ALES Nedir? (Başvuru İşlemleri + İpuçları)

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) lisansüstü eğitim başvurularında ve öğretim üyesi dışındaki akademik personel kadrolarına başvurularda gerekli olan bir sınavdır.

ÖSYM tarafından düzenlenir. Öğretim üyesi dışındaki akademik kadrolara(araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman gibi) yapılan alımlarda ALES puanı şartı aranır. Lisans eğitiminin ardından tezli yüksek lisans eğitimine başlanmak istendiğinde ALES puanı gerekmektedir, tezsiz yüksek lisans eğitiminde ALES puanı gerekmemektedir.

ALES İçeriği Nedir? Nasıl Bir Sınavdır?

ALES sınavı genel anlamda KPSS’nin aksine bilgi ağırlıklı olmayan, analitik düşünmeyi gerektiren bir sınavdır. Soruların bilgi ağırlıklı olmaması birçoğuna kolay gelebileceği gibi ALES denemesi çözülmeden, soru türleri görülmeden girildiğinde zor gelebilmektedir. Sözel 1 ve Sözel 2 kısımlarında sözel mantık soruları, Sayısal 1 ve Sayısal 2 kısımalarında sayısal mantık soruları bulunmaktadır. Bu mantık soruları ilk bakışta zor gibi görünse de hazırlık yapılarak, tablo çizme mantığına alışıldığında büyük ölçüde kolaylaşmaktadır.

ALES sözel bölüm mezunlarının özellikle mantık soruları ve Sayısal 1 bölümü için özel hazırlık yapmaları gerekmektedir. ALES, eşit ağırlık ve sayısal bölüm mezunları temel matematik konularına hakim olanlar için zamanı iyi kullanabilmeleri durumunda gayet başarılı bir sınav geçireceklerdir, Sözel 1 kısımında ise sözel mantık sorularına her bölüm mezunu için hazırlık gerekmektedir.

ALES Kaç Dakika?

ALES sınav süresi 2016 yılı itibariyle ALES sınav süresi 150 dakikadır.

ALES Sınav Ücreti

2016 yılı itibariyle ALES sınav ücreti 80 TL’dir.

ALES Soru Sayısı

2016 yılı itibariyle ALES sınavında toplam 160 soru bulunur. Adaylar 3 bölümden sorumlu olduğu için toplamda 120 sorudan sorumludur.

ALES Kaç Bölümden Oluşur?

2016 yılı itibariyle ALES sınavı Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 ve Sayısal 2 olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde 40 soru bulunmaktadır.

ALES Puan Türleri ve Bölümler

ALES’te hangi bölümleri çözmeliyim? – ALES’te Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 ve Sayısal 2 olmak üzere 4 bölüm bulunsa da lisans mezunlarının başvurmayı düşündükleri yüksek lisans programının kabul ettiği ALES puan türüne göre soru çözmeleri gerekir. ALES puan türlerine göre adayların sorumlu oldukları bölümler şu şekildedir:

ALES Sözel Puanı : Başvurulacak yüksek lisans programının kabul ettiği ALES puan türü Sözel ise; adayların ALES’te Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1 bölümlerini çözmeleri gerekir. Sayısal 2 bölümünün sözel bölüm mezunlarının ALES sözel puanına herhangi bir katkısı bulunmamaktadır.

ALES Eşit Ağırlık Puanı : Başvurulacak yüksek lisans programının kabul ettiği ALES puan türü Eşit Ağırlık ise; adayların ALES’te Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 bölümlerini çözmeleri gerekir. Sözel 2 bölümünün eşit ağırlık bölüm mezunlarının ALES eşit ağırlık puanına herhangi bir katkısı bulunmamaktadır.

ALES Sayısal Puanı : Başvurulacak yüksek lisans programının kabul ettiği ALES puan türü Sayısal ise; adayların ALES’te Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 bölümlerini çözmeleri gerekir. Sözel 2 bölümünün sayısal bölüm mezunlarının ALES sayısal puanına herhangi bir katkısı bulunmamaktadır.

ALES Katsayıları

 Sayısal 1Sayısal 2Sözel 1Sözel 2
ALES Sayısal Puanı0,350,350,30katkısı yok
ALES Sözel Puanı0,20katkısı yok0,400,40
ALES Eşit Ağırlık Puanı0,400,200,40katkısı yok

ALES Yılda Kaç Kez Yapılır?

ALES mayıs ve kasım aylarında olmak üzere yılda 2 defa yapılır.

ALES’e Kimler Girebilir?

ALES’e yüksek lisans ve doktora lisansüstü eğitimlerine başvurmak isteyen, akademik kariyer yapmak isteyen lisans mezunları ya da lisans mezunu olabilecek durumda olanlar girebilir. Lisans mezunu olmayanlara ya da lisans mezunu olabilecek durumda olmayanlara ALES puanının herhangi bir getirisi olmayacaktır. Yurtdışında bir lisans programından mezun olanların ise ALES puanını kullanabilmeleri için denklik almaları gerekmektedir.

ALES’e Kaç Kez Girilebilir?

Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

ALES Geçerlilik Süresi

ALES kaç yıl geçerli? Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz.

ALES Konuları Nelerdir?

ALES konu dağılımlarını ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz: ALES konuları

ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

ALES puanı 100 üzerinden hesaplanır ve 2016 yılında geçerli olan ALES puan hesaplama formülü şu şekildedir(ALES puanınızı gerçeğe en yakın şekilde hesaplamak için ALES puan hesaplama motorumuzu kullanabilirsiniz):

ales puan hesaplama formülü

ALES Başvuru Tarihleri

2016 ALES sonbahar sınavı için başvurular 27 Ekim 2016 – 10 Eylül 2016 tarihleri arasında alınacaktır.

ALES Ne Zaman Düzenlecek?

2016 ALES sonbahar sınavı 18 Aralık 2016 tarihinde düzenlecektir.

ALES Başvuru Nasıl Yapılır?

ALES başvuruları ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından online olarak yapılmaktadır. Başvuru tarihlerinde AİS sayfasından başvuru yapabilirsiniz.

ALES Başvuru Ücreti Hangi Bankaya Nasıl Yatırılır?

ALES başvuru tarihleri içerisinde sınava başvuru yapıldıktan sonra odeme.osym.gov.tr adresinden online olarak kredi kartıyla veya banka kartıyla yapılabileceği gibi aşağıda belirtilen bankaların şubelerinden, ATM’lerinden ya da internet bankacılıklarından ödeme yapılabilir(Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı).

 ŞubelerATMİnternet Bankacılığı
Akbankevetevetevet
Kuveyt Türk Katılım Bankasıevetevetevet
Türk Ekonomi Bankasıevetevetevet
Halkbankevetevetevet
Ziraat Bankasıhayırhayırevet

ALES Sınavı Nerelerde Yapılır?

Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa’da ve Bişkek’te (Kırgızistan) yapılacaktır. Bişkek’te sınav Türkiye saatiyle 09.30’da başlayacaktır.

ALES Başvuru Formu ve Kılavuzu

ALES başvuru formu ve kılavuzlarının satışı yapılmamaktadır. İlgili tüm dökümanlara ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca başvuru dönemlerinde sitemiz üzerinden yapılan duyurularda ilgili formalara ulaşabileceğiniz bağlantılar bulunmaktadır.

“ALES Nedir? (Başvuru İşlemleri + İpuçları)” konusu ile ilgili sorularınız için aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevaplanacaktır.

Bu konular da ilgilinizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>