ALES Puan Hesaplama 2017

ALES puan hesaplama 2017 güncel puanınızı öğrenmek için aşağıdaki ilgili alanlara doğru ve yanlış sayılarını giriniz:

Hangi Puan Türünü Kullanmalıyım?

Üniversitelerin lisansüstü tercih kılavuzlarında hangi bölümün hangi ALES puan türüne göre alım yaptığı Sözel, Eşit Ağırlık ya da Sayısal şeklinde açıkça belirtilmektedir. Üniversiteden sözel bölüm mezunu olsanız bile tercih edeceğiniz bölüm alan dışı alım yapıyor olabilir, bu durumda eşit ağırlık ya da sayısal ALES puanına göre ALES testlerini çözmeniz gerekmektedir. İster bir yabancı dil bölüm mezunu olun, ister sayısal başvurmayı düşündüğünüz bölümün ALES puan şartına göre testleri çözemeniz gerekir. Bölümlere göre çözülmesi gereken testler şu şekildedir:

 • Lisansüstü eğitimde sözel puana göre alım yapan bir bölümü tercih edecek olanların Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1 testlerini çözmeleri gerekir. Sayısal 2 testini çözmenizin ALES sözel puanınıza herhangi bir katkısı olmayacaktır.
 • Lisansüstü eğitimde eşit ağırlık puanına göre alım yapan bir bölümü tercih edecek olanların Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 testlerini çözmeleri gerekir. Sözel 2 testini çözmenizin ALES eşit ağırlık puanınıza herhangi bir katkısı olmayacaktır.
 • Lisansüstü eğitimde sayısal puana göre alım yapan bir bölümü tercih edecek olanların Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 testlerini çözmeleri gerekir. Sözel 2 testini çözmenizin ALES sayısal puanınıza herhangi bir katkısı olmayacaktır.

Eşit ağırlık ve sayısal puan türleri aynı testlerden sorumlu olsa da testlerin katsayı ağırlıkları farklıdır.

ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

ALES puan hesaplama birden fazla bilinmeyene dayalı tahmini bir işlemdir, bu yüzden hesaplama motorları tahmini sonuç verirler. Hesaplamanın net olarak doğru çıkması için ÖSYM’nin sınav değerlendirmesinde kullandığı her verinin bilinmesi gerekir.

ALES başvuru kılavuzunda yer alan bilgiye göre sınava giren her adayın ham puan ortalamaları ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülür. Standart puan hesaplaması şu şekildedir:

ales-puan-hesaplama

Her test için standart puanlar hesaplandıktan sonra testlerin aşağıdaki katsayılara göre çarpılarak ağırlıklı puanlar elde edilir:

 Sayısal 1Sayısal 2Sözel 1Sözel 2
ALES Sayısal Puanı0,350,350,30katkısı yok
ALES Sözel Puanı0,20katkısı yok0,400,40
ALES Eşit Ağırlık Puanı0,400,200,40katkısı yok

Daha sonra adayın ağırlıklı puanları toplanarak aşağıdaki formüle göre adayın ALES puan hesaplaması yapılır:

ales puan hesaplama

ALES Puan Hesaplama Motorlarındaki Hatalar Neden Kaynaklanır?

Adayın ALES puan hesaplamasının doğru bir şekilde yapılabilmesi için diğer adayların da verilerine ihtiyaç duyulmaktadır. ÖSYM sadece her bölümde yapılan net ortalaması ile standart sapma bilgisini vermektedir. Her adayın Ağırlıklı puan ortalaması, Ağırlıklı puan standart sapması ayrı ayrı hesaplandığından bunları tam olarak bilmek mümkün değildir. Ayrıca Ağırlıklı puanların en büyüğünü bilmek için ilgili bölümde(sözel, eşit ağırlık, sayısal) en yüksek puanı alan adayın puanını net olarak bilmek gerekmektedir. En yüksek neti yapan bazı sorulara yanlış cevap vermiş olabilir. Birinci 10 yanlış yapsa da 100 puan alır.

Hesaplamada ÖSYM’nin testler için verdiği ortalama netler 70 puanı ifade eder. Bu ortalama netlerin altında neti olan aday 70’in altında bir puan alır. Ortalamanın üstünde nete sahip olan aday 70’in üzerinde puan alır.

Birinci olarak 100 puan alan adayın 2 yanlış yaptığını varsayarsak, ikinci 5 yanlış yapsa da 99 küsür bir puan alacaktır. ALES puan hesaplama motorlarındaki asıl hata da buradan kaynaklanır. Bu yüzdendir ki hesaplama motorlarına 40-0 şeklinde netler girildiğinde 100 üzerinde bir puan sonucu çıkar.

ALES hakkında daha fazla bilgi almak için şu konuları okuyabilirsiniz:

ALES puan hesaplama ile ilgili her türlü sorularınız için aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevaplanacaktır. 

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

18 Yorum

 1. 1
 2. 2
 3. 3

  Arkadaslar sizce
  Sayisal 1 19 D 1 Y
  Sozel 1 29D 6 Y
  Sozel 2 25 D 7 Y
  Ortalama kac puan gelir alese ilk defa girdim o yuzden bi bilgim yok burada hesaplanan puan kadar fazla gelir mi bu netlere

 4. 6

  Sayısal puan hesaplarken 120 soru 120 net olarak hesaplayınca 103.20273395698851 puan oldu. Yani bir sıkınt var

 5. 8

  Sizin puanlama sistemi diğer sitelerden 5 puan fazla gösteriyor. Gerçek sonuç açıklandığında tekrar yorum yazacağım bakalım 🙂

  • 9

   Bu puanlama sistemi 2016 ilkbahar ALES sınavına göredir. Diğer siteler daha eski sınavların verilerini kullanıyorlar, güncelleme yapmamışlar. Bu sınavda süre arttığı için mutlaka farklılıklar olacaktır. Sonuçlar açıklandığında tekrar güncelleme yapılacak.

  • 10
 6. 11
 7. 12
  • 13

   Puanlama sistemi her sınav için farklılık göstermekte. Sadece yakın bir hesaplama yapılabiliyor. Bu sayfada yukarıda nedenleri ile birlikte açıklaması yapıldı.

 8. 14

  Sözel 1: 33 doğru – 7 yanlış
  Sözel 2: 29 doğru – 11 yanlış
  Gerçek ALES puanı: sözel- 82,341
  Hesaplama Motoru: sözel- 82,09

  Gayet başarılı, tebrikler.

 9. 16

  Sözel 1: 34 doğru – 5 yanlış
  Sözel 2: 31 doğru – 9 yanlış
  Sayısal 1: 3 doğru – 2 yanlış
  Gerçek ALES puanı: sözel- 85,6
  Hesaplama Motoru: sözel- 85,6

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>