ALES’siz Yüksek Lisans Nedir? (Nasıl Yapılır?)

ALES‘siz yüksek lisans; ALES puan şartı aranmayan tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Tezsiz yüksek lisans programlarında YÖK’ün kararı ile ALES puanı şartı kaldırılmıştır. Bu sayede yüksek lisans eğitimi almak isteyen ancak ALES puanı bulunmayan öğrenciler artık ALES puanı olmadan yüksek lisans yapabilmektedir.

ALES’siz Yüksek Lisansa Başvuru Nasıl Yapılır?

Bunun için başvuru tarihlerinde üniversitelerin websitelerinden online olarak ya da üniversiteye giderek bizzat kayıt yaptırabilirsiniz. Genellikle kontenjanlar yüksek sayıda olsa da programa kayıt hakkı kazanmanız gerekmektedir, sıralamalar lisans not ortalamasına göre yapılır.

Tezsiz Yüksek Lisans Eğitiminde ALES Şartı Yok

ALES puanı şartını gerçekleştiremeyen ve çalışma hayatından dolayı derslere katılamayan öğrenciler için Tezsiz yüksek lisans programları büyük bir fırsat yaratmıştır. Tezsiz yüksek lisansta tez yerine dönem projesi yapılmaktadır.

Tezsiz yüksek lisans hakkında daha fazla bilgi almak için: Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz Yüksek Lisans Derecesi

Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri Yükseköğretim Kurumu’nun Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği çerçevesinde tanınan bütün öğrencilik haklarına sahiplerdir. Ayrıca, tezsiz yüksek lisans öğrencileri aynen tezli yüksek lisansta olduğu gibi normal bir şekilde yüksek lisans derecesine sahip olmaktadırlar. Tezsiz yüksek lisans eğitimi yapmanın öncelikli koşulu lisans mezunu olmaktır. Sonrasındaysa eğitime başlayabilmek için üniversitenin kurallarına uygun olan gerekli şartlar yerine getirilmelidir.

Tezsiz Yüksek Lisansın Önemi

Tezsiz yüksek lisansın artan öneminin temel sebebi günümüz iş piyasalarında yüksek lisansın giderek önem kazanmasıdır. Hatta, iş ilanları incelendiğinde günümüzde çoğu iş ilanı için yüksek lisans aramak gayet doğal bir hale gelmiştir. Bunun yanı sıra, özellikle çok uluslu ve büyük şirketler terfi kararlarında adayların pratik niteliklerinin yanı sıra almış oldukları yüksek lisans veya varsa doktora derecelerine de önem vermektedirler.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

80 Yorum

 1. 1

  Merhaba
  Önlisans muhasebe mezunuyum. Açık öğretimden Maliyeye tamamlıyorum bu yıl bitecek ve bahar döneminde ALES’e girmeyi planlıyorum. Ben kendi bölümüm dışında bir bölüm okuyabilir miyim? Örnek veriyorum sağlık, mühendislik, hukuk vs… yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Teşekkürler

  • 2

   Tezsiz yüksek lisans programlarının birçoğunu okuyabilirsiniz, tezli yüksek lisansta ise genellikle lisans mezuniyet şartı olur. Tabi olmayanlar da var, ilanların özel şartlarını incelemelisiniz.

 2. 3

  Merhaba 2 yıllık elektronik elektirik bitirdim üstünü işletme tamamladım açıkögretimden fakat bölümün olan elektonik mühendisliği altında yüksek lisans yapmak istiyorum ne yapmam gerekli

 3. 4

  Mrb 2yıl örgün öğretim vakıf üniversitesinde okuyup aöf işletmeye dikey geçiş yaptım. Vakıf üniversitesinde tezsiz yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. ALES şartı var mıdır Nasıl öğrenci kabulü yapmaktadırlar

 4. 6
 5. 7

  Merhabalar tezli yüksek lisans yapmak istiyorum ancak bu sonbahar Alese gireceğim, şu durum başvuru yapmama engel midir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • 8

   Evet, engeldir. ALES puanı olmadan tezli yüksek lisans programlarına başvuru yapamazsınız, tezsiz yüksek lisans programlarını düşünebilirsiniz.

