Erasmus Değişim Programı

Erasmus programı, farklı ülkelerde bulunan üniversitelerin birbirleriyle işbirliği yapmasını sağlayan Avrupa Birliği programıdır. Erasmus programıyla yabancı üniversiteler arasında kısa süreli öğrenci ve eğitmen değişimi yapılmaktadır. Erasmus programının mali destek verdiği bu değişim programlarının süresi 3 ile 12 ay arasında değişiklik göstermektedir. Erasmus programıyla verilen hibeler üniversitelere ve gidilecek olunan ülkeye göre değişiklikler göstermektedir.

Erasmus Programının Amacı

Erasmus programının amacı Avrupa’daki üniversitelerin ve öğrencilerin kalitesini arttırmak ve bu sayede Avrupa toplumunu uzun vadede daha iyi yerlere getirmektir. Erasmus programının diğer bir amacı da kişilerin yabancı kültürleri tanıma fırsatı etmesi ve bu sayede kültürler arası kaynaşmanın sağlanmasıdır. İş piyasası açısından düşünecek olursak, Erasmus programları bireylerin çok yönlü gelişmesini sağlayarak, özel sektöre ve iş hayatına daha hazırlıklı hale gelmesini sağlamaktadır.

Erasmus Başvurusu

Erasmus programları için öncelikle üniversiteler arası resmi olarak onaylanan ikili anlaşmanın olması gerekmektedir. Erasmus başvurusu için gerekli olan bazı belgeler ve sınavlar bulunmaktadır. Öncelikle başvurularda not ortalamasına ve dil seviyesine bakılmaktadır. Net olarak ifade etmek gerekirse, Erasmus başvuru değerlendirme kriterlerinde not ortalaması ve yabancı dil bilgisi eşit öneme sahiptir.

Yabancı dil bilgisinin hesaplanmasında ise adayla yapılan dil mülakatı ve dil sınavlarından alınmış olan dil puanının ortalaması alınmaktadır. Erasmus programları için YÖK’ün kabul ettiği yabancı dil sınavları (YDS) ve YDS’ye eşdeğer kabul edilen diğer dil sınavlarıdır. Bunun yanı sıra Erasmus başvurusu için adayın Erasmus başvuru formu, niyet mektubu ve güncel transkripti gerekmektedir. Erasmus başvuruları ilgili bölüm koordinatörüne doğrudan yapılmaktadır.

Erasmus Başvuru Tarihleri

Erasmus programları için belirlenen başvuru tarihleri üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellemek gerekirse, Erasmus başvuruları güz ve bahar dönemi olacak şekilde yılda iki kez yapılmaktadır.

Erasmus başvuru tarihleri her üniversitede farklı olabileceğinden ilgili kurumların web sitelerine ve/veya bağlı olunan üniversitenin bölüm ve fakülte koordinatörlerine başvurulması adaylara tavsiye edilmektedir.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>