir bölüm okumak istiyorum. Gine millilik bursu alabilir miyim lütfen bana bu konuda bilgi verirmisiniz tşkler okuduğunuz için.

 2. 2

  Iyi günler kardesim ikinci dönem yuksek lisansa basvurdu peki kredi yada burs basvurusu yapabilir mi yardimci olursaniz sevinirim

 3. 3

  Merhaba bahar döneminde yüksek lisansa başlayacağım ara dönem kyk ögrenim kredisi başvurusu açılmıyor . güz döneminde kredi icin başvurabilir miyim ?

 4. 4

  merhabalar. ben yüksek lisans öğrencisiyim. bu yıl ilk defa üç aylık bir ödeme yapıldı. sorum şu: normalde iki yıl almam gerekecek olan kredim bu yıl haziran ayında kesilecek. siteden son ödeme tarihi 30.06. 2017 yazmakta. neden daha bir yılım dolmadan kredim kesilecek. kafayı yemek üzereyim.

 5. 5
 6. 6

  1. Tezsiz yüksek lisansa burs veya kredi verilir mi 2. Daha önce hiç burs veya kredi almadım. Tezsiz yüksek lisansta burs verirler mi?

 7. 7

  Merhaba Şubat ayında bir yüksek lisans programına kayıt olduk diyelim güz dönemi bursuna başvurup burs almaya başladığımızda toplu para alacak mıyız ? Ve ne kadar süre ile burs alacağız?

 8. 8
 9. 9

  Lisans okurken öğrenim kredisi aldım yüksek lisans yaparken de tekrar öğrenim kredisi veya burstan faydalanabilirmiyiz.Çünkü yukarıda ki yazıda
  KYK Yüksek Lisans Bursundan Kimler Yararlanamaz?
  Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler ve uzattığımız durumda da alamayacağımız yazıyor da açıklayabilirmisiniz bu durumu yani alabilirmiyiz ,alamayacağımız konusunda ???

 10. 10

  Merhabalar, ben kyk milli sporcu bursu alıyorum ve lisans öğrencisiyim, 1 sene sonra mezun olacağım. Yüksek lisansa başladığım zamanda milli sporcu bursum devam eder mi? Yükselir mi? Kesilir mi? Yardım ederseniz teşekkür ederim.

 11. 11

  Merhaba ben lisansta millilik bursu aldım simdi yüksek lisansa hazırlanıyorum kazanırsam tekrar millikle basvurup alabilirmiyim yani normal yüksek lisans bursu ile millilik yüksek lisans bursu farkeder mi yoksa aynımı ?

 12. 12

  selam ben 2013 yılında mezun oldum okul boyunca öğrenim kredisi aldım hala geri ödemedim bu yıl yüksek lisans yapmayı düşünüyorum tekrardan burs veya öğrenim kredisi alma hakkım var mı ? teşekkürler.

 13. 14

  Merhaba bu yıl yüksek lisansa başladım ve burs alıyorum bir dersten kaldım bursu mu etkiler mi bilgilendirirseniz sevinirim

  • 15
   • 16
   • 17

    Merhaba ben lisans alanımdan farklı bir alanda yüksek lisansa başvuracağım, kabul almam durumunda bir yıl bilimsel hazırlık okuyup sonra yüksek lisans derslerini almaya başlayacağım. Bilimsel hazırlık okuduğum sene kyk bursu alabilir miyim yoksa yüksek lisans derslerine başladığımda mı başvurmam gerekir?

 14. 19

  Mrb ben yükseklisans yapıyorum kyk burs başvurularını kaçırdım bahar döneminde burs başvuruları tekrar olur mu

 15. 21

  Merhabalar ben yüksek lisan yapıyorum ve aynı zamanda memurum, ancak kardeşimi özel bir üniversite de %50 burslu okutuyorum. Kardeşimi %50 burslu okuttuğumdan dolayı ve kendim de yüksek lisan yaptığım için tam olarak geçinemiyorum. Bundan dolayı kyk kredisine basvurdum ve banana kyk kredisi çıktı alsam herhangi bir sakıncası var mı.?

  • 22

   “Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma,” öğrenim kredisinin kesilme sebebidir. Asgari ücretten daha düşük kazanıyor olsanız bir problem olmazdı. Yine de kyk bilgi edinme kısmından durumunuzu anlatın, belki farklı bir alternatif üretirler.

 16. 23

  bu yıl 1.sınıfım sadece 1 yıl kredi almak istiyorum seneye iptal ettirmeyi düşünüyorum geri ödemem ne zaman başlar bilginiz var mı

 17. 25

  Hocam bana bu bilgi acil lazım.Yüksek lisans 1. sınıf öğrencisiyim.İlk dönemde bir desten kalsak bile tez aşamasına geçemiyormuşuz ama tez yazmaya başlıyormuşuz. Bir derste devamsızlıktan dolayı kaldım .Bu durun bursuma yansır mı ? teşekkür ederim.

  • 26

   Bu durumda enstitüye tez dönemine şartlı geçiş için başvuru yaparsınız. Sizi tez aşamasına şartlı geçirirler, o kaldığınız dersi vermeden tez savunması yapamazsınız. Bunun herhangi bir sıkıntısı olmaz, sonuç olarak döneminiz uzamıyor.

 18. 28

  Merhabalar. Kyk yüksek lisans bursu alabilmek için lisans eğitiminde okulu uzatmamız bir engel oluşturur mu?1 yıl lisans eğitimimi uzattım tezli yüksek lisans da burs almamı engeller mi?

 19. 30
 20. 32

  arkadaşlar yüksek lisans kredi alıyorum TC min sonuna göre ayın 7 sinde yatması lazım. E devlette ayın 5 inde 2000 tl yatmış gözüküyor. Sizlere kaç tl yattı

 21. 33

  Daha önce lisans doneminde kyk kredi alip ve daha sonra yuksek lisansda da kredi çıkmışsa , Aralık ayın da toplu ödeme alır mi ?

 22. 36

  Merhaba ben bu sene yüksek lisansa başladım başvuru yaptım ve bana burs çıkmış, ancak ben kimlik değişikliğinden dolayı bilgiler aynı olmadığı için bunu birkaç gün önce öğrendim ve arayıp sorduğumda onay yapmadığım söylendi ve çok üzüldüm bununla ilgili ne yapabilirim? Bursu kazanmama rağmen onay yapmadığım için alamayacak mıyım?

  • 37

   Bilgi edinem sayfasından durumunuzu anlatın, onların verdiği cevap doğrultusunda işlem yapabilirsiniz. Onay vermediğiniz için hak talep edemiyorsunuz normalde.

 23. 38

  Merhaba ben 2016 da lisanstan mezun oldum yuksek lisans için bir 2017 basvursak bir senesi dolmuş olmayacak mi yani tekrar çıkabilir mi

  • 39

   Lisansta aldığınız kyk borcunun ertelenmesi mümkün olmaz ama yüksek lisansa başlayınca kyk almamanız için bir engel yok. Yine de kyk bilgi edinme sayfasından başvuruda bulunabilirsiniz bu konuda bilgi almak için.

   • 40

    Hocam şimdi ben 2016 da lisans i bitirdim ve bir dönem ara oldu şubat ta yuksek lisans yapmayı düşünüyorum şubatta yuksek lisans burs başvurusu yok mecburen falan basvuracaz yani eylülde basvurursak lisans ile yuksek lisans arasına 1 sene giriyor tekrar çıkma ihtimali var mi ?yoksa şubatta başvurduğumuz için şubat tarihini mi baz alıyorlar

 24. 42

  Merhabalar,
  Bu yıl tezsiz yüksek lisansa başladım. Burs çıktı ancak burs bitiş tarihe 30 Haziran 2017 denmiş. Benim eğitimim en az iki yıl sürecek. Bu durumda burs almaya devam edemeyecek miyim? Teşekkür ederim, kolaylıklar.

  • 43

   Tezsiz yüksek lisans maksimum bitirme süresi 1,5 yıl olarak belirlendiği için o tarihten sonra alamayacaksınız.

 25. 44

  Merhabalar, ben polis akademisinde bu sene yuksek lisansa başladım.Kyk ya başvurdum.Kredi çıktı taahüdü yaptım ama e devlette bizim okul görülmediğinden sistemin onaylama yapıp yapmadığını bilemiyorum.Herşeye rağmen kart çıktı aldım ama bursum yatar mi ?

 26. 46

  merhaba arkadaşlar..
  ön lisans okudum ve 1 yıl öğrenim kredisi aldım şimdi milli sporcuyum ve seneye besyo deniyicem millilik bursu alabilirmiyim ?

  • 47

   KYK’da yer alan bilgilere göre “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular burs alma önceliğine sahip. Yani alabilirsiniz.

 27. 48

  Selamlar. Ben GSF lisans mezunuyum. Lisansta öğrenim kredisi kullanmıştım. Şimdi Şubat ayında özel yetenek yani enstitü üzerinden fakültenin kendi yapmış olduğu sınav ile yüksek lisans öğrenimine devam edeceğim. Bu tarihte, yani 2017 Şubat ayından sonra KYK da herhangi bir yurt, burs veya kredi imkanı olabilir mi?

 28. 50

  Merhaba ben gecen yil yuksek lisansa basladim ve kredi,burs almadim. Bu yil 2.yilim olcak kredi cikti ve bende aralik ayinda yatacak olan 3 aylik avantajndan faydalanabiliyormuyum simdiden tesekkurler

 29. 52
 30. 54

  Bu yıl yüksek lisans 1. Sınıfım geçen yıl ingilizce hazırlık okudum.Bu yıl yatacak olan kredilerden 3 aylık toptan alım bizim içinde geçerli olacak mı.Teşekkürler

 31. 56

  Merhaba ben yüksek lisans öğrencisiyim ve öğrenim kredisi çıktı bana. Yüksek lisans 1. Sınıf öğrenciyim bana da Aralık’ta (Ekim Kasım Aralik ) üç ayın parası toplu mu verilecek acaba ?