 6. 9

  Merhaba
  Önlisans hemşirelik mezunuyum. AÖF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdim.
  Hemşirelik veya sağlık Bilimleri ile ilgili alanda yüksek lisans yapabilir miyim.
  AÖF nin yüksek lisans programları için Ales gerekli mi
  Teşekkürler

 7. 11

  merhaba ben anadolu üniversitesi uluslararası ilişkileri bitirdim tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum ve yükseköğertim kurumlarına geçmek istiyorum ales şartmı,şanlıurfada görev yapıyorum.

 8. 13

  tezli yüksek lisans yapmak için yabancı uyruklu öğrencilere lisans diploma notu ile yüksek lisans yapma şansı varmı acaba

 9. 14

  merhaba ben azerbaycandanım. tezli yüksek lisans yapmak istiyorum ama kendi bölümüm dışında bir bölüm istiyorum bu mümkün mü ?

 10. 15

  Merhaba Sayın İlgili, Lisans mezunuyum. Yüksek Lisansa başvurmak istiyorum. Ales şartı olmadan. Nasıl başvurabilirim. Ayrıca bunun ücreti ne kadardır.

 11. 16

  Merhaba..alesten 65 aldim .Kamu hukuku alaninda yuksek lisans yapmak istiyorum ama yds puanim yok .yds siz yuksek lisans icin basvurabilecegim universiteler hakkinda bilgi verebilir msnz. ?Ayrica tezsiz yuksek lisans yaptiktan sonra tezli bolume gecis var mi ?

 12. 17

  İyi aksamlar ben Azerbaycanlı vetendasiyim ünversteyi turkiye de okuyurum alezsiz yuksek lisans yapmak istiyorum .lisans yapmak için not ortalanması kaç olması gerekir şimdiden teşekkürler.

 13. 18

  merhaba
  yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum.aklımdaki ülkeler bosna hersek ve azerbaycan. bu konuda bilgi alabileceğim bir site önerebilirmisiniz.

 14. 19
 15. 20
 16. 21

  Merhaba ben tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum ales puanı gerekli değil sanırım ama bu ales puansız tezsiz yüksek lisans devlet Üniversitelerinde var dimi? Ales puansız tezsiz yüksek lisans yapabilirim devlet Üniversitesinde?

 17. 22

  Türk vatandaşıyım ve azerbaycanda hemşirelik üzerine yükseklisans yapmak istiyorum şartlar ve yapmam gerekenler nelerdir lütfen…yardım edin….. 🙁

 18. 23

  Merhabalar ben Türk vatandaşıyım ama yurt dışında doğdum ve bügüne kadar üniversite dahil yurt dışında
  okudum Modern Sciences and Arts University (MSA) Üniversitesi – Diş Hekimliği’nden Mezunum Dus sınavı yada alese girmeden burada yükseklisans yapabilirmiyim

 19. 24

  merhabalar, Azerbaycanda yl yapmak istiyorum, bunun için ales e girmiş olmam şart mı? gerekli şartları nerden öğrenebilirim?

 20. 25
 21. 26

  Merhabalar ;
  Devlet üniversitesinde Türk dili ve edebiyatı bölümünü bitirdim özel üniversitelerin birinde tezli yüksek lisans yapmak istiyorum buna kıbrıs üniversiteleri de dahil acaba sonradan doktora imkanı olduğu zaman tekrar doktorayı devlet üniversitelerinde yapabilirmiyiz? Bir de kıbrıs yada herhangibir özel üniversitede tezli yüksek lisans yapınca devlet üniversitelerine doktora veya araştırma görevlisi olarak kalabilme imkanımız oluyor mu bilgilendirirseniz sevinirim ? Saygılar ..

 22. 27
 23. 29

  Selam ben almanya doğumluyum ve liseyi burada bitirdim. yös(yabancı öğrenci sınavı) sınavı ile sakarya ünv girdim ve yüksek lisans yapmak istiyorum ikametim halen almanyada ama tc vatandaşıyım. Yüksek lisans için ales sınavınamı giricem yoksa yabancı öğrenciler için yüksek lisanstada farklı bir başvuru yöntemimi var yardımcı olursanız sevinirim.

