GRE Sınavının İçeriği Nedir?

Gre Sınavı Bölümleri

GRE Sınavı, GRE General test ve GRE Subject test olarak ikiye ayrılmaktadır. GRE Subject Test, yüksek lisans veya doktora yapılacak alanla ilgili teorik becerileri ölçmektedir. GRE Subject Test bu bakımdan GRE General Test Sınavına göre bazı üniversiteler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ancak bu durum her koşulda geçerli değildir ve başvuru yapılacak üniversitenin istediği sınavların dikkate alınması gerekmektedir.

GRE General Test Sınavının Bölümleri

GRE General Test 3 kısımdan oluşmakta ve 3 saat 15 dakika sürmektedir. GRE General Test’in bölümleri şu şekildedir:

  • Verbal Reasoning: GRE Verbal Reasoning’ de 3 farklı soru tipinden (Reading Comprehension, Sentence Equivalance, Text Completion) oluşan 2 adet bölüm bulunmaktadır. GRE Verbal Reasoning bölüm başına 20 soru ve 30 dakika olmak üzere toplamda 40 sorudan oluşmakta ve 1 saat sürmektedir.
  • Quantitative Reasoning: GRE Quantitative Reasoning; Quantitative Comparison, Numeric Entry Questions, Multiple-Choice Questions (One Answer Choice),Multiple-Choice Questions (One or more answer choices) olmak üzere 4 farklı soru tipinden oluşmaktadır. GRE Quantitave Reasoning 2 bölümden oluşmakta; toplamda 40 soru olup 75 dakika sürmektedir.
  • Analytical Writing: GRE Analytical Writing; Analyze An Issue Task ve Analyze an Argument Task olmak üzere toplamda iki farklı kısımdan oluşmaktadır. Her kısım için 30 dakika olmak üzere GRE Analytical Writing toplamda 1 saat sürmektedir.

Genel Gre sınavının bölümlerini, soru çeşitlerini ve sınava nasıl hazırlanmanız gerektiğini sitemizden ücretsiz indirebileceğiniz GRE Hazırlık Kitaplarıyla detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

GRE Subject Test Sınavı hakkında detaylı bilgiyi BURADAN alabilirsiniz.

Genel GRE Sınavının Puanlanması

Yeni GRE sınavında (2011 senesi sonrası) analitik yazım dışındaki bölümlerde puanlama değişikliğine gidilmiştir. Buna göre, Verbal ve Quantitative Reasoning bölümlerinin puan aralığı 1’er aralıkla artacak şekilde 130 ile 170 arasında belirlenmiştir.

GRE Analytical Writing puanlaması ise 0,5’lik aralıklarla değişecek şekilde 0 ile 6 rakamları arasında belirlenmiştir.

GRE General Test sınavının bitmesiyle Analytical writing kısmı hariç sınav skorunuzu ekrandan görebilirsiniz. GRE resmi sınav sonucuna ise yazdığınız kompozisyonların okunmasıyla beraber sınav tarihinden itibaren sonraki 10-15 gün aralığında Online GRE hesabınızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, GRE hesabınızda skorunuzun görüntülenmesi, skorunuzun başvurduğunuz programlara da iletildiği manasına gelmektedir.

Not: GRE Sınavı Başvuru Başvurusu, Ücreti, Geçerlilik Süresi hakkında BURADAN bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, GRE&GMAT&ALES Eşdeğerliği Makalesini OKUMANIZ tavsiye edilmektedir.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>