CAE Certificate in Advanced English

CAE (Certificate in Advanced English) Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan, dünya çapında 13.500’ün üzerinde üniversite, kurum ve işveren tarafından kabul edilen bir dil sınavıdır.

CAE, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı YDS sınavına denk bir sınav olup, Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından biridir. CAE sınavının geçerlilik süre sınırı bulunmaz; bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir. CAE ile alınan dil puanının ÖSYM tarafından belirlenen denk puanı yüksek lisans, doktora ve iş başvurularında kullanılabilmektedir. ÖSYM’nin belirlediği CAE dil puanı denklik tablolarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

CAE’ye Nasıl Başvurulur?

CAE başvuruları üç adımda olmaktadır:

  • Kendinize en yakın ve uygun sınav merkezini bulun. Sınav merkezlerine ulaşmak için BURAYA bakabilirsiniz.
  • Bulduğunuz sınav merkezi ile iletişime geçerek sınav ücreti (ücret sınava girdiğiniz ülkeye göre değişmektedir) ve kayıt bilgilerini edinin.
  • Sınava ne zaman ve nasıl gireceğinizi belirleyin. Sınav tarihleri için BURAYA bakabilirsiniz.

CAE Sınav Formatı

CAE, paper based (kağıt üzerinde) ve computer based (bilgisayar tabanlı) olmak üzere iki farklı sınav modülüne sahiptir ve bu iki modülün sınav tarihleri birbirinden farklıdır.

CAE sınavı, IELTS ve TOEFL’dan farklı olarak 5 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler: okuma (reading), yazma (writing), İngilizce kullanımı (use of English), dinleme (listening) ve konuşmadır (speaking).

CAE Konuşma sınavı (speaking) iki sınav görevlisi ve iki aday ile birlikte yüz yüze gerçekleştirilir.

Sınav formatı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için BURAYA  bakabilirsiniz.

CAE Puanları ve Sonuç Süreci

CAE sınavında başarılı olmanız halinde iki doküman alırsınız. Bunlardan biri Sonuç Raporu (Statement of Results) diğeri de Sertifikadır (Certificate).

CAE sonuç raporunda üç farklı bilgi yer almaktadır. Bunlar:

  • 5 farklı bölümde yapılan sınavlara göre toplam puanını içeren sonucunuz,
  • Ulaştığınız puana göre bulunduğunuz derece,
  • Sınava tabi tutulduğunuz bölümlerdeki performansınızı (olağanüstü, iyi, sınırda, zayıf olmak üzere) gösteren profiliniz.

CAE sınav sonuçlarınız 2 hafta içinde (kâğıt üzerinde sınav almışsanız 4 hafta içinde) internette yayınlanır. CAE sınav başvurunuzu yaptığınız merkezden bu internet hizmetinden nasıl yararlanacağınıza dair bilgi alabilirsiniz.

CAE sertifikanız ise üç ay içerisinde sınav merkezlerine gönderilir. Sertifikalar başarınıza bağlı olarak hangi düzeyde olduğunuzu gösterecek şekilde hazırlanır.

CAE sınavı hakkında daha ayrıntılı Türkçe bilgi almak için BURAYA  ya da İngilizce bilgi almak için BURAYA  bakabilirsiniz.

Not: FCE Sınavı Hakkında Sitemizden Bilgi Alabilirsiniz.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

2 Yorum

  1. 1

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>