 24. 30
 25. 31

  merhaba ben aof isletme mezunuyum birsekilde yukseklisansa kayit olmam lazim.Mumkunse ales sarti olmadan kayit yaptirmak istiyorum ne yapmam lazim

 26. 32

  Tezli yuksek lisansa başvuracagim sormak istediğim acaba 2015 ales puanm degil de 2014 olanı kullanabilirmym cunku 2014 digerine gore daha yuksek ? Yoksa 2015 tekini mi kullanmak zzorundaym ?

 27. 33
 28. 34

  Salam, Ben azerbaycaliyim , Turkiyede yuksek lisans yapmak istiyorum ingiliz Dili ve edebiyyati bolumu icin , amma ales sinavi vermeden mumkun mu?mumkunse hangi universitelerde ?

 29. 35

  Merhaba tezsiz Yüksek Lisans yapmak için ales puanım yok. Başvuru yapabilir miyim. Bu arada türkiyede okudum yurtdışı falan yok lütfen acil cevap verin. Teşekkürler

 30. 36

  Ben ebelik son sinifim azerbaycanda yuksek lisans yapmak istiyorum ama sartlarini bulamadim rica etsem bana yardimci olur musunuz.

 31. 37

  Merhaba ben yuksek lisansi yurtdisinda yapmak istiyorum yalniz yapmak istedigim bolum farkli. Ben maliye bolumunden mezun olacagim. Yuksek lisansi sadece iibf bolumlerinden mi yapabilirim yoksa sosyolojo tarih edabiyat gibi bolumlerden de yapabilir miyim.

 32. 38
 33. 39
 34. 40

  BEN TEZSİZ YÜKSEK LİSANSA KAYIT OLMAK İSTİYORUM ANCAK BAZI OKULLAR ALES İSTİYOR. BİRDE UZAKTAN EĞİTİM VEREN ÇOK FAZLA KURUM YOK SİZDEN RİCAM; UZAKTAN EĞİTİM VERİP ALES İSTEMEYEN KURUMLAR İLE İLGİLİ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
  BEN ANKARADAN YAZIYORUM SİZLERE. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. UZAKTAN EĞİTİMDE HERŞEY SADECE İNTERNETTEN OLUYOR DEĞİL Mİ? ANKARA DIŞINDA DA HERHANGİ BİR OKULDA DA EĞİTİM ALABİLİR MİYİM?

 35. 41

  Merhaba,Tezsiz Yüksek lisans eğitimi 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için alınan yeni bir kararla kaldırıldımı?
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 36. 42

  Merhabalar;
  İkbahar ales sınavına girdim bu sene 56 puan aldım basvurular ne zaman baslıyor bıde bu puan yeterlı mı tezsız yuksek lısans yapmak ıstıyorum ne sekılde yapabılırım.Yardımcı olursanız sevınırım şimdiden teşekkürler.

  • 43

   @gülşah
   Her üniversiteye göre farklılıklar gösterse de, yüksek lisans başvuruları başladı.

   Ales skorunuzun yeterli olup olmadığı programa başvuran diğer adaylara ve enstitünün belirlemiş olduğu Ales puan barajına bağlı. Ancak şunu belirtelim: YÖK’ün belirtmiş olduğu taban Ales puanı en düşük 55 olmak zorunda. Yani sizde bu açıdan bir problem yok

 37. 44
  • 45

   @Emine
   İlanda alan dışı alım varsa evet siz o alandan almış olduğunuz Ales puanla başvurabilirsiniz.

 38. 46
 39. 47

  merhaba ben yabancı uyruklu öğrenciyim peki harç parası da var demi bide ne kadar öğrenebilirmiyim tesekkurler

  • 48

   @mahtuba matmuradova
   Devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisansa başvurursanız harç parası ödemezseniz..

 40. 49

  ben duydumki yabanci uyruklu vatandaslar icin ales aranmakta bazi universitelerde ama puan sarti yoktur..
  .dogrumu bu?onceden tesekkurler…

 41. 50

  Gazi Üniversitesi uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programları için ALES şartı var. ALES şartı olabilir mi, olmaması mı gerekir?