  • 57

   “Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu yıl birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, Kasım, Aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız”

 32. 58

  Öncelikle merhaba 2015-2016 öğretim yılında TEZSİZ yüksek lisansa başladım. 1 senelik derslerimin genel not ortalaması 3.60 – 100′ lük sistemde 90 başarı getirdiğim için yatay geçiş hakkı kazandım ve üniversite içi yatay geçişim 27 Temmuz 2016 da yeni öğrenci numaramla tezli bölüme yapıldı. Başarı durumumdan dolayı burs için KYK’ ya başvurdum. Yıl kaybı sonucunu aldım. Daha önce hiç ne kredi ne de burs almadım. Başarısızlıktan dolayı artık bir yıl, başarısızlıktan dolayı ek bir öğrenim süresi söz konusu değil. Hazırlıkta okumadım. Enstitüye giriş yılım 2015 evet ama şuanki yeni bölümümde öğrenci belgesinde 1. Sınıf yazıyor. Bende başvuru yaparken giriş yılımı 2015 yazdım. Hiçbir bilgi hatası olmasını istemediğimden herşeyi dikkatli olarak en doğru olanı yazdım. Dilekçe, geçen seneki bölümün öğrenci belgesi ve başarı durumunu gösterebilmem için transkriptini, bu seneki bölümümün öğrenci belgesini gönderdim. Sizce bu durumun açıklaması nedir başarı da göstersem 2015 te enstitüye girip 2016 da hala 1. Sınıf gözüküyor olmam yıl kaybı olarak mı nitelendiriliyor ve açıklamalarda böylesi bir bilgi hiç yok. Oysa geçen seneki bölümden ilişiğim 16 Kasım2016 da daha yeni ancak kesti öğrenci işleri acaba bu yüzden mi sorun yaşadım? Mantıken enstitü giriş yılıyla bu sene arasında yıl kaybı olması için başarısızlık olması gerekmez mi? Karışık bir durum gerçekten merak edip Sizlere yazmak istedim.

  • 59

   Durumu anlatan bir dilekçe yazarak KYK’ya posta yoluyla gönderebilirsiniz. Durumu onlar değerlendirir, size dönüş yaparlar.

   • 60

    Dilekçe, önceki yılın öğrenci belgesi ve başarı durumunu gösterir transkript belgem ve yeni bölümüme ait bu seneki öğrenci belgemi gönderdiğimi yazıda dile getirmiştim. Taahhütname ekranına girdiğimde E-devlette, göndermiş olduğunuz belge ve dilekçeye istinaden, durumunuz düzeltilerek bundan sonraki tahsiste yeniden değerlendirileceksiniz. Durumunuzu belirli aralıklarla bu alandan takip ediniz yazıyor. Bu ne demek durumumun düzeltileceği ifadesi mesela?

    • 61

     Belirli aralıklarda itirazları değerlendirmeye alarak yeniden kredi/burs tahsis ediyorlar. Yani durumun düzeleceğini anlayabilirsiniz. Arada sırada kontrol etmenizde fayda var.

     • 62

      Teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için durumum düzeltildi. Bende alabilecekmişim.

 33. 63

  Kyk dan yüksek lisans bursu Çıktığı okula devamsızlığım durumunda bursum kesilir mi ya da aldığım burs krediye dönüşür mü?
  Ayrıca o güne kadar aldıklarım kredi borcuna dönüştürülür mü?

  • 64

   Başarı kriteri öğretim kurumlarının yetkisindedir. Öğretim kurumu tarafından başarısız olduğu bildirilen öğrencinin bursu öğrenim kredisine dönüştürülür.

 34. 65

  Ben daha önce 2 yıllık ilahiyat önlisans okudum ve okurken burs kredi başvurusu bile yapmadım. Bu yıl 4 yıllık Türk dili ve edebiyatı okuyorum kyk Burs başvurusu yaptım ve sonuçta daha önce eş değer bir yükseköğretim programından mezun olduğunuz tespit edildiği için müracatınız işleme alınamamıştır diyor ne yapmalıyım.

  • 66
   • 67
    • 68

     Durumunuzu özetleyen bir dilekçe yazarak KYK açık adresine posta yoluyla göndermelisiniz, KYK iletişim hattını arayın ulaşamazsanız, bilgi edinme kısmından bu konudaki şikayetinizi iletin, onlar size gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

 35. 69

  2106 da Mimarlık fak. Btirdim. ( ögrnim kredisi kullandım ) 2017 ocAk -şubatta yuksesk lisansa başlayaxagım kredi kullanabilrmiyim hemen başvurma hakkım var mı ?

  • 70
   • 71
    • 72
     • 73

      Merhaba ben 4 yıl boyunca kyk dan lisans bursu aldım.mezun oldum fakat hazırlık göründüğünden dolayı bu burslar halen yatmakta. geri ödemeliye döneceği için kyk ya dilekçe yazmayı planlıyorum iptali için.fakat ocakta yüksek lisansa başvurma düşüncem var .ara dönemde de yüksek lisans burs başvurusu yapamıyorum.yüksek lisans bursunu alamayacağım için şuan ki geri ödemeliye dönecek olan lisans bursunu almaya devam etsem ve bunu alıyorken yüksek lisansa başlasam, daha sonra yine bu bursları geri ödemem gerekir mi yoksa tekrardan öğrenciliğim başladığı ödemeden muaf olabilir miyim?

     • 74

      Yüksek lisansa başlasanız bile fazladan aldığınız bursları kredi olarak geri ödersiniz. Siz yine de durumunuzu kyk’nın bilgi edinme kısmından anlatın, onlar size daha net bilgi verirler.

 36. 75

  İlk kez burs\kredi alacak olan yüksek lisans öğrencileride aralık ayında ödeme alacak mı yoksa ödemeleri ocakta mı başlayacak ?

  • 76
   • 77

    Merhaba, ikinci sıradaki cevabınız ile bu cevap tam anlamıyla birbirine ters. Doğru olan hangisi acaba ? Lisans düzeyinde birinci sınıf olup ilk defa alan denmemiş açıklamada, birinci sınıf öğrencilerine denilmiş. Dolayısıyla yüksek lisans birinci sınıf olan şahsında Ekim kasım aralık şeklinde üç aylık toplu ödeme, yani 2400₺ Bursunu. 6-10 aralık tarihler arasında alacağı sonucuna varamaz mıyız ? Bunun yanında ocak ayında ödeme yapılacaksa yüksek lisans öğr. İçin, ziraat kyk kartlarının dağıtılmasını neden 4-7 aralık tarihler arasına sıkıştırdılar acaba ? teşekkürler

 37. 79

  Gecen yıl 2 yıllık üni okudum ne kredi nede burs aldim ,bu yıl tekrar 2 yıllık üni okuyom burs başvurusu yaptım eşdeger üni okudugunuzdan dolayı talebiniz degerlendirilmemiştir yaziyo sebebi ne sizce ilk ünide almadim şuan neden alamiyorum

  • 80

   Daha önce alıp almadığınıza bakılmaksızın, dengi bir eğitime devam ettiğinizde alamıyorsunuz anlamına geliyor. 4 yıllık eğitime başladığınızda tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 38. 81

  merhablar benim bu sene yüksek lisans öğrenim kredisine başvuru yapmıştım fakat yıl kaybım olduğundan kabul edilmediği söylendi ama böyle bir şey yok . bilgisi olan yardımcı olabilir mi acaba. teşekkürler

  • 82

   Başvuru esnasında yanlış bilgi girmiş olabilirsiniz. Eğer başvuru çıktınız elinizde var ise kontrol edebilirsiniz, öyle bir durum yok ise başvuru çıktınız ile itirazda bulunabilirsiniz.

 39. 83

  merhaba. ben okuldaki rektörlük bursuna başvurdum bana tahsis edildi ancak kyk sonuçlarında öğrenim kredisi gözüküyor, bu durumda karşılıksız burs alamayacak mıyım, bilen varsa yardımcı olabilir mi arkadaşlar.

 40. 85

  Merhaba ben yuksek lisans bursu almaya devam ediyorum. Acaba yuksek lisans bursu hangi durumlarda ogrenime donuşuyor?

  • 86

   Başarı kriteri öğretim kurumlarının yetkisindedir. Öğretim kurumu tarafından başarısız olduğu bildirilen öğrencinin bursu öğrenim kredisine dönüştürülür.

 41. 87

  Kyk yl bursu icin basvuruda bulundum. 2016 girişliyim okula burs başvuru yaparken giriş yılı olarak 2016 seçenegi yoktu 2015 olarak işaretledim. Diger bilgilerimin hepsi dogru ve iletisim numaralarindan kimseye ulaşamadim.bi sıkıntı olur mu ? yardimci olursaniz sevinirim.

  • 88

   Maalesef bu konuyu yetkililer değerlendirir. Aslında bir sorun olmaması lazım, giriş yılı değerlendirme kriteri değil.

 42. 89

  Merhaba yüksek lisans kredisi alırsam yüksek bittiğinde hemen mi ödemeye başlıyorum ve aldığım taksitler gibi mi ödemeyi yapıorum yani aynı miktarımı ödüyorum aylık daha fazla taksit yapıyorlar mı acaba.

