Doktora Denkliği Nedir?

Doktora denklik işlemleri yurt dışında doktora eğitimini tamamlamış bireylerin almış oldukları diplomaların Türkiye’de de geçerli olması için yaptıkları işleme denilmektedir.

Yüksek lisans denklik işlemleri, Yüksek Öğretim Kurumu’nca yapılmakta iken doktora denklik işlemleri Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı’nca (UAK) yapılmaktadır.

Doktora denklik başvurusu, Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı’na elden yapılabildiği gibi posta yoluyla da yapılabilmektedir.

Doktora Denklik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  • Doktora diplomasının noter onaylı sureti ve noter onaylı tercümesi
  • Lisans diplomasının noter onaylı sureti, diploma yabancı ülkede alınmıs ise Yükseköğretim Kurulu’ndan alınmıs denklik belgesinin noter onaylı sureti
  • Doktora diplomasına esas teskil eden transcript aslı
  • Doktora diplomasına esas teskil eden ciltli doktora tezi ve CD’de doktora tezi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Denklik başvuru formu (Doktora denklik başvuru formunu BURADAN temin edebilirsiniz.)

Doktora Denklik Belgesi Temini

Doktora denklik belgesi çıktığında, aday doktora denklik belgesi ve Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı’na sunmuş olduğu ciltli doktora tezini, elden teslim alabilmektedir. Doktora denklik belgesi ve ciltli doktora tezi istenildiği takdirde Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı tarafından kargo ile de adayın belirtmiş olduğu adrese de gönderilebilmektedir.

Doktora denklik başvurusunda evrakların eksiksiz ve tam olması gerekmektedir, aksi takdirde doktora denklik başvurusu kabul edilmez ve adayın belirtmiş olduğu adrese adayın sunmuş olduğu dökümanlar ödemeli kargo ile geri gönderilir.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>