  • 51

   Ales şartı olup olmamasına üniversiteler kendileri karar verebilirler. Nitekim Gazi Üniversitesi’de böyle bir karar vermiş.

 42. 52
  • 53

   Elbette uzaktan yüksek lisansta öğrenci statüsünde oluyorsunuz ve askerlik tecilini öğrenci belgenizle yaparsınız

 43. 54

  İyi akşamlar.
  Konu ile ilgili herhangi bir bilgim olmamasından dolayı soracağım sorulardan dolayı özür dilerim.
  Kısa sürede doğru cevap alabilmek amacıyla bilgi rica ediyorum.

  1.ALES sınavına katılmadan yüksek lisans yapılabilinir mi?
  2.Yapılabiliniyorsa kayıt tarihi ve üniversitelere ne şekilde ulaşabilirim?

  Teşekkürler,

  Mehtap

  • 55

   Mehtap Hanım merhaba,

   Tezsiz yüksek lisansta Ales şartı aranmamakta. Bu bakımdan yapabilirsiniz evet.
   Üniversitelerin enstitü sayfaları yüksek lisans için ilana çıkarlar. Sonbahar dönemi için Haziran gibi; İlkbahar dönemi ise Aralık, Ocak gibi enstitü web sayfalarını ziyaret etmenizi öneririm.

 44. 56

  ii gunler,,,ben Azerbaycan vatandasiyim,,,tezli yuksek lisans yapmak icin ales gereklimi???yukarida gereksiz cevabi yazmissiniz,,net olarak cevap verebilirmisinz,,ales gereksizse eger hangi sartlar altinda yabanci uyruklu ogrenciler kabul ediliyor?(devlet universiteleri icin)

  • 57

   Tezsiz yüksek lisans programları için genelde ALES sınavına gerek olmuyor..Ancak, tezli yüksek lisans başvurularında Ales aranmakta..

   Yabancı uyruklu öğrencilerin hangi şartlarda kabul edildiği enstitülere göre değişiyor. Ancak, tezli yüksek lisans alımlarında ALES bir şart..

 45. 58

  merhaba! Ben Türkiye de okuyorum ama yüksek lisans için Amerika nın hatırı sayılır bir üniversitesine (Cornell)gitmek istiyorum . Bunun için ales ne kadar etkili yada gerekli mi yada tam anlamıyla nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz? şimdiden teşekkürler !

  • 59

   Ales Puanı Uluslararası geçerliliği olan bir sınav değildir. Cornell Üniversitesi’nde başvurmak istediğiniz yüksek lisans programının başvuru koşullarına (Admission Requirements) bakın. Orada GMAT veya GRE sınavlarından birisine girmeniz gerektiğini göreceksiniz.

   GMAT ve GRE, ALES’in Uluslararası versiyonudur diyebilirim.

 46. 60

  Merhaba ,
  Lisans mezunuyum ve şuan özel bir üniversitede tezsiz yüksek lisans yapıyorum . Doktora yapmak istiyorum . Bunun için nasıl bir yol haritası izlemem gerekmektedir ?? ALES sınavı olmadan bu mümkün müdür ??
  Bir çok sitede bir çok farklı yorum okudum . Doğru yönlendirilmek adına bilgilerinizi rica ediyorum .
  Saygılarımla.

  • 61

   Doktora başvurusunda ALES gerekmektedir.
   Doktora yol haritası şu şekilde: Üniversiteler Yükseklisans ve doktora ilanlarını bahar ve son bahar yarıyılı için kendi web sitelerinde ilan ederler. Sizde, başvurunuzu gerçekleştirirsiniz.

 47. 62

  ben Türkiye de üniversite bitirdim ve Avusturya da yüksek lisans yapmayi düşünüyorum matematik üzerine dil için orda hazirlik yapmayi düşünüyorum ama zor olurmu baş edebilir miyim o konuda emin olamadim ve başvuru için sadece alesden 55 almak yeterli yaziyo okulun sitesinde acaba biraz bilgilendirebilirmisiniz

  • 63

   Elbette başarabilirsiniz. Almanya’da eğitim almak için gelen sizin durumunuzda kişilerle tanışmıştım. 6 ay kursa gittikten sonra dil sınavını geçip bölüm derslerine başladılar. Matematik’in evrensel ve kendine has bir dili olması Almanca yeterliliğini 2.planda bırakır diye düşünüyorum.

