IELTS Nedir? Nasıl başvurulur?

IELTS (The International English Language Testing System) British Council tarafından yapılan; üniversiteler, iş veren kurumlar ve göçmenlik büroları da dâhil olmak üzere dünya çapında 7000’den fazla kurum tarafından kabul edilen Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı’dır.

IELTS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı YDS sınavına denk bir sınav olup, Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2009 yılından itibaren denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından biridir ve geçerliliği 2 senedir. IELTS ile alınan dil puanının ÖSYM tarafından belirlenen denk puanı yüksek lisans, doktora ve iş başvurularında kullanılabilmektedir. ÖSYM’nin belirlediği IELTS dil puanı denklik tablolarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

IELTS’e Nasıl Başvulur?

IELTS’e başvuruları online olarak, British Council’ın internet sayfasından yapılmaktadır. Sınav başvurusunu yapmak için öncelikli olarak sınav tarihlerini kontrol edip kendinize en uygun tarihi seçmelisiniz. Sınav tarihlerine BURADAN  bakabilirsiniz.

Sınav tarihinize karar verdikten sonra 375 TL olan sınav ücretinin İş Bankası, British Council hesabına yatırılmanız, ardından da online başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Online başvuru için BURADAKİ linki kullanabilirsiniz .

IELST Sınav Formatı

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim olmak üzere iki farklı sınav modülü bulunmaktadır. Akademik modül; Birleşik Krallık’taki üniversitelerde, Amerika’da bazı üniversitelerde (IELTS sınavını kabul eden ABD üniversitelerinin de sayıları giderek artmaktadır), Avustralya’da, Yeni Zelanda’da, Kanada’da ve Avrupa’da İngilizce eğitim veren kurumlarda lisans/ lisansüstü eğitim almak, sertifika programlarına katılmak ya da profesyonel çalışma hayatının içinde olabilmek için adayların başvurması gereken modüldür. Genel Eğitim modülü ise İngilizce konuşulan ülkelere (İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya gibi) göç etmek ya da bu ülkelerde daha düşük konumlarda çalışmak isteyen adayların başvurması gereken modüldür.

IELTS’in her iki sınav modülünde de dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere dört alandaki dil becerileri sınanmaktadır. Dinleme (listening) ve konuşma (speaking) ortak sınavken, okuma ve yazma sınavları Akademik (Academic Reading, Academic Writing) ve Genel Eğitim (General Training Reading, General Training Writing) olarak ayrılmaktadır. Konuşma sınavı diğer sınavlardan önceki ya da sonraki üç gün içerisinde; anadili İngilizce olan bir uzmanla yüz yüze ve ses kaydı alınarak yapılmaktadır.

IELTS Sonuç Süreci

IELTS dil sınavının puan skalası 0-9 arasında olup, alacağınız puanlar tam (3, 5, 8 gibi) ya da buçuklu (3.5, 5.5, 7.5 gibi) sayısal değerde olabilmektedir.

Sınav sonuçları, yazılı sınavdan sonraki 13. günde, saat 16.00’dan sonra internette açıklanmaktadır. Türkiye içinde belirttiğiniz bir adrese, yalnızca bir adet sınav sonuç raporu da British Council tarafından ücretsiz olarak gönderilmektedir.

IELTS ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için British Council’ın resmi internet sayfasını BURADAN ziyaret edebilirsiniz.

Not: TOEFL, CAE, FCE Sınavları Hakkında Sitemizden Bilgi Alabilirsiniz.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>