Doktora Başvuru Şartları

Türkiye’de doktora başvuru şartları 06.02.2013 tarihli Resmi Gazete’de belirtilmiştir. Ancak, başvuru şartlarının üniversitelere göre de farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu bakımdan adayların doktora yapmayı düşünenlerin ilgili enstitüden öğrenebileceklerini söylemekte fayda vardır.

Ancak YÖK’ün belirlemiş olduğu doktora başvurusu için gerekli belgeler genel olarak şöyledir :

 • Bir lisans veya tezli yüksek lisans diplomasına sahip olmak. Lisans derecesiyle bütünleşik doktora programlarına başvuru yapılabilir. (Tıp, Diş Hekimliği ve veterinerlik için hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli Tıp, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri diplomasına; Eczacılık ve Fen Fakültesi alanı için Eczacılık ve Fen Fakültesi lisans veya yüksek lisans derecesine veya Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlık yetkisine sahip olmak)
 • ALES’ten başvurulacak programın puan türünde en az 55 almış olmak (Lisans diplomasıyla başvuranların en az 80 puan almış olması gerekmektedir.)
 • Lisans derecesiyle doktora programlarına (bütünleşik doktora) başvuranlar için lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olması (Yüksek lisans derecesiyle doktoraya başvuranların ALES&Yüksek lisans not ortalaması ve mülakat sonuçları birlikte değerlendirilecektir.)
 • YDS sınavından en az 55 puan almak (TOEFL/IELTS sınavlarının, YDS karşılığı hesaplanmaktadır.)

Doktora başvuru şartları genel olarak yukarıdaki gibi ifade edilse de bazı enstitüler üniversite senatosunda alınan kararlar doğrultusunda neden doktora yapmak istediğini belirten doktora niyet mektubu ve uluslararası geçerliliği olan sınavlar da isteyebilmektedir. Doktora niyet mektubunun nasıl yazılması gerektiğini sitemizin uzman akademisyen kadrosunun bakış açısıyla öğrenebilirsiniz.

Doktora başvuru şartlarının değişkenlik göstermesi bakımından, adayların doktora başvuru şartlarını başvuru yapacakları ilgili enstitüden öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Doktora başvuru şartlarının farklılık gösterdiğine dair bir örnek olarak Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlar doktora başvuru şartlarında genellikle ALES puanını aramamaktadır. Fakat, ilgili üniversite senatosunun bu konuda bir kararı olması durumunda Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuvar başvurularında da ALES şartı aranabilmektedir.

Doktora eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz: Doktora Nedir?

Doktora Başvuru Şartları konusu ile ilgili sorularınız için aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevaplanacaktır.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

21 Yorum

 1. 1
  • 2

   Öncelikle YÖK’ten denklik almalısınız, daha sonra ALES ve YDS sınavlarına girmelisiniz. Bu aşamalardan sonra geriye başvuru ve mülakatlar kalıyor.

 2. 3

  Sayisal:54.83
  Sözel :57.58
  E.A :53.09
  Ales sonucum bu puanlarla doktora ya da bütünleşik doktora yapabilirmiyim ?
  Uzaktan eğitim tezli yüksek lisans yapmayı düşünüyorum doktora da aynı şey varmı yoksa okul bünyesinde mi yapılıyor ? Görev gerekçesiyle gidip gelmem sıkıntı…

 3. 4

  Merhaba 3,18 gno ortalamam var lisans dan yüksek lisans yapmadan ales den de 80 üzeri alırsam doktoraya direk başvuru yapabilirmiyim?

  • 5

   Bu şekilde yüksek lisans yapmadan doktora ancak bütünleşik doktora programları ile oluyor. Fakat çok az sayıda bölümün bütünleşik doktora programı bulunmaktadır. Mezun olduğunuz bölümün bütünleşik doktora programı mevcut ise başvuru yapabilirsiniz.

 4. 6

  2016 Eğitim fakültesi mezunuyum. Ne tezli ne de tezsiz yüksek lisans yapmadım. (Bi yerde okumuştum) yüksek lisans yapmadan direkt doktora yapılabiliyor mu ? Diğer sorum da yapılıyosa eğer ileri ki süreç için (doçentlik vs.) bi engel oluşturuyor mu yüksel lisans olmaması

  • 7

   Bütünleşik doktoradan bahsediyorsunuz. Her bölüm için bütünleşik doktora programı bulunmamaktadır. Normal doktora programı normal süresi 4 yıl iken, bütükleşik doktora normal süresi 5 yıldır. Herhangi bir farkı bulunmamaktadır akademik kariyer açısından.

 5. 8

  Yüksek lisans not ortalaması 4 lük sistemde 3.5 olmadıgı taktirde doktora yapılamıyor diye duydum acaba bunun doğrulugu nedir ?

 6. 10
 7. 12

  Benim merak ettiğim birşey var. Sanat Tarihi Bölümü mezunuyum. Ortalamam 2.79. Bu alanda yüksek lisans ve doktora yapmak istiyorum. Ortalamam doktoraya girebilmek için yeterli mi sizce?

 8. 15
  • 16

   Tezsiz yüksek lisanstan mezunları doktora eğitimine başvuramazlar(06.02.2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisansa kayıtlı olan veya mezun olanlar hariç), sadece tezli yüksek lisanstan mezun olanlar doktora eğitimine başvurabilirler. (bkz:Tezsiz yüksek lisans nedir?)

 9. 17

  Merhaba,

  2013 yılında Ales Puanım 56 ve geçerlilik süresi bu yıl sonu bitiyor. Bu puanımla doktoraya başvurabilir miyim? Yüksek Lisansımı Tezli bitirdim. Özel veya devlet üniversitelerine başvuru yapabilir miyim? Bir kaç yerde okudum 55 ve üstü puanla tezli yapanlar başvuru yapabilir diyor fakat İst. Ünv. sitesinden başvurumu kabul etmiyor.

 10. 18

  Avusturya lisesi mezunuyum. Viyana üniversitesinden lisans ve lisansüstü diplomam var.TC vatandaşıyım.Türkiye’de Türk- Alman üniversitesinde doktora yapmak istiyorum. Ales sınavına girmelimiyim? Girmem gerekiyorsa sınava girmeden önce denklik belgesini almış olmalımıyım?
  Sınava girdikten sonra da denklik alsam olur mu? Çünkü denklik almanın biraz uzun sürebileceği söylendi.
  Aynı üniversitede akademik personel olarak çalışmam mümkün olur mu? Doktora çalışırken de yapabilirmiyim?
  Bilgi vermenizi rica ederim.

 11. 19
 12. 21

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>