  • 90

   2 yıl vakit oluyor, daha sonra ödemeye başlıyorsunuz. Aylık taksitler halinde ödüyorsunuz, aynı miktar olmuyor. Daha fazla taksit imkanı yok.

 43. 91

  merhabalar..lisans ta burs almıştım. ikinci dönem yüksek lisansa başvuracağım.peki ikinci dönem icin yurt ve burs başvuruları oluyor mu? lütfen bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi acilen ?

 44. 93

  Merhabalar, ben 2011-2015 yıllarında lisans yaparken kyk bursu almıştım ancak okulu bir yıl uzattım ve 2016 haziranda mezun oldum. Daha sonra ara vermeden eylülde yüksek lisansa başladım. Kyk başvurusu yaptım, bana burs veya kredi çıkabilir mi?

  • 94
   • 95

    Merhaba Hocam, ben lisans öğrenimini yarım dönem uzatarak(4,5 yılda) mezun oldum(lisanstayken kredi alıyordum). Yüksek lisans kredisi için başvurabilir miyim?
    f) Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrencilere,
    • Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
    burs/kredi başvurusu yapamazlar, yönetmeliklerde bu tür maddeler var.
    Örneğin ben artık yıl öğrencisi sınıfına mı giriyorum?
    Teşekkür ederim

    • 96

     Yüksek lisans için öğrenim kredisi alabilirsiniz evet. Lisans durumunuz bu şartları ilgilendirmiyor, yüksek lisans durumunuza bakılır.

 45. 97

  Bahar döneminde yüksek lisansa başlarsam burs başvurusu da yapabilir miyim? Yoksa 1 dönem beklemem mi gerekir

 46. 99
 47. 100
 48. 101
 49. 102
 50. 103

  Merhaba milli sporcular yüksek lisans yaparken aldıkları bursun iki katını mı alıyorlar mesela şuan 1200tl yüksek lisans yaparken 2400tl mi alınacak

 51. 104

  yüksek lisans burs/kredi başvurularında ”giriş puanı” kısmına ales notu mu yoksa yüksek lisansa giriş puanımız(ortalama, ales ve mülakat notunun ortalaması olan puan) mı yazılacak ?

 52. 105

  merhabalar ben yüksek lisans tezsız kredisi alıyordum fakat 1 yıl dolduktan sonra bursum kesıldı bızım yüksek lısans programımız 2 yıl bununla ılgılı ne yapmam gerekiyor tekrar başvurdum ama maddelerde okudum kadarıyla 1 kere burs alana tekrar burs çıkmıyor dıye ben okulumu uzatmadım halde bursum kesıldı bunun için ne yapmam gerekıyo ve bu donem ayrı olarak tezli bölüme geçmek ıcın dilekçe verdım bildim kadarı ile tezliye daha uzun sure burs hakkı kazanıyor tam olarak ne yapmam gerekiyor bıldgılendırırsenız sevınırım

 53. 106

  merhaba,

  bu yıl yükseklisansımı farklı alandan yaptığım için bu yıl bilimsel hazırlık yılım. kyk başvurusunda sınıf bilgime hazırlık mı yazmam gerekiyor?Bilimsel hazırlık diye bir seçenek yok.

  • 107

   ayşe hanım bi sonuç alabilidinmi bende senin durumundayım 1.sınıf yazdım bana burs çıktı şimdi anlamadım. yönetmelikte yüksek lisans ve doktorada hazırlık öğrencilerine burs verilmez yazıyor. bu hazırlık bilimsel hazırlıkmı anlayamadım.

 54. 109

  Basvuru yaparken bolum alani diye bi bosluk var.osym,arasinif,dikey gecis,yatay gecis.yuksek lisans hangi katogoriye giriyo acaba

 55. 111

  iyi günler ben yüksek lisansa 2016 bahar döneminde başladım. bir dönem bilimsel hazırlık okudum şimdi birinci sınıf oldum. kyk burs başvurusu yaparken neyi seçmem gerekiyor acaba ÖSYM 2016 yerleşenleri mi yoksa 2015 girişli ara sınıfımı seçmem gerekiyor.2016 girişliyi seçersem de hazırlık okunuz mu bölüme evet diyemiyorum direkt hayır seçili oluyor

 56. 112

  Ben yüksek lisan ogrencisiyim bu dönem burs için başvuru yapacağım fakat yakın tarihte sigortalı bi işten ayrıldım yine de burs çıkma ihtimalim nedir alabilir miyim çıkar mı

 57. 113

  merhabalar, ben yüksek lisansa başlıycam bu yıl. burs başvurusu yapıyorum “başvuru alanı”nı doldururken *ÖSYM(2016’da bir üniversiteye yerleşenler *ara sınıf(2015 ve öncesinde bir üniversiteye yerleşenler) *EK-1madde(merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş *yatay geçiş *dikey geçiş seçenekleri var altta fakülte seçeneğinde yüksek lisans seçeneği olmasına rağmen başvuru türünde öyle bir seçenek yok, hangisini seçmelyim? başvuru alanını doldurmadan formu gönderemiyorum

 58. 114

  Mrb.kktc de on lisans okuyorum gecen sene basvurdum geri odemeli kredi aliyorum fakat babamin koyu terorden dolayi koyleri bosaltilmis listesinde.yani oncelikliyim.valilikten bi belge cikarttim bunu kyk ya yollayacam belli bi yollama tarihi var mi yoksa biran once yollamali miyim?

 59. 115
 60. 116

  Merhaba ben yüksek lisans bursuna başvuru yaptım ancak geri ödemeli kredi çıkarsa ayrıca bunu reddetmek için başvuru yapmama gerek var mı? hiç bir işlem yapmamam yeterli mi?

 61. 117

  Merhaba ben bu dönem için yüksek lisans başvurularını kaçırdım 2. dönem başvuru yapmayı düşünüyorum o zamanda burs başvuruları olur mu ?

 62. 118

  merhaba . ben 2015 yılı haziran ayı lisansımdan mezun oldum . ara dönemde yani 2016 yılı şubat ayında yüksek lisans programına yerleştim . öncelikle 1. sorum kredi ve burs basvuru yaparken başvuru alanına ne olarak işaretlemem gerekiyor . 2. sorum ben yüksek lisansa sadece ales puanı ıle yerlesmedım. mulakat ve lısans dıploma puanım bununda yanı sıra ales puanım goz onunde bulundurularak yerlestım. bu yuzden okula gırıs puanı tutrunu ne olarak ısretlemem gerekıyor. 3. sorum okula giriş yılımı 2016 olarak yazamıyorum. 2015 yılı ve oncesı var cunku. 4. sorum yıne aynı sekılde kacıncı sınıf oldugumu belırtemıyorum sıstemde bunu nasıl yapabılırım .

 63. 119

  Merhaba 1 ay önce yüksek lisansa kayıt yaptırdım lisansta kredi almıştım. Bugün açılan kyk kredi/burs başvurusunda ”KURUMUMUZDAN BURS/ÖĞRENİM KREDİSİ ALMIŞ/ALMAKTA OLAN ÖĞRENCİLER, BAŞVURU YAPMAYINIZ.” yazıyor. Kredi/burs almak istiyorum ancak başvuru yapmayınız yazıyor ne yapmalıyım ? Teşekkür ederim.

 64. 120

  Merhaba ben sonbaharda tezli yüksek lisans programına kaydolacağım kyk burs başvurusunu ne zaman yapmam gerekir? Tarih belliyse birisi yardımcı olabilir mi

 65. 121

  Merhaba Tezli yüksek lisansa başladım burs için başvuru yapacağım ama devamsızlıktan kalma durumunda bursum kesilir mi acil cevap verirseniz sevinirim

 66. 122

  Merhaba ben 2016 lisans mezunuyum hiç ara vermeden yüksek lisansa başladım eylül 2016 da. Lisansta kredi alıyordum ve 30.09.2017 tarihine kadar yatacak olarak görünüyor. Aynı zamanda yüksek lisans burs başvurusu da yapmak istiyorum bu mümkün mü yoksa lisans kredi alımını iptal mi etmek gerekiyor?

 67. 123
 68. 125
 69. 126

  Yüksek lisans öğrenimi görüyorum, bu süreçte hazırlık sınıfı vs. derken başvuru yapmamıştım burs/kredi için. Bu dönem 2016 sonbaharı benim son ders dönemim. 2017 Ocak itibariyle tez dönemine gireceğim. Müracaatta bulunduğum taktirde herhangi bir sorun yaşar mıyım? Şunun için soruyorum, bazı forum sitelerinde tez dönemlerinde burs/kredi verilmediğine dair yorumlar yapılmış. Ama yönetmeliğinizde tez dönemlerinde burs/kredi verilmediğine dair bir bilgi mevcut değil. Mesela hazırlık sınıfı okuyanlarla ilgili bir ibare var ama tez dönemiyle alakalı bir madde yok. Başvuru yaptığım taktirde ne kadar süre ile bu haktan yararlanabilirim? (Önceki sualimi kaldırdığınız gibi bunu da kaldırmayınız! Bilgilenme hakkımı kullanmama engel olmaksızın bilgi sahibi iseniz dürüstçe cevaplayınız!) Teşekkürler…

 70. 127

  Merhabalar
  Bu sene tezsiz yüksek lisans programına kaydımı yaptırdım.Öğrenim kredisi alabilir miyim?

 71. 128
 72. 130

  Ben yüksek lisansta 2. Yılımı yani 4. Dönemi bildim yüzyüze dersim yok sadece tez derslerim kaldı yüksek lisans bursu alabilir miyim?