 48. 64

  güney korede işletme bitirdim. ankarada yüksek lisans yapmak istiyorum. yds sınavını kaçırdım bu sene kesin kayıt yaptırmam gerekiyor kasımdan önce yoksa askere gitmem gerekicek. kore ve ingiliz dallarından sınava girsem derece yaparım. Alesten ümidim yok diploma notumda düşük nasıl bir yüksek lisans yapmam gerekir.. (denkliğimi aldım) bölüm fln farketmez paralı da olabilir. yeterki yüksek lisansa kabul alayım. teşekkürler şimdiden.

  • 65

   Ankara’da bulunan üniversiteleri incelemeniz gerekir..Önümüzdeki Ağustos ve Eylül ayları yüksek lisans ilanlarının açıldığı aylar.
   Bazı başvurular elden ilken bazıları ise Online yapılabiliyor.
   Ankara’da ki tezsiz yüksek lisans programlarını araştıracaksınız..

 49. 66

  Merhaba ben azerbaycan vatandasiyim, turkiyede yukseklisans okumak istiyorum, ingilizce ogretmenlik uzere,ielts ve tomer puanim var, benden yds ve ales ve tys talep ediliyormu?

 50. 69

  merhaba ben sonbahar dönemi yüksek lisans sınavına girdim ve 67 civarı aldım kamu yönetimi öğrencisiyim. yüksek lisansta şansım var mı bide sosyoloji bölümünü yüksek lisans olarak okuyabilir myim

  • 70

   Elbette şansınız var..Enstitülere yapılan başvurularda Ales puanı değerlendirme kriterlerinden sadece bir tanesi..Bunun yanı sıra, kamu yönetimi üzerine sosyoloji bölümü masteri da olabilir elbette. Ancak, bu durumda belirleyici olan enstitülerin kendi almış olduğu kararlar. Yani bazı enstitüler kabul ederken bazıları etmeyebilir. Doğrudan sormanızda fayda bulunmakta

 51. 72

  Merhaba, ben şuan İngilterede yaşıyorum ve Londrada Bilgisayar Programcılığı (Computer Science) bölümü 3 yıllık okuyorum ve burda 4 yıllık yok, Türkiye’de bu 4 yıllığa eşitmidir? 2015’de mezun oluyorum ve Türkiye’ye dönüp Tezli Yüksek lisans yapmak istiyorum ALES sınavına girmeden direk başvuru yapabilirmiyim yoksa sınava girip belirli bir puan çekmem şartmı? şartsa kaç puan? Teşekkür ederim.

  • 73

   BURADAN denklik başvurusu yapmalısınız. Eğer kabul edilirse ve Tezli Yüksek Lisans yapmak isterseniz ALES’e girmeniz şart. ALES olmadan sadece Tezsiz Yüksek Lisans yapabilirsiniz.

 52. 74

  mrb. özel ünüveristeden.4 yıllık ingilizce işletme bölümünden 20.03.2012 mezun oldum. şu an tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum. özel ünüversiteye mi başvurmam gerekiyor. yoksa sınava girip ales ile devlet ünüversitelerine mi? bu arada ben elazığda kalıyırum işimden dolayı,en yakın hangi üniversiteye başvurabilirm?

  • 75

   Merhaba, ALES puanı olmadan sadece tezsiz yüksek lisans yapabilirsiniz. Tezsiz yüksek lisans programları aynı zamanda devlet üniversitelerinde de yer almaktadır.

 53. 76

  merhaba.ben azerbeycan vatandasıyım.turkıyede tezsız yuksek lısans yapmak ıstıyorum..bu mumkkunmu acaba?ama ALES sınavına gıremıyorum cunku sartlar buna ızın vermıyor

  • 77

   Merhaba, Yabancı öğrenci kontenjanı için zaten ALES şart değil aynısız tezsiz yüksek lisans için de geçerli. Siz yabancı uyruklu kontenjanına başvuru yapıyorsunuz tezli de yapabilirsiniz.

  • 80

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>