Doktora Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Doktora başvuruları için istenilen belgeler değişiklik göstermek ile birlikte temel olarak istenilen belgeler aşağıda ki gibidir;

  • Lisans Diploması ve Yüksek Lisans Diploması

Doktora başvurusu yapabilmek için öncelikle; lisans eğitimini tamamlamış ve lisans diplomanızı sonrasında ise Yüksek Lisans eğitiminizi tamamlayarak yüksek lisans diplomanızı almış olmanız gerekmektedir.  Kuruma lisans ve yüksek lisans diploması sunulmadığı sürece kesin kayıt yaptırılamamaktadır. *Geçici mezuniyet belgesi geçerlidir.

  • ALES Sonuç Belgesi (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)

Yüksek lisans programlarında istenilen ALES puanları değişiklik göstermek ile birlikte; YÖK tarafından belirlenmiş en düşük başvuru puanı 55’dir. Başvuru yapmak istediğiniz programın belirlenmiş ALES puanını kurumun web sitesinden öğrenebilirsiniz. Bazı üniversiteler ALES puanı yerine GRE ve GMAT sonuçlarını da kabul etmektedirler. * Tezsiz yüksek lisans başvurularında ALES şartı aranmamaktadır.

  • Yabancı Dil Bilgisini Gösterir Belge

Yabancı dil bilgisini gösterir belge; IELTS, YDS, TOEFL gibi sınavlardan alınan sonuçları içermektedir. Doktora için yabancı dil puanı minimum 55’dir.

  • Transkript  

Transkript, alınan derslerdeki öğrencinin başarı durumunu gösteren belgedir. Transkripte not durum çizelgesi de denilmektedir.

Referans mektubu, referans gösterebileceğiniz kişilerin sizinle ilgili görüşlerini ifade ettiği bir mektup türüdür. İnandırıcılığı olması bakımından, birden çok kişiden alınması gereken referans mektubu, başvuru yapılan programa ağzı kapalı, açılmamış veya mühürlü bir şekilde gönderilmelidir.

Niyet mektubu, başvuru yapan adayın; başvuru nedenini, o ana kadar almış olduğu eğitimi, gelecek hedeflerini net ve etkileyici bir şekilde anlattığı bir mektuptur. Niyet mektubu hazırlanırken, kazanılan başarılar, burslar ve ödüllerin yazılması kişiyi öne çıkartacaktır.

Özgeçmiş, kişisel bilgilerin yer aldığı bir tanıtım yazısıdır. Kişisel bilgilerin yanı sıra; özgeçmişte eğitim, burs, ödül ve başarı bilgileri de yer almalıdır.

  • Başvuru Formu

Yüksek lisans başvurularında enstitülerin web sitelerinde bulunana başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

  • Diğer Belgeler: Tezli yüksek lisans başvurularında fotoğraf, başvuru ücreti dekontu, disiplin sicilini gösterir belge, nüfus cüzdan fotokopisi ve askerlik durum belgesi de istenilmektedir.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>