 73. 132
 74. 134

  Merhabalar. Ben lisans dönemimde öğrenim kredisi aldım. Ara vermeden yüksek lisansa başlayacağım ve geri ödemeyi erteleteceğim. Sigortalı bir işe gireceğim bu yüzden geri ödemenin hemen başlaması gibi bir durum söz konusu olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 75. 136

  Yüksek lisans geri ödemeli burs evli olan bireylerde nasıl oluyor. Ayrıca kktc de yüksek lisans yapmaktayım.

 76. 138

  Merhaba ben 2 yıllıktayken öğrenim kredisi almıştım.dikey geçiş yaparak lisans tamamladım ve kredi ve bursa başvurum kabul edilmedi.Şimdi yüksek lisansa başlayacam.Kredi ve bursa başvurabilir miyim?

 77. 140

  Lisans bittikten bir bucuk yil sonra yuksek lisansi kazandim.yuksek lisans kyk burs basvurusu yapabilir miyim? Yoksa yil kaybindan dolayi sansim yok mu? Tesekkurler

 78. 142

  Merhaba ben yüksek lisans döneminde kyk kredisi aldım. Bu sene bir yüksek lisans daha yapmak istiyorum. Kyk kredisi yine alabilir miyim?

 79. 144

  Merhaba Lisansta burs aldım. Bu sene Yuksek lisansta hazırlık okuycam . Hazırlıkta kyk bursu alınmıyor diye yazıyor başvuru yapamıyor muyuz

 80. 146

  merhabalar lisans programında burs alan birisi yüksek lisans yaptığında dilekçe ile bursunu uzatabiliyor mu yoksa ayrıyetten başvurumu yapmak gerekiyor?

 81. 151
 82. 154

  Merhaba üniversite okurken öğrenim kredisi aldim. Yuksek lisans kaydimi yaptim. Yine basvurucam. Bu donem de kredi çıkarsa omur boyu devlet e calisacam demek oluyor. İki donem üst uste kredi çıkar mi yoksa bu defa burs çıkar mi.

 83. 157
 84. 161

  iyi günler…ben bu sene eylülün ortalarında yüksek lisansa başvuracağım.ağustosun22 sinde de yurt burs başvuruları bitecek.eylülde yurt ve burs başvurusu için ne yapmalıyım. yardımınız için teşekkürler 🙂

  • 162

   2016/2017 eğitim öğretim dönemi için başvuru tarihinden sonra bir yüksek öğrenim programına kayıt yaptıran/yaptıracak yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşecek öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için yurt başvuruları, ileriki bir tarihte alınacaktır.

   • 163

    Bn yuksek lisansa yerlestim bu sene ilkdefa lisans programina yerlesenler için ilan edilen kyk yurt basvurusuna bnde basvurdum ve basvurum gecerli dedi ama siz daha sonra yuksek lisans v.b icin basvuru alincak diyorsunuz bnm basvurum gecersz mi?

    • 164

     Kyk yurt başvurunuz bu durumdan farklı. Ekim ayında kyk yüksek lisans bursu için başvurular alınmaya başlanacak.

 85. 165
 86. 167

  merhaba ben dün yurt başvurusu yaptım lakin bu dönem yüksek lisansa başlıcam. bu başvuru yeni yüksek lisansa başlayanlar için değilmiş sanırım. kyk dan iptal de edemiyorum başvurumu ne yapıcam?

  • 168

   Çağrı merkezi iletişime geçerseniz yardımcı olurlar, evrak talep ettiklerinde göndermezseniz otomatik olarak iptal olur zaten.

 87. 169

  merhaba ben milli sporcuyum lisans eğitiminde karşılıksız burs almaktayım. lisansın bitmesiyle yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorum bu durumda tekrar burs başvurusu yapsam kabul olur mu?

  • 170

   Kyknın sitesinde daha önce burs almış olanlar burs alamaz şeklinde ifade var, fakat bunun lisanstan yüksek lisansa geçişte geçerli olacağını zannetmiyorum, alabileceğinizi düşünüyorum. KYK çağrı merkezini arayıp en doğru cevabı edinebilirsiniz. Alacağınız cevabı burada bizimle de paylaşırsanız seviniriz.

 88. 171

  Merhabalar. Ben lisans eğitimi alırken son 2 yıl katkı kredisi almıştım ve güz döneminde y.lisansa başladım başvurursam bana yeniden katkı kredisi çıkar mı acaba bide çıkarsa eğer ocakta mı yatmaya başlar eylülde mi?

 89. 172

  merhabalar. ben yüksek lisans yapmaktayım ocak 2016′ da öğrenim kredisi aldım ve bu eylül ayında kredim kesilecek ancak benim yüksek lisansım şubat ayında bitecek benim öğrenim kredisini uzatma gibi bir şansım var mı şimdiden teşekkür ederim..

 90. 174

  Merhabalar ben yurt disinda okuyorum suan 4.sinifa gectim.. yuksek lisans yapmak istiyorum ne zaman . kyk dan geri odemeli kredi aliyorum ve 2017 eylul 9 da bitecek .. ben ise kaydimi hemen yapip belgemi gondermek suretiyle eylulden itibaren yuksek lisans kredisi alabilirmiyim ???? saygilar

  • 175
   • 176

    Evet, alabilirsiniz. Lisans bursu ile yüksek lisans bursu farklı şeyler, yüksek lisansta tekrar başvuru yapmanız gerekecek.

    • 177

     Merhaba ben yuksek lisans bursu için başvuru yapicam fakat eğitim durumuna ne yazmam gerekiyor bilmiyorum seçenekler arasında dikey geçiş yatay geçiş ara sinif ce ÖSYM 2016 yerleşimi var hangisi seçilecek ?

 91. 178

  Merhaba ben on lisans 2 yillik unuversite bitirdim busene okurken burs aliyodum.simdide beden ogretmenligini kazandm 4 yillik.simdi bursum devam edermi ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim

  • 179

   merhaba kardeşim bende myo okudum 1 yıl kredi aldım şimdi milli sporcuyum seneye acaba burs alabilirmiyim yani sıkıntımız aynı senden haber bekliyorum.

   • 180

    KYK’da yer alan bilgilere göre “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular burs alma önceliğine sahip. Yani alabilirsiniz.

 92. 181

  Bu yuksek lisan burs basvurulari nezamn basliyor bilen varsa yorum atabilirmi daha yeni mezun oldum eylul ekimdemi basvurlar acaba???

 93. 182

  merhabalar ben lisans döneminde burs ve yurt hizmetinden yararlandım.Bu dönem yüksek lisans hazırlık sınıfına başlayacağım ıkısıne de başvurma şansım var mıdır ?

 94. 183

  Merhaba çifte vatandaşım yüksek lisans a burs için basvuruda bulunsam bana cikar mi yoksa yabanci uyruklu sayildigim icin cikmaz mi

 95. 184

  iyi günler ,lisans eğitimimde kyk kredisi ve burs almadım .bu sene tezsiz yüksek lisansı yapacağım.Karşılıksız Burs alma ihtimalim nedir? şimdiden teşekkür ederim.

 96. 185

  Merhaba,
  Benim de bir sorum olacaktı. Lisansta kyk dan burs aldım. Okulum bu sene bitti ve ara vermeden güz döneminde yüksek lisansa başlayacağım. Lisansta burs almış olmam yüksek lisansta burs ya da kredi almama engel mi acaba? Bilgilendirebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 97. 186

  Arkadaşlar bilen biri varsa söylesin lütfen ; Bahar dönemi yüksek lisans başladıgımız da Haziran da kredi için başvurabiliyor muyuz?

 98. 187

  Merhaba tezlh yüksek lisansa kabul edildim üniversite de herhangi bir burs ya da öğrenim kredisi almadım babam vefat etti üniversite den sonra yetim maaşı aldım bir süre şu an evliyimçalışmıyorum ama eşim özel sektör de çalışıyor bana burs çıkar mi bu durumda

 99. 188

  Merhabalar ben Boğaziçi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık’ tan yeni mezun oldum.. Klinik psikoloji üzerine özel bir üniversitede yüksek lisansa başlacak, yüklü kredi çekti ailem bunun için.. Lisans öğrencisiyken kyk bursu almıştım. Koşullarda alamayacağım yazıyor.. Peki geri ödemeli de alamıyor muyum bu durumda ?

 100. 189

  Merhabalar. Ben özel bir üniversitede tezsiz yüksek lisansa yeni kayıt yaptım. Lisansta da karşılıksız burs aldım. Yüksek lisans bursu ( karşılıklı yada karşılıksız) alma hakkım var mı? Şimdiden teşekkürler

 101. 190
 102. 192

  Arkadaşla, bilen biri lütfen yazabilir mi, Yüksek Lisansa bahar döneminde kayıt yaptıranların kredi-burs başvurusu Haziranda Mı oluyor?

 103. 193

  Merhaba ben tezli yuksek lisansa basladm ama mezun oluş tarihımden 1 yıl sonra .. Başvuru yapabiliyor muyum yapamazsn diyen kişiler oldu .. Ben sonuçta hazırlanıp kazandım hiçbir yerde de çalışmadm bu bir yıl ara verme kriteri varsa neye göre böyle bişey var ? Birde lisansta kredi aldım geri ödemesini ertelemek için dilekçe vermeliymisim ara verdgm için sanırım buda 2 yıl ertelenmiyorms. . Teli açmıyor görevliler cvplarsaniz sevinirim

 104. 194

  Bu dönem lisansım biticek aldıgım kredi de eylülde son kez alıcam heralde.Bİ daha kredi almamak icin benim bişey yapmama gerek var mı ?
  Bide okul bitince de eylül ekimde yüksek lisans basvurusu yapıcam.Yüksek lisans yaparsam burs icin basvuru nezaman yapabilirim ?

 105. 195

  Merhaba ben bu ara dönem Tezli yüksek lisansa kaydoldum. Ders seçtim fakat devam etmedim. bu dönem devam edeceğim. Burs-kredi alma şansım nedir? bir de başvurular Haziranda mı? Teşekkürler şimdiden..

 106. 196

  merhaba ben 2016 bahar dönemi y.lisansa başladım. tübitak karşılıksız y.lisans bursu almak için 2016 yılı başvuru ne zaman yapabilirm.tübitak proje burslarına da başvurma koşulları nelerdir

 107. 197

  merhaba 2007-2008 öğretim yılında 2 yıllık meslek yüksek okulunda okurken başnakanlık bursunu almıştım. ancak yıl sonunda okulu kendi isteğimle bıraktım ve bursum iptal oldu. 2010-14 yılları arsında lisans eğitimimde burs alamadım 2016 yılı itibariyle yüksek lisansı kazandım acaba başnakanlık bursunu tekrar alma durumum mümkün mü

 108. 198

  Merhaba,
  Ben ara dönemde yüksek lisansa başladım. Burs başvurularını 2016 içinde ne zaman yapabiliriz? Daha önceki yıllar için yorumlara baktığımda Haziran ayı görünüyor. 2016 yılı için de Haziran ayında mı başvuru yapacağız?

 109. 199

  Merhaba
  Hazırlık okurken burs kazandım ve hazırlıktan muaf tutulmak için yds sınavına girdim, yeterli puanı alınca okula dilekçemi bırakıp evime döndüm. Bursum, bu süre içerisinde dilekçem onaylanana kadar devamsızlıktan kaldı olarak gözükeceğim için kesilir mi?

 110. 200

  Merhaba

  2012 yılında mezun oldum yeniden okumak istiyorum geri ödemeli burs almıştım henüz ödemesi de başlamadı.
  Yeniden burs çıkar mi ve yurtta kalmaya hak kazanabilir miyim

 111. 202

  Merhaba, 2008-2012 yılları arasında 4 yillik uni okudum. Geri ödemeli burs aldım o dönemde. Bu yıl yeniden 4 yillik okumak istiyorum.

  Burs / geri odemeli çıkar mi?
  Ve yurtta yeniden kalabilir miyim?

 112. 203

  Merhaba, ben 2010-2014 lisans döneminde burs aldım, 2014 bahar döneminde lisanstan mezun oldum ve aynı yıl güz döneminde yüksek lisans eğitimime başladım, KYK’ya tekrar başvuruda bulundum ve lisans döneminde burs hizmetinden yararlandığım için yüksek lisans döneminde kredi aldım. Yani başvuru yapabildim ancak burs değil kredi aldım. Kredim 2015 Ocak’tan itibaren yatmaya başladı. Burada sormak istediğim soru aldığım bu kredi 2016 haziranda kesilecek mi yoksa eylüle kadar devam edecek mi? Bu konuda bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?

 113. 204
 114. 205

  Ben bahar döneminde yüksek lisansa başlıyorum ikinci dönem de bursa başvuru yapılıyor mu seneye mi başvurabiliyorun

 115. 206

  LÜTFEN CEVAP VERİR MİSİNİZ !
  yüksek lisans tez dönemindeyim ve 4.döneme giriş yapacam kredim 2016 haziran ayındami kesilecek yoksa eylülde mi kesilecek ?

 116. 207

  Selam merheba ben 2010 yılında dicle üniversitesi 2 yıllık bölümden mezun oldum ve o zaman geri ödemeli burs alıyordum.Daha sonra tekrar sınava girip 4 yıllık br bölüm kazanıp tekrar basladım su an son sınıfım fakat 3.sınıfta tekrar kyk bursuna müracaat ettiğimde daha önce kurumumuzdan kredi aldıgınızdan dolayı onay verilmemiştir yazıyordu.Ve sorum şu haziran ayında yüksek lisansa baslayacagım yüksek lisans bursuna basvurdugum zaman gene aynı sorun ile karşılasırmıyım.Yani yüksek lisans geri ödemeli kredi vs. almama olasılığım var mı ?

 117. 208

  Merhaba onlisans egitimi surecinde kykdan kredi aldim. bu yil onlisans bitirdikten sonra ara vermeden dgsye girdim ve lisans egitimine basladim kyk’ye gereken belgeleri ve dilekceyi yolladim borc erteleme islemi yapilmis ancak kredi alip alamayacagim konusunda bilgilendirme yok hic bir yerde borc erteleme yapildiysa bu yil kredide alabilecek miyim bu konuda bir bilginiz var mi?

 118. 209

  selamünaleyküm. Ortalama 3,11 ‘in üzerinde olunça direk bursmu çıkıyor acaba veyahut ortalama belirli bir düzüeyde olunca burs çıkıyormu bilginiz varmı ?

 119. 210

  ben beykent üniversitesinde çalışıyorum yüksek lisans yapmayı düşünüyorum babam 2009 da öldü. kyk burssundan yararlanabilirmiyim

 120. 211
 121. 212

  Merhaba.. 2014 lisans mezunuyum.. öğrenim kredisi almıştım… bu sene özel üniversitede tezsiz yuksrklisansa basliyacagım burs alma imkanım var mı

 122. 213

  La ne kadar kendimizi bir umuda baglayıp beyinlerimizin çoktügü bir toplum olmuş keza bu toplum bizim gelecegimizi aydınlatan gençlerden oluşmakta. Yahu 100 kişi aynı soruyu sormuş , insaf be kardeş, lisansta her ne halt aldıysan Yüksekte de ya o aldıgın haltı yada alamadığın haltı alabilirsin Kasma başvur tekrar

  • 214

   Ben yorum yapmadım da kardes bu durum seni neden kasıyor Bn onu anlamiş degılım bu insanlar istedıgı soruyu sorar senı neden kasıyor bu sn çok mu ileri zekasın ve herseyı bılıyorsun ınsanlarla saygı duy kımsenın sorun ve problemi seni ilgilendirmez kımseyi de küçük görmeye Hakkı’n yok o küçük gördüğün alaya aldığın ınsanlar emınım kı senden kat kat bılınclı akıllı saf ve temız ınsanlardır.

 123. 215

  Merhaba iyi günler ben lisans egitimini haziran da tamamladim yüksek lisansa ise bir sonraki bahar döneminde basaladim ben kyk kredi burs basvurusunda bulunsam ocak ayında çekmeye basliyormuyum
  Teşekkürler

 124. 216

  Ben Öğretmenim. Yüksek lisans yapıyorum. Kredi başvurusunda bulunmuştum bana çıktı. Başvuru yaparken tüm bilgileri eksiksiz doldurdum maaşımı çalıştığım falan fakat kredi çıktı bana. Kredi hangi durumlarda kesilir diye baktıığım zaman asgari ücretten fazla maaşın varsa kesilir diyor burda bir çelişki oluyor madem böyle bir durum var o halde bana nasıl ve neden kredi çıktı? Ben bu krediyi alırsam sıkıntı olur mu?

 125. 217

  Yüksek lisans kredi çıktı. Ocaktan hazirana kadar belki eylüle kadar almak istiyprum sadece bir dönem. İki sene almak istemiyorum. Bu şekilde bir kısmını alıp kredi iptali söz konusu mudur ?

 126. 218

  Merhaba ben 2 yillik uni okuyorum.2.sinifi okuyorum bu sene.gecen sene burs basvurusu yapamadim.bu sene yaptim ve kazandim.ocakta parayi alacagm ama ne kadar alacagimi bilmiyorum.gecen 3 ayin parasida yatacak mi ?

 127. 219

  Merhaba ben şuanda kyk bursu alıyorum milli sporcu olduğum için 3 katı olarak ödeniyor , yükseklisanstada aynı durum geçerli olurmu , milli sporcular arasına böyle bir söylenti var teşekkürler

 128. 220

  Merhaba,lisans eğitimimde önce kredi çıkmış ardından bursa çevrilmişti.Şimdi tezsiz yüksek lisans yapıyorum ve evliyim.Üzerime herhangi bir maaş yada mal-mülk olmamasına rağmen ne yazık ki kredi çıktı.(Tezsiz olmama rağmen Kendi fakültemde haftanın 4 günü sabah 9 akşam 4 çalışıyorum.) Sonrasında yine bursa dönme ihtimali olurmu? Nasıl takip etmeliyim bu başvuruları?

 129. 221

  mrb bn ara dönemde mastera başladım o yüzden burs alamadım şimdi kredi çkmş bana 1 senem bitti 1 sene sadece alacam dimi?

 130. 222

  Merhabalar ben lisans dönemimde 4 yıl boyunca yurtta kaldım kyk da 2015 2016 bahar dönemi için başvuru yapcam ocakta yurt başvurusu yapabilir miyim tekrar ve bu iki katı yurt ücreti mevzusu doğru mu acaba

 131. 223

  Merhaba,
  ocak 2016 dan sonra yükseklisans yapmaya yurtduşına gideceğim. Ama onun öncesinde yurtdışı yükseklisans bursu almak için ne yapmalıyım. Nasıl yararlanabilirim ? Ara dönem burs başvurusu yapılabilir mi? Teşekkürler..

 132. 224

  Yuksek lisans 2. Senem ders donemim hala bitmedi basvuru yaptim ama yanlis tarihte mi yaptim diye suphelendim bi aydinlatir misiniz

 133. 225
 134. 226

  Meraba ben birinci sınıfta kredi aldım diyelim ama ikinci sınıfta almak istemiyorum iptal ediyorum sonradan 3 yada 4. Sınıfta tekrar başvurabiliyor muyum ?

 135. 227

  4 yıllık üniversite okuyordum 2. Siniftim polisliği kazandım. Hazirlikta olduğu için 5 yıllık başbakanlık karşılıklı bursu alıyordum pmyo ya geçince bu karşılıklı burs kesilir acil cevap verirseniz sevinirim

 136. 228

  Merhaba.Yüksek lisans burs veya kredisinden yararlanmak için yapılan yüksek lisansın tezli veya tezsiz olması fark ediyor mu?

 137. 229

  Merhaba , ben ilk yüz bursu alıyorum hazırlığı bitirdim ve 1. sınıftayım .Yazın yatay geçişle tıpa geçmeyi düşünüyorum , 1. sınıfı bitirdikten sonra yani.Tıpa geçersem bursum 6 yıl (tıp eğitim süresi) boyunca devam edecek mi ?

 138. 230

  Merhabalar yüksek lisans bursu alıyorum faka. 1. Yılın 2. Dönemini verdim sadece. Okuluda şu etapta bırakmayı düşünüyorum. Bu durumda bursum kesilir mi? Bursun krediye dönme ihtimali var mıdır?

 139. 231

  Şu anda yüksek lisans bilimsel hazırlık öğrencisiyim burs değil ama kredi çıkıyor mu.Aynı zamanda lisans okuyorum .Aynı anda ikisinden de kredi alabiliyor muyum?

  • 232

   Merhaba konu hakkında bende birkaç bilgi aramaktayim, cevabını öğrendiyseniz beni de bilgilendirebilir misiniz?

 140. 233

  Şuan kredi bursu alıyorum. Kyk bursuna başvurmak istiyorum. Çıkıp ya da çıkmama durumun da aldığım kredi de herhangi bir sıkıntı çıkar mı?

 141. 234

  Arkadaşlar şu an çalışmaktayım ama yüksek lisans bursundan yararlanmak için çımmayı düşünüyorum bi sorun teikil eder mi

 142. 235

  merhaba; ben yüksek lisans hazırlık okumayı düşünüyorum, kyk hazırlık okuyanlar için burs vermiyor yazıyor acaba diğer burs veren kurumlarda da böyle bir kural var mı? Bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

 143. 236

  Kyk yükseklisans 2015-16 burs başvurusunda yükseklisans olarak başvuru yapıcam ama sayfda 8 alan da yerleşme alanı diyo yükseklisans çıkmıyo sadece üniversite kazananlara çıkıyo bir yapamadım bilgisi olan var mı ? Teşekkürler .

 144. 237

  İyi günler,
  Ben yüksek lisans öğrencisiyim, ocak 2015te kyk kredisi almaya başladım ama nedense ekimde kredi harcımı alamadım, bu konuda bilgisi olan var mı acaba, yardım edecek olan varsa çok sevinirim…

 145. 238

  Ben şuan ön lisans öğrencisiyim ortalamam tutmadığı için 1 sene sınıf tekrarı yaptım şuan 2. sınıftayım yüksek öğrenim kredi başvurusu yaptım bana yüksek öğrenim kredisi çıkar mı ?

 146. 239

  Kyk yükseklisans 2015-16 burs başvurusunda yükseklisans olarak başvuru yapıcam ama sayfda 8 alan da yerleşme alanı diyo yükseklisans çıkmıyo sadece üniversite kazananlara çıkıyo bir yapamadım bilgisi olan yrdım ederse sevinirim, saygılarımla…

 147. 241

  Merhaba lisansimin son senesinde malesef ogrenim kredisi aldm smdi baska okulda yuksek lisans yapiyorum..Sonucta ihtiyacim var ki o parayi cekmisim neden yuksek lisansta burs cikmaz ki ????:/

 148. 242

  Merhaba, yüksek lisansa 2015 Eylül’de başladım. Bu durumda şuan başvurusu devam eden burs-kredi için başvuru türü kısmında ara sınıf seçeneğini mi işaretlemem gerekiyor?

 149. 243

  Merhaba, lisans dönemimde kyk bursu almıştım. Şu an ise burslu yüksek lisans yapıyorum. Yani özel bir üniversitede asistanlık karşılığı burs alıyorum yüksek lisans süresince. KYK’ya başvurabilir miyim? Başvururken okuldan aldığım bursu gelir kaynağı olarak göstermem gerekiyor mu?

 150. 244

  merhaba ben lisans öğrencisiyim iki yıl önce kykdan kredi kazandım.Kredi almaya devam ediyorum bu yıl bursa başvurabilir miyim kredim bursa dönüşür mü ?

 151. 245

  Arkadaşlar tüm yorumları okudum tek tek. Aradığım sorunun cevabını buldum. Anladığım kadarı ile bir yanlışlık dönmüş yukarıda. Lisansta burs/kredi alan Yüksek Lisansta hiçbir şey alamaz, başvuramaz yargısı oluşmuş. Hayır, bu yanlış. Lisansta kredi ya da burs alan Yüksek Lisansta da gayet burs ya da kredi alabilir. ”Lisansta kredi aldım, YL’de burs çıkar mı?” vb. sorular için de şunu diyeyim: Lisansta ne aldığınızın önemi yoktur. Yani bir genelleme yapılamaz. YL’de başvurursunuz, tekrar KYK değerlendirmesini yapar (Gelir, mal, mülk vb.) ve size kredi mi, yoksa burs mu çıkacağını bildirir. Bu yüzden, fazla kasılmayın.

  Özetle: Lisansta kredi/burs alan YL’de de alabilir ama hangisinin çıkacağını ancak burs sonuçları gösterebilir. Herkese bol şans, rast gele. 🙂

 152. 246

  merhaba ben yüksek lisansımın (tezli) 1. sınıfın yarı döneminde krediye başvurdum çıktı 2 dönem aldım (yani 1 yıl) şimdi son dönemime geçtim ama bu ay bursum yatmadı sebebi ne olabilir ??

 153. 248

  merhaba lisans eğitimim boyunca kyk kredisi aldım şimdi yüksek lisansa başladım burs başvurusunda bulunma hakkım var mı acaba? başvuru tarihleri ne zaman ayrıca bilgilendirebilir misiniz

 154. 249

  lisans eğitimimde burs yada eğitim kredisi alan Kişilerin yüksek lisansta başvuru yapamayacağı ve bu kredi veya burstan yararlanamayacağı şeklinde yorumlara rastladım. Bende hukuk fakültesi boyunca kredi aldım şimdi de yüksek lisansa kaydımı yaptırdım. Buradaki Yorumları okuyunca araştırma Gereği duydum. Arkadaşlar yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu öğrenim kredisi yönetmeliğinin 11. Maddesinde kredi verilmeyecek haller düzenlenmiş ve ‘g’ bendinde ise kurumdan daha önce kredi almış olanlar( yüksek lisans öğrencileri Hariç ) ibaresi kullanılmıştır. Dolayısıyla lisansta kredi veya burs alan öğrenciler master eğitiminde de bu hakka sahiptir. Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir…

 155. 252

  2016 yılının Ocak ayında ara dönem için yüksek lisans başvurusu yapacağım. Kredi ve yurt başvurusu yapabilir miyim. Yapabiliyorsam ne zaman başvuru yapabilirim?

 156. 253
 157. 255

  merhabalar ben iki yıllık egitimimde kredi almıştım daha sonra lisans bitirdim ve şu an yüksek lisanstayım sormak istediğim şu:benim arkadaşlarım borcu olduğu halde yüksekte kredi alıyorlar bu nasıl oluyor

 158. 256

  Ben resim iş öğrencisiyim ilk yıl 17 yaşında olduğum için burs alamadim form bile dolduramadim hata verdi şimdi 2. Sınıfa geçtim bu dönem burs alma şansım var mı ?

 159. 257

  Merhaba ben bu yıl başbakanlık bursuna başvurdum daha kyk başvuruları baslamadigi icin ona basvuramadim fakat hem kyk hem basbakanlik bursu alinmiyormus ama basbakanlik bursu kyk dan sonra aciklaniyormus. Ben kyk alamaz miyim yani bu sene

 160. 258

  Merhaba ben lisans okurken kredi almıştım şimdi yüksek lisans kaydı yaptım kredi veya burs alma imkanım varmı sizce ?

 161. 259

  Bu sene tezsiz yuksek lisansa baslicam lisans donemimde ogrenim kredisi aldim tezsiz yuksek lisansta tekrardan ogrenim kredisi alabiliyormuyum

 162. 260

  Merhaba
  Ben önlisans öğrencisiydim 2yıllık okurken kredi aldım dgs ile geçiş yaptım 2.sınıftan başladım 2.sınıfı burs veya kredi almadım şuan 3.sınıfa geçtim kredi almak istiyorum napmam gerek?

 163. 261

  Slm hocam.ben lisanstan yeni mezun oldum (lisansta iken başbakanlık bursu yani geri ödemesiz burs aldım)hemen Akabinde yüksek lisansı kazandım burs başbakanlık alabılırmıyım. Bırde ücretli öğretmenlik yapayım diyom o zaman burs ne olur çalıştığım için geri ödemeli burs mu olur???vesselam…

 164. 262

  Merhaba, lisansımı bu yıl tamamladım ve bu yıl yüksek lisansa başlıyorum. Lisansta burs almıstım yüksek lisansta bu burs devam eder mi? ( Dgs ile lisansa gecis yapanlara bu hak veriliyor eger onlisansta burs aliyorsa ve ara vermeden dgs ile bi lisans programina yerlesirse burs almaya devam ediyorlar. Bu durum Yuksek lisans icinde gecerli mi acaba?)

 165. 263

  Merhaba bn lisans boyunca ogrenim kredisi aldim yalniz babamin uzerine kayitli sigortam vardi ve yukseklisans bursu alabikmek icin sigortayi mi iptal etmem gerekiyo

 166. 264

  Merhaba ben şu an da lisansı bitirdim ve yüksek lisansa kayıt oldum. Lisansta başbakanlık bursu aldım. Şimdi yuksek lisansta kredi yada burs alabiliyor muyum????

 167. 265

  Merhaba ben bu dönem Eylül’de yüksek lisansa başlayacağım ve kyk bursuna başvurmak istiyorum. ancak lisans eğitimimde aldigim kyk bursu kesilmişti. Yüksek lisans ta tekrar başvurabilir miyim burs çıkar mı

 168. 266

  merhaba. lisans egitimim bu sene bitti.lisans ogrenimim suresince geri odemeli kredi aldim. yuksek lisans programina basvuru yapicam.geri odemeli kredi alma imkanim varmi. tesekkurler

 169. 267

  Merhabalar . Ben 2013 girisli yim 3 deneye gircez kyk aliyom ama suan haziran 1 den beri calismaktayim bana mudurum haziran temmuz agustos eylul aylarinda calisanlar icin yeni yasa cikmis burs kesilmiyormus dedi ama diger aylarda 90 gunu gecersen kesiliyormus ? Son durum nedir

 170. 268

  iyi günler,ben lısans donemınde 3 yıl yurtta kaldım daha sonra cıktım.Suan yuksek lısansı kazandım ve tekrar yurda cıkmak istiyorum.Sizlere sorum şu: lisans döneminde yurtta kalıp cıkanlar tekrar basvurduklarında yurt ucretı ıkı katı oluyor dıye haberler okudum,sizce doğru mudur veya doğrusu nedir?

  Yardımcı olursanız çok sevınırım…

 171. 269

  Merhabalar ben bir özel Ünivde tezli yüksek lisans yapıyorum.bir yıl geçti burs alabilir miyim Başvurular ne zaman ?

 172. 270

  Merhaba, ben bu yıl yaklaşık bir buçuk ay ücretli öğretmenlik yaptım yani bir buçuk ay kadar sigortam var. Bu yıl yüksek lisans çıkınca karşılıksız bursa başvurmamda bir engel var mı. Yani bir buçuk ay sigortamın olması bunu etkiler mi? Not: şu anda çalışmıyorum…

 173. 271

  merabalar. ben lisans döneminde karşılıksız burs aldım. şimdi de yüksek lisans için burs başvurusunda bulunacam da. acaba bana burs çıkar mı? babam vefat etmiş ve herhangi gelirim de yok.

 174. 272

  Ben yuksek lisansa basvurdum kabul ihtimalim yuksek gecimimi saglamak icin calismak zorundayim sigortam var sigortasi olanlara burs cikmiyo demissiniz simdi sigortayi iptal etsem hastanede sknti yasarim verilen burs yeterli gelmez iptal etmesem burstan yararlanamayacagim bunun bir orta yolu yok mu 🙂

 175. 273

  Merhaba

  Ben öğrenim kredisi kazandım ama almadım ve şimdi pişmanım almak istiyorum acaba artık alma şansım varmı yoksa 2015-2016 başvurularını mı beklemek zorundayım

 176. 274

  Merhaba ben bu yıl yüksek lisansa başlayacağım inşallah üniversiteyi üç yılda bitirdim ve Burs aldım yüksek lisans yaparken de burs alabilir miyim acaba yoksa kredi mi çıkar

 177. 275

  Merhaba, 2015-2016 kredi burs başvuruları ne zaman, yüksek lisansa kabul edildim bu dönem lisans öğrencilerinin formuyla aynı formu mu dolduracağım aynı tarihlerde? bir de lisans dönemim boyunca burs aldım fakat daha önce burs ya da kredi almış öğrenciler yararlanamaz yazıyor başvuru koşullarında, burs ya da kredi alamayacağım anlamına mı geliyor bu?
  teşekkürler

 178. 276

  Merhabalar. Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı fakültesini 1 yıl uzatmalı olarak geçen yıl bitirdim. Açıköğretim fakültesinden devam etmeden önce, örgün eğitimde 2 yıl okumuştum bu fakülteyi.Daha sonra açıköğretim fakültesinde tamamladım bölümümü. Ayrıca, daha önceden burs yahut kredi almadım. Busene yüksek lisans başvurusu yapmak niyetindeyim. Bu durumda yüksek lisans için burs/kredi başvurusu yapma hakkım var mı acaba? Cevaplarsanız sevinirm.

 179. 277

  daha önce önlisans okuken öğrenim ve katkı kredisi almıştım sonra dışarıdan 4 e tamamladım ödemem hala duruyor yüksek lisansta burs basvurusu yapma şansım var mı

 180. 278

  Merhaba ben 2014-2015 şubat ayında yüksek lisansa başladım kyk bahar dönemi başvuruları ne zaman başlayacak

 181. 279

  merhaba lisansta burs aldım fakat üniversite aracılıyla rektörlük bursu olarak aynı şekilde kyk veriyor bunu da yüksek lisansta burs yada kredı alabılır mıyım…tezlı yüksek lısansta ozel öğrencilik yapanlar başvuru yapabilir mi

  • 280

   mrb fatma bende senınle aynı durumu yaşıyorum tezli yüksek lisasnsta özel öğrenciyim kyk bursuna başvurdum burs çıktı ne yapacağımı bilmiyorum kime sorduysam bilmihyor eğer sz bişi yaptıysanız ban cevap verirseniz çok sevinirim

 182. 281

  Iyi akşamlar ben yüksek lisans yapiyorm.bu yil burs aldim seneye yani tez aşamasinda burs alacakmiyim? Birde eger teze başlayamazsam bursum ne oluyor

 183. 282

  merhabalar şuanda lisans eğitimi görmekteyim ve kyk dan kredi alıyorum.ayrıca okulum bir sene uzayabilir ama yüksek lisans yapmak istiyorum acaba yüksek lisans için kyk ya tekrar başvuru şansım var mı

 184. 283

  Merhaba bu sene lisansım bitiyor.Yüksek lisansa başlayacağım lisans öğretimim de burs aldım ve maddi imkanımın yetersiz olmasından dolayı yüksek lisans da da burs almak için başvuracaktım.Burs aldığımız için tekrar bu imkandan kesinlikle yararlanamıyor muyuz. Kimisi başvuramazsın diyor ama burs alıp da şuan burs çıkan kişiler de var.Nasıl oluyor bu yardım eder misiniz

 185. 284

  Merhaba;

  Defalarca bir soru olmuş olacak ama, verilen farklı cevaplardan dolayı yeterince anlayamadım. Ben lisans egitimimin son doneminde kredi aldım. Ve bu sene hic ara vermeden master egitimime başlayacagim. Dolayisiyla kredi veya burstan tekrar yararlanamayacak miyim? Bir farki olur mu bilmem ama ben yurt disinda okuyorum.

 186. 285

  Merhaba. Hocam şu anda burs alıyorum 4. sınıf öğrencisiyim en son bursumu hangi tarihte alırım yani ne zaman bitiyor.
  Bir sorum daha var ben milli sporcuyum 990 lira burs alıyorum yüksek lisans yaptığım zaman yine 990 lira mı yoksa iki katını mı alacağım.
  Çok teşekkür ederim.

 187. 286
 188. 287
 189. 288
 190. 289
 191. 290

  Merhaba
  Lisans döneminde kyk kredisi aldım. Ekim de geri ödemesi var. Şuan yüksek lisansa başvurdum. Kyk bursu başvurunsun da bulunabilir miyim? Ara dönem başvuruları haziranda demişsiniz kyk nın sitesinde duyuru göremedim.

 192. 291

  Hala anlamadığım bir şey var. Diyorsunuzki lisansta burs da alsanız, kredi de alsanız yüksek lisansta hçbir şey çıkmaz.
  Yani, yüksek lisansta burs yada kredi çıkması için, lisansta hiçbir şey almamış olmanız gerekiyor.
  Tamam.
  Peki mmrlar.nt yada başka sitelerde araştırdım yazılan yorumlarda, lisansta burs aldım yüksek lisansta kredi aldım, ikisinde de burs çıktı, gibi yorumlar var. Bu insanlar başka ülkede mi yaşıyor? Hayır. Ee nasıl oluyor bu iş yav. Anlamadım gitti.
  Kyk nın sitesindeki başvuru şartlarında acaba, daha önce almamış olmak derken; birkez lisans kazanıp alıp, ikinci kez lisans kazandığında alamazsın mı demek istiyorlar?

  • 292

   Bu konu üzerine araştırma yaptım ve lisansta burs alan, yüksek lisansta başvurup şuan 600TL kredi alan bir arkadaş buldum. Telefonla görüştüm ( ev arkadaşımın arkadaşı ).
   İktisat bitirmiş geçen sene, bu sene yüksek lisansa başlamış, yukarda da belirttiğim gibi lisans okurken burs almış, şuanda da yine kyk sitesinden başvurup kredi çıkmış, 600TL şuanda alıyor.
   Kusura bakmayın biraz kızmak istiyorum size, kesin olarak bunun olmadığını söylediniz, benim gibi bunu araştıran, ihtiyacı olan birsürü insanı yanlış yönlendiriyorsunuz burada. Haksız mıyım?
   Lütfen bir şeyi kesin olarak söylemeden önce araştırma yapınız. Kyk sitesinde yazan o kural da benim bahsettiğim gibi bir lisans bitirip ikinci kez lisans kazandığında faydalanamıyorsunuz. Yada aynı şekilde bir master bitirdiniz, ikinci kez master yaptığınızda alamıyorsunuz anlamına geliyor.
   Saygılar iyi günler..

 193. 295

  merhaba ben geçen yıl erasmus yaptım, erasmusla yurtdışına gitmiş öğrenciler yüksek lisans bursundan yararlanamaz mı

 194. 296

  Kyk nın sitesinden 2014-2015 bahar dönemi yüksek lısans başvuru tarihi bulamadım ..yardım edın cunku kaçırmak istemiyorum bu bursu:( tam başvuru tarihi ne zaman ?

 195. 297

  arkadaşlar lisansta burs ya da kredi aldığımız için yükseklisansta bu hakkımız bize tekrar verilmiyor. Herkes Bimer den dilekçe yazarsa yetkililer bu durumu düzenleyebilir. Sayın moderatör bu durumun istisnası yok sanırım öyle mi?

  • 298

   @serkan
   Serkan Bey doğru söylüyorsunuz. Bu durumun bir istisnası bulunmamakta.
   Belirtmiş olduğunuz gibi, Aslında bu konuda bir düzenlemeye de gidilebilir.

 196. 299
 197. 300

  Merhaba
  Lisans egitiminde ögrenim kredisi almistim. Suanda onu geri ödüyorum. Ödemem subat 2015’te bitiyor. Bu eylülde yüksek lisansa basliyorum. Eylül ayinda yüksek lisans ögrenim kredisine basvurabilir miyim?

  • 301
   • 302

    Merhabalar. Lisans eğitimi gördüğüm yıllarda 3 yık öğrenim kredisi aldım. Okulum 7 yılda bitti ve dolayısıyla geri ödemem başladı. Bugün kyk’yı aradım. Daha önce kredi aldığımı ve ödememin başladığını bildirdim. Yeniden başvuru yapmamda bir engel olup olmadığını sorduğumda; herhangi bir engel olmadığını söylediler. Dolayısıyla daha önce almış olmak bir engel yaratmıyor kanısına vardım. Yanılıyor muyum?

 198. 303

  2009-2011 yılları arasında önlisans okurken ıkı kardeş aynı anda okurken öğrenım ve katkı kredisi çıkmıstı almak zorunda kaldık . şimdi lisans bitti . ödemeye baslamadım . yuksek lisans kazanınca ben burs alamayacakmıım . ayrıca neye göre verdiler onuda anlamadım .

  • 304

   @ceonaksyo
   Evet ne yazık ki artık yüksek lisansı kazandığınız takdirde burs alamayacaksınız.

 199. 305
  • 306

   @Burak
   Söylemiş olduğunuz başvurular ara dönem başvuru olarak geçmez. Eğitime Eylül ayı ile başlanır çünkü.

 200. 307
 201. 308
  • 309

   Aralarında bir fark bulunmamaktadır. Sadece başvurular ara dönemde yapılabilsin diye bu tür bir uygulama bulunmaktadır.

   • 310
 202. 311

  Merhaba
  Kasım ayındaki alese girip kısmetse tezli yüksek lisans yapmak istiyorum.Fakat kykdan burs başvurusu yapabilmem için ne zaman üniversiteye giriş yapmam gerekiyor? Yani ales sonuçları aralıkta açıklanacak peki ben Ocaktaki yüksek lisans başvurularımdan birine yerleşirsem burs başvuru şansım olmuyor galiba. Kyk ya başvurmak için yazın ağustos gibi yüksek lisans öğrrencisi olarak kayıt olursam mı başvuru yapabiliyorum? Yani kısacası eğer yüksek lisansa ne zaman kayıt olursam burs başvurusu tarihine denk gelirim.

  Teşekküerler

  • 312

   @deniz
   Ocak’ta yerleştiğiniz zaman en yakın tarih olan Haziran’da burs başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 203. 313

  Merhaba ben son sınıf lisans öğrencisiyim. kyk bursu alıyorum lisans bitince yüksek lisans yapmak istiyorum lisans bursum yüksek lisans bursuna çevrilir mi? Teşekkürler

 204. 315

  Merhaba,lisans eğitimim boyunca kyk öğrenim kredisi aldım bu yıl mezun olacağım.yükseklisansa başvuru yapacağım bu sene yüksek lisansta burs alma şansım varmıdır? ilgilendiğiniz için teşekkürler

 205. 317
  • 318

   KYK Bursu, T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.
   Geri ödemesi yoktur.

   Öğrenim ve katkı kredisi ise geri ödemelidir.

 206. 319

  merhaba. tezsiz yüksek lisansta öğrenim kredisi aldım şimdi tezli yüksek lisansa geçiş yapacağım yine öğrenim kredisi alabiliyor muyum?

  • 320

   Aynı üniversite enstitü bünyesinde mi yapıyorsunuz?

   Eğer öyle değilse, yeni bir yüksek lisansa başlayacağınız için, sistem sizi otomatik olarak değerlendirmeye almayacaktır. Çünkü, öncesinde kurumdan burs yada öğrenim kredisi alanlara bir kez daha burs veya kredi verilmiyor..

 207. 321

  merhabalar,

  össde ilk yüze girerek kyk bursundan yararlanma fırsatım olmuştu lisans sırasında. aynı şansa lisans bitip yüksek lisans başladığında da sahip miyim acaba?

  teşekkürler.

 208. 324

  Merhaba,
  Ben de yüksek lisans kabulu aldım.Haziranda burs için başvuru yapacağım,Başvuru sırasında kabul aldığım belgeyi mi ek’licem ? yani kabul aldığımı nasıl gösterebileceğim?

 209. 326

  Merhaba!
  Ben de 2013 lisans mezunuyum. Lisans dönemimde burs almıştım, yüksek lisansıma da bu dönem (bahar) başladım.
  KYK burs başvuruları ara dönem için haziranda başlıyor demişsiniz, bunun net bir tarihi var mı acaba? Kyk sitesinde başvurularla ilgili bir takvim var mı? Ben göremedim de varsa bilgilendirirseniz sevinirim.
  Bir de bu haziran başvuruları sonucunda eylülde almaya başlanması kesin mi 🙂
  Buradan yada mail adresime bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  • 327

   Merhaba,

   KYK eğitim burslarından öncesinde faydalanmış olan kişiler ne yazık ki yüksek Lİsans için bir daha başvuramıyorlar.

   • 328

    Kredi de mi çıkmıyor?
    Yukardaki sorularda lisansta kredi alan birinin yl.de kredi alması durumuna aksi cevap verilmedi ama.
    Lisansta burs alan yl de hçbşi alamıyor mu anlamadım 🙂

    • 329

     Evet moderatörlerimizden birisi yanlış cevap vermiş. Ancak, gerek burs gerekse kredi de önceden faydalanma durumu var ise ne yazık ki yüksek lisansta bu hakkınız olmuyor.

 210. 330

  Merhaba,

  Yurtdışından bir okuldan kabul aldım. sadece eğitim bursu ile. hazır kabul almış birine burs verme olasılığı hakkında bilgisi olan var mı acaba?

 211. 331

  Merhaba ben İtalya da yüksek lisans yapıyorum, yurt dışı eğitim bursu ara dönem başvuru tarihi ne zaman başlıyor? Teşekkürler

  • 332
   • 333

    selamun aleykum ben teror magdurları belgesi ile lisans bursu alıyorum bu sene sonunda lisansim bitecek yuksek lisansa donem basında baslarım buyuk ihtimalle teror magdurları belgseı onceliği bu yuksek lisanstada gecerli mi cvabı maile atar mısınız

 212. 334

  Selam aleykum ara dönem yükseklisansa başladım, burs başvuruları haziranda yapılacakmış galiba. peki sigortanın olup olmaması bursun çıkmasını etkiler mi? teşekkürler…

 213. 336

  Merhaba, Ben lisans eğitimimi 3,5 yılda tamamladım ve ara dönemde yüksek lisansa başladım. Şu an yüksek lisans öğrencisiyim fakat hala lisans döneminin kredisini almaya devam ediyorum, yüksek lisans için burs başvurusu yapabilir miyim?

 214. 338

  Merhaba ben 2008-2012 lisansım boyunca öğrenim kredisi almıştım.şimdi bahar döneminde yüksek lisansım başladı.başvuru hakkım var mı tekrar? Ve varsa ne zaman yapabilirim?

  • 339

   Merhaba, evet tabiki başvuru hakkınız var. Haziran ayında ara dönem lisansüstü öğrencisi olarak bavuru yapabilirsiniz.

 215. 340

  Ara dönemde yapılan başvuruların sonucunda eğer burs veya öğrenim kredisi çıkarsa bizde mi ocakta almaya başlayacagiz?

 216. 342
  • 343
   • 344

    İyi günler ben 2015-2016 yılında yüksek lisans yapmaya başlayacağım. Daha önce öğrenim kredisi aldım daha Eylül’e kadar alacağım ve kesilecek. Yüksek kisans bursuna başvurabileceği miyim sizce tahmini hangi tarihler arasında ????

 217. 345

  merhaba . lisans okurken katkı ve öğrenım kredısı almştım. şuanda devlet üniversiseinde yüksek lisans yapmaktayım. karşlıksız burs alma durumum nedır merak ediyorum. selamlar

  • 346

   Merhaba, elbetteki burs almak için hakkınız bulunmaktadır, ara dönem başvuruları haziran ayında başlar sizin maddi durmunuza göre burs çıktığı için bir kesinliği yoktur